ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ՀՀ բուհերի ռեկտորների հետ աշխատանքային հանդիպման ընթացքում քննարկել է առաջիկայում Հայաստանում նախատեսվող Եվրոպական քաղաքական ժողովին և ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների մասնակցությանը և գործունեությանն առնչվող հարցեր։
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, մասնավորապես, անդրադարձել է որպես հյուրընկալող երկիր՝ նշյալ միջոցառումներին բուհերի մասնակցության ծրագրերին՝ կարևորելով ուսանողների ու կամավորների առավելագույն ներգրավումը, տարբեր ձևաչափերով միջբուհական համագործակցությունը․ «Ակնկալում ենք ուսանողների ակտիվ մասնակցություն և կամավորության խրախուսում: Շատ կարևոր է, որ ուսանողներն իրենց զգան այս մեծ միջոցառումների կազմակերպման գործընթացի մաս: Կարևոր է նաև հնարավորինս տեսանելի դարձնել կրթական համակարգի մասնակցությունը՝ հատկապես COP17-ին»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ շեշտելով, որ նախատեսվող աշխատանքներում բուհերի առաջարկները ևս հաշվի կառնվեն: Նախարարն անդրադարձել է նաև 2027 թվականին Հայաստանում անցկացվելիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային մարզամշակութային 10-րդ խաղերին՝ ընդգծելով պատշաճ իրազեկվածության և բարձր մասնակցայնության ապահովումն ուսանողների շրջանում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքում որոշ դրույթների հստակեցման հարցը: Ըստ նախարարի՝ նախատեսվում է հստակեցնել ընդունելության կարգն ու ռեկտորների ընտրության գործընթացը՝ հորդորելով նախագծի լրամշակման փուլում ներկայացնել առաջարկներ: Հանդիպմանը քննարկվել են նաև բարձրագույն կրթության տեղեկատվական համակարգում տվյալների ամբողջականությանը, բուհերի ընդունելությանը, բուհերի և գիտական ինստիտուտների համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։

Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян на рабочей встрече с ректорами вузов обсудила вопросы, связанные с участием и деятельностью высших учебных заведений в предстоящем Европейском политическом собрании и 17‑й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17), которые планируется провести в Армении.
На встрече присутствовал также председатель Комитета по высшему образованию и науке Саргис Айоцян.
Жанна Андреасян, в частности, отметила важность программ участия вузов в указанных мероприятиях как принимающей стороны, подчеркнув необходимость максимального вовлечения студентов и волонтёров, а также межвузовского сотрудничества в различных форматах: «Мы ожидаем активного участия студентов и поощрения волонтёрства. Очень важно, чтобы студенты чувствовали себя частью процесса организации этих крупных мероприятий. Также важно максимально сделать заметным участие образовательной системы, особенно в COP17», - сказала министр, добавив, что предложения вузов будут учтены при планировании работ.
Она также коснулась проведения в Армении в 2027 году 10‑х Международных франкофонских спортивно‑культурных игр, подчеркнув необходимость надлежащего информирования и обеспечения высокой вовлечённости студентов.
В ходе встречи обсуждались также вопросы уточнения отдельных положений закона «О высшем образовании и науке» Армении. По словам министра, планируется конкретизировать порядок приёма и процесс выбора ректоров, призвав представить предложения на этапе доработки проекта. Кроме того, были рассмотрены вопросы, касающиеся полноты данных в информационной системе высшего образования, приёма в вузы, а также сотрудничества вузов и научных институтов.