ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ համագործակցությամբ Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղն իրականացնում է անգլերեն դասավանդող ուսուցիչների մասնագիտական զարգացմանն ուղղված «Դասավանդում հանուն հաջողության» համաժողովը, որն այս տարի կրում է «Որակյալ դասավանդում՝ որակյալ ուսումնառության համար. ապացույցներ, նորարարություն և ազդեցություն» խորագիրը:
Համաժողովի մեկնարկի միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլը:
Համաժողովի նպատակն է ստեղծել հարթակ անգլերենի դասավանդման արդի միտումների և արդյունավետ գործելակերպերի քննարկման համար, խթանել ուսուցիչների մասնագիտական համագործակցությունն ու փորձի փոխանակումը, ներկայացնել ուսուցիչների շարունակական զարգացմանը միտված գործնական մոտեցումներ։ Համաժողովին մասնակցելու համար գրանցվել է դպրոցների և բուհերի շուրջ 1200 անգլերենի մասնագետ։
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ ուսուցիչների թիվը վկայում է, որ ուսուցչական համայնքն ամենաակտիվ սովորող համայնքն է:
«Այսօրինակ հարթակները կարևոր են, բայց ավելի կարևոր է, որ դրանք չմնան իրադարձության մակարդակում, այլ դառնան դասավանդման գործընթացը վերափոխող հարթակներ: Ես վստահ եմ, որ համաժողովից դուք ձեզ հետ տանելու եք այն, ինչն իրապես փոխելու է ձեր աշխատանքային առօրյան՝ հարստացնելով ձեր փորձառությունը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նա առանձնակի անդրադարձել է Բրիտանական խորհրդի հետ համագործակցությանը՝ ուղղված համակարգային փոփոխություններին, որոնց առաջամարտիկներից են անգլերենի ուսուցիչները: Այս համատեքստում նա ընդգծել է ուսուցիչների ակտիվ մասնակցության և բարեփոխումների բարդ ճանապարհը միասին անցնելու կարևորությունը:
Նախարարը համաժողովը կարևորել է նաև կրթական համակարգի, դասավանդման գործընթացի մարտահրավերները, ակնկալվող փոփոխությունները, առկա դժվարությունները քննարկելու, խնդիրների մասին բաց խոսելու, միմյանցից սովորելու և լուծման ճանապարհներ գտնելու տեսանկյունից:
Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել մասնակից ուսուցիչներին և Բրիտանական խորհրդին շարունակական համագործակցության համար և մաղթել համաժողովին արդյունավետ ընթացք։
Համաժողովի ձևաչափը ներառում է լիագումար զեկույցներ Մեծ Բրիտանիայից հրավիրված փորձագետ, անգլերենի դասավանդման մեթոդաբանության ոլորտի առաջատար հեղինակ Ջերեմի Հարմերի մասնակցությամբ, որը մի շարք մասնագիտական գրքերի հեղինակ է: Նախատեսված են նաև տեղացի ուսուցիչների գործնական զեկույցներ, աշխատարաններ, «ELT-Voice» ձևաչափով ելույթներ, որոնց ընթացքում ուսուցիչները կներկայացնեն իրենց հաջողության պատմությունները։

In collaboration with the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, the British Council Armenia Office is organizing the “Teaching for Success” conference aimed at the professional development of English language teachers, which this year has the theme “Quality Teaching for Quality Learning: Evidence, Innovation and Impact.”
ESCS Minister Zhanna Andreasyan and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to the Republic of Armenia Alexandra Cole attended the opening ceremony.
The conference aims to provide a platform for discussing current trends and effective practices in English language teaching, to foster professional collaboration and the experience exchange among educators, and to introduce practical approaches that support teachers’ continuous professional development. Around 1,200 English language specialists from schools and universities have registered to participate in the conference.
Welcoming the participants of the conference, ESCS Minister Zhanna Andreasyan emphasized that the number of teachers proves that the teaching community is the most active learning community.
“Such platforms are important, however it is more essential that they are not limited to a single event, but rather become platforms that transform the teaching process. I am confident that you will leave the conference with insights and tools that will genuinely transform your daily practice and enrich your professional experience,” Zhanna Andreasyan noted.
She placed special emphasis on the collaboration with the British Council aimed at systemic changes, the pioneers of which are English teachers. At this point, she highlighted the significance of teachers’ active engagement and of moving forward together along the challenging path of reform.
The Minister also underscored the significance of the conference in terms of addressing the challenges facing the education system and the teaching process, discussing anticipated changes and existing issues, engaging in open dialogue about problems, learning from each other, and collectively identifying efficient solutions.
Zhanna Andreasyan expressed her gratitude to the participating teachers and to the British Council for their continued cooperation wishing the conference a productive and successful course.
The conference format features plenary sessions with the participation of Jeremy Harmer, an expert invited from the United Kingdom and a leading professional in the field of English language teaching methodology, who is the author of numerous professional books. Practical reports by local teachers, workshops, and speeches in the “ELT-Voice” format are also planned, during which teachers will share their success stories.