Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային պետական թատրոնի նոր շենքի շահագործումից հետո մեկնարկել է նոր թատերաշրջանը։
Այսօր տեղի է ունեցել «Պենելոպե, օ՜, Պենելոպե» ներկայացման առաջնախաղը, որի բեմականացումն իրականացվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային պետական թատրոնի և Ա. Պ. Չեխովի անվան միջազգային թատերական փառատոնի համագործակցությամբ։
Առաջնախաղին ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը։
«Պենելոպե, օ՜, Պենելոպե» ներկայացման գլխավոր դերակատարը Սոս Սարգսյանի անվան համազգային պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Նարինե Գրիգորյանն է։
Պիեսի հեղինակ, բեմադրիչ և բեմանկարիչ՝ Սիմոն Աբգարյան (Ֆրանսիա), երաժշտական ձևավորում՝ Տատյանա Բուրել (Ռուսաստան), երաժշտությունը՝ «Վանական» ռոք խմբի, զգեստները՝ Թամարա Բարոյանի, լույսի նկարիչ՝ Զարուհի Թարխանյան, գրիմ՝ Անուշ Բարոյան։
Սիմոն Աբգարյանի «Պենելոպե, օ՜, Պենելոպե» պիեսը նոր հայացք է Ոդիսևսի կնոջ՝ Հոմերոսի «Ոդիսականի» կենտրոնական կերպարներից մեկի պատմությանը։

The new theatre season has officially begun with the opening of the new building of Sos Sargsyan Hamazgayin Academic Theatre.
The premiere of the play “Penelope, Oh, Penelope” took place today, staged in cooperation with the RA ESCS Ministry, Sos Sargsyan Hamazgayin Academic Theatre, and A. P. Chekhov International Theatre Festival.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan, and Deputy Minister Daniel Danielyan attended the premiere. The leading role in the performance “Penelope, Oh, Penelope” is played by Narine Grigoryan, Artistic Director of Sos Sargsyan Hamazgayin Academic Theatre.
Playwright, director and set designer: Simon Abgarian (France), musical design: Tatiana Burdel (Russia), music: “Vanakan” rock band, costume designer: Tamara Baroyan, lighting designer: Zaruhi Tarkhanyan, make-up artist: Anush Baroyan.
Simon Abgaryan’s play “Penelope, Oh, Penelope” offers a fresh interpretation of the story of Penelope, the wife of Odysseus and one of the central figures in Odyssey.