Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային պետական թատրոնի նոր շենքի շահագործումից հետո մեկնարկել է նոր թատերաշրջանը։
Այսօր տեղի է ունեցել «Պենելոպե, օ՜, Պենելոպե» ներկայացման առաջնախաղը, որի բեմականացումն իրականացվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային պետական թատրոնի և Ա. Պ. Չեխովի անվան միջազգային թատերական փառատոնի համագործակցությամբ։
Առաջնախաղին ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը։
«Պենելոպե, օ՜, Պենելոպե» ներկայացման գլխավոր դերակատարը Սոս Սարգսյանի անվան համազգային պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Նարինե Գրիգորյանն է։
Պիեսի հեղինակ, բեմադրիչ և բեմանկարիչ՝ Սիմոն Աբգարյան (Ֆրանսիա), երաժշտական ձևավորում՝ Տատյանա Բուրել (Ռուսաստան), երաժշտությունը՝ «Վանական» ռոք խմբի, զգեստները՝ Թամարա Բարոյանի, լույսի նկարիչ՝ Զարուհի Թարխանյան, գրիմ՝ Անուշ Բարոյան։
Սիմոն Աբգարյանի «Պենելոպե, օ՜, Պենելոպե» պիեսը նոր հայացք է Ոդիսևսի կնոջ՝ Հոմերոսի «Ոդիսականի» կենտրոնական կերպարներից մեկի պատմությանը։

После ввода в эксплуатацию нового здания Национального государственного театра имени Соса Саргсяна стартовал новый театральный сезон.
Сегодня состоялась премьера спектакля «Пенелопа, о, Пенелопа», постановка которого реализована при сотрудничестве министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, Национального государственного театра имени Соса Саргсяна и Международного театрального фестиваля имени А. П. Чехова.
На премьере присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян и заместитель министра Даниел Даниелян. Главную роль в спектакле исполнила художественный руководитель Национального государственного театра имени Соса Саргсяна Нарине Григорян.
Автор пьесы, режиссёр и сценограф - Симон Абгарян (Франция), музыкальное оформление - Татьяна Бурель (Россия), музыка - рок-группы «Ванакан», костюмы - Тамара Бароян, художник по свету - Заруи Тарханян, грим - Ануш Бароян.
Пьеса Симона Абгаряна «Пенелопа, о, Пенелопа» представляет новый взгляд на историю Пенелопы - жены Одиссея, одного из центральных персонажей «Одиссеи» Гомера.