ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է «Գիտուժ» նախաձեռնության ներկայացուցիչներին:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը:
«Գիտուժի» ներկայացուցիչները ներկայացրել են «Գիտության շաբաթ» միջոցառման արդյունքները, ինչպես նաև քննարկվել են 2026 թվականի համագործակցության հնարավոր ուղղությունները:
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ գիտական միջոցառումների ընդլայնումն ու հանրահռչակումը ռազմավարական առաջնահերթություն են, և ինստիտուցիոնալ գործիքակազմեր ունենալու անհրաժեշտություն կա: Նա առանձնակի կարևորել է հատկապես դպրոցականների շրջանում գիտությանը վերաբերյալ ճիշտ ընկալումների և վերաբերմունքի ձևավորումը:
Անդրադարձ է եղել նաև «Գիտության շաբաթ» միջոցառմանը․ նշվել է, որ ծրագրում նախորդ տարի ընդգրկվել են շուրջ 350 դպրոցներ ու մանկապարտեզներ ՀՀ բոլոր մարզերից՝ համախմբելով մի քանի տասնյակ հազար այցելուների: Գիտության հանրահռչակմանը նվիրված ծրագիրը համախմբել է նաև շուրջ 40 գիտական կառույցների։
Քննարկվել է նաև համագործակցության շրջանակն ընդլայնելու հարցը՝ մասնավորապես կարևորելով ծրագրում թանգարանների ներգրավումը, ինչպես նաև միջոցառման միջազգայնացման և զարգացման հնարավորությունը։
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև 2026-2030 թթ. գիտության ռազմավարությանը, գիտական ծրագրերի արդյունավետության գնահատման մեխանիզմներին և ոլորտային տարբեր խնդիրների վերաբերող մի շարք այլ հարցերի:

Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян приняла представителей инициативы «Гитуж».
На встрече присутствовал также председатель Комитета по высшему образованию и науке Саргис Айоцян.
Представители «Гитужа» представили результаты мероприятия «Неделя науки», а также были обсуждены возможные направления сотрудничества на 2026 год.
Жанна Андреасян подчеркнула, что расширение и популяризация научных мероприятий являются стратегическим приоритетом, и существует необходимость в институциональных инструментах. Она особо отметила важность формирования правильного восприятия и отношения к науке среди школьников.
Было также отмечено, что в прошлом году в программу «Неделя науки» были вовлечены около 350 школ и детских садов из всех регионов Армении, объединив несколько десятков тысяч посетителей. Программа, посвящённая популяризации науки, объединила также около 40 научных организаций.
Обсуждался вопрос расширения рамок сотрудничества, в частности важность вовлечения музеев в программу, а также возможности интернационализации и дальнейшего развития мероприятия.
На встрече были затронуты также стратегия науки на 2026–2030 годы, механизмы оценки эффективности научных программ и ряд других вопросов, касающихся различных проблем отрасли.