Թումո կենտրոնում տեղի է ունեցել ԵՄ Թումո ինժեներական և կիրառական գիտությունների համալիրի (EUCC) շնորհանդեսը։ Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Կառավարության ներկայացուցիչներ, դեսպաններ, պաշտոնատար այլ անձինք:
ԵՄ Թումո ինժեներական և կիրառական գիտությունների համալիրը կառուցվում է Երևանի Հրազդանի կիրճի մոտակայքում՝ գործող Թումո կենտրոնի անմիջական հարևանությամբ։ 18.000 մ² ընդհանուր մակերես զբաղեցնող շենքը նախագծել է աշխարհահռչակ MVRDV ճարտարապետական ընկերությունը։ Համալիրը կներառի Թումո լաբեր՝ կրթական, ինժեներական և ինկուբացիոն ծրագրերով, հետազոտական և կիրառական լաբորատորիաներ, համատեղ աշխատանքի և համաֆինանսավորման հարթակներ, կոնֆերանս կենտրոն և բիզնես տարածքներ։
Նախագիծն իրականացվում Կառավարության՝ Հայաստանում տեխնոլոգիական կրթության զարգացման բարեփոխումների շրջանակում։ Ծրագրի արժեքը 42,5 մլն եվրո է, որի 12,5 մլն եվրոն Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև կնքված «ԵՄ-ն հանուն նորարարության» ծրագրի շրջանակում «Սիմոնյան» կրթական հիմնադրամին ԵՄ–ի տրամադրած դրամաշնորհն է։ EUCC-ի կառուցումը կնպաստի Հայաստանի՝ որպես տեխնոլոգիական և ինժեներական կենտրոն վարկանիշի բարձրացմանը։ Արդյունքում, ըստ պատասխանատուների, կձևավորվի տարածաշրջանի եզակի STEM հանգույց, կստեղծվեն ներդրումային և բիզնես համագործակցության նոր հնարավորություններ, կապահովվեն համաշխարհային չափանիշներին համապատասխան կրթություն և փորձառություն։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով և շնորհակալություն հայտնել նախագիծն իրականացնողներին՝ ԵՄ գործընկերներին, Թումո կենտրոնին, նախագծի հեղինակին։ Նա արձանագրել է՝ Հայաստանի Հանրապետությունում լավ կյանքը հասանելի է բոլոր այն մարդկանց համար, որոնք կարող են և ուզում են ընթանալ կրթության ճանապարհով՝ անկախ տարիքից:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին՝ կարևորելով նախաձեռնությունը, որը, ըստ նրա, նոր մշակույթ է բերելու գիտելիքի առևտրայնացման և տնտեսության հետ կապի շղթան ամբողջացնելու գործում։
«Գիտելիքի առևտրայնացումն ու տնտեսության հետ կապի ամրապնդումը 2026-2030 թթ. Գիտության զարգացման ռազմավարության առաջնահերթ թիրախներից են: Մենք տաղանդավոր երիտասարդների պակաս չունենք, ու այսպիսի միջավայրերը հնարավորություն են տալիս երիտասարդներին իրենց գաղափարներով հանդիպել մասնավոր ոլորտի ներկայացուցիչներին և ուժերի համախմբումով իրականություն դարձնել դրանք: Այսօրինակ ծրագրերը նաև ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների ներդրման հիմք են հանդիսանում: Տեխնոլոգիական կրթությունը դառնում է Հայաստանի կրթության դեմքը և այն, ինչով մենք ներկայանում ենք աշխարհին»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նա հավելել է՝ Թումոն ձևավորում է այն միջավայրը, որտեղ երեխաները ստանում են այլ կերպ ապրելու հնարավորություն՝ ստեղծագործ, նորարար, լայն հեռանկար բացող:
Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է միջազգային տարբեր հարթակներում Հայաստանի ձեռքբերումներին ՏՏ կրթության ոլորտում, որոնք հետաքրքիր, տեսանելի և մրցունակ են նաև աշխարհի տարբեր երկրներում և միջազգային հարթակներում:
Նախաձեռնությունը կարևորել և համագործակցության համար շնորհակալություն է հայտնել նաև Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը:
Գործունեության ընթացքում Թումո լաբերը հազարավոր շահառուների ապահովել են նորարարական կրթություն և իրականացրել ավելի քան 55 նախագիծ տեղական և միջազգային ընկերությունների հետ՝ ձևավորելով գիտելիքի փոխանցման և տեխնոլոգիական արտադրանքի զարգացման գործուն միջավայր։

В центре «Тумо» состоялась презентация комплекса инженерных и прикладных наук ЕС (EUCC). На мероприятии присутствовали премьер-министр Армении Никол Пашинян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, представители правительства, послы и другие официальные лица.
Комплекс EUCC строится рядом с действующим центром «Тумо» в Ереване, вблизи ущелья реки Раздан. Здание общей площадью 18 000 м² спроектировано всемирно известным архитектурным бюро MVRDV. В комплекс войдут лаборатории «Тумо» с образовательными, инженерными и инкубационными программами, исследовательские и прикладные лаборатории, площадки для совместной работы и софинансирования, конференц-центр и бизнес-пространства.
Проект реализуется в рамках реформ правительства по развитию технологического образования в Армении. Его стоимость составляет 42,5 млн евро, из которых 12,5 млн евро — грант ЕС, предоставленный образовательному фонду «Симонян» в рамках программы «ЕС ради инноваций». Строительство EUCC повысит рейтинг Армении как технологического и инженерного центра. По словам ответственных лиц, будет создан уникальный STEM‑хаб региона, появятся новые возможности для инвестиций и бизнес‑сотрудничества, обеспечится образование и опыт мирового уровня.
Премьер-министр Никол Пашинян выступил с речью, поблагодарив ЕС, центр «Тумо» и авторов проекта. Он отметил, что в Армении хорошая жизнь доступна всем, кто готов идти по пути образования, независимо от возраста.
Министр Жанна Андреасян подчеркнула, что инициатива принесёт новую культуру коммерциализации знаний и укрепления связи с экономикой.
«Коммерциализация знаний и укрепление связи с экономикой — одни из приоритетных целей стратегии развития науки на 2026–2030 годы. У нас нет недостатка в талантливой молодежи, и такие среды позволяют им встречаться с представителями частного сектора и совместными усилиями реализовывать свои идеи. Подобные проекты также закладывают основу для внедрения институциональных механизмов. Технологическое образование становится лицом армянской системы образования и тем, чем мы представляемся миру», - заявила Андреасян.
Она добавила, что «Тумо» формирует среду, где дети получают возможность жить иначе — творчески, инновационно, с широкими перспективами.
Жанна Андреасян также отметила достижения Армении в сфере ИТ‑образования на международных платформах, которые являются интересными, заметными и конкурентоспособными в разных странах мира.
Посол ЕС в Армении Василис Марагос также подчеркнул важность инициативы и поблагодарил за сотрудничество.
За время своей деятельности лаборатории «Тумо» обеспечили тысячи участников инновационным образованием и реализовали более 55 проектов совместно с местными и международными компаниями, формируя активную среду передачи знаний и развития технологической продукции.