Այսօր երիտասարդական կենտրոններ են բացվել Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան քաղաքում, Կոտայքի մարզկենտրոն Հրազդանում և Ծաղկաձոր համայնքի Աղավնաձոր բնակավայրում։
Երիտասարդական կենտրոնները հիմնվել են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների և քաղաքացիական հասարակության կառույցների հետ համագործակցությամբ։
Կենտրոնների բացմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Ավետիք Դարբինյանը, ՏԻՄ և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ։ Միջոցառումների շարքը սկսվել է Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան համայնքից, որտեղ բացվել է «Լոֆթ Նոյեմբերյան» երիտասարդական կենտրոնը:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է ներկաներին կենտրոնի բացման առիթով՝ մասնավորապես ընդգծելով. «Հերթական երիտասարդական կենտրոնի բացումը պետության հետևողական քաղաքականության արդյունքն է: Մենք մտադիր ենք բոլոր համայնքներում ձևավորել երիտասարդների զարգացման, ժամանցի, գաղափարների քննարկման, դասընթացների անցկացման միջավայրեր: Կարծում եմ՝ կենտրոնները մեկը մյուսից ստացված են։ Այստեղ այցելողները, վստահ եմ, ցանկություն են ունենալու կրկին վերադառնալ այս միջավայր։
Երիտասարդական քաղաքականությունը իսկապես շատ լուրջ պոտենցիալ ունի մեր երկրում. համոզված ենք, որ երիտասարդների հաջողությունների սկիզբը կարող է դրվել նաև կենտրոններում, որտեղ նրանք ազատ են՝ արտահայտելու իրենց մտքերն ու գաղափարները, ինչպես նաև գտնելու դրանց իրագործման ճանապարհները»: Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել գործընկեր բոլոր կառույցներին՝ նշելով՝ կենտրոնները հաջողում են, որովհետև համագործակցության արդյունք են:
Ելույթով հանդես է եկել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով գործընկերներին կարևոր համագործակցության համար: Նա առանձնակի անդրադարձել է ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով հաստատված երիտասարդական միջավայրի գործունեության ուղեցույցին, որտեղ մանրամասն նկարագրված է պետության ակնկալիքը երիտասարդական կենտրոնից: Նա ընդգծել է, որ կարևոր է ունենալ մասնակցային գործընթաց՝ կենտրոններում ձևավորելով ստեղծագործական ներուժի զարգացման, ակտիվ քաղաքացիության, ինքնադրսևորման և ինտելեկտուալ ժամանցի միջավայր:
Նոյեմբերյանի երիատասարդական կենտրոնի բացմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ Տավուշի մարզպետի տեղակալ Նարեկ Ղուշյանը, Նոյեմբերյան համայնքի ղեկավար Արսեն Աղաբաբյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Հաջորդիվ ԿԳՄՍ նախարարը Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Ավետիք Դարբինյանը մասնակցել են նաև «Հրազդան» և Աղավնաձորի «Ալտերնատիվ» երիտասարդական կենտրոնների բացման միջոցառումներին:
Պաշտոնյաները շրջել են երիտասարդական կենտրոններում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին նրանց ներկայացվել են 2026 թվականին նախատեսված միջոցառումների ծրագրերը։
Հրազդանի և Ծաղկաձորի երիտասարդական կենտրոնների բացմանը ներկա են եղել Կոտայքի մարզպետի տեղակալ Վասակ Վարդանյանը, Հրազդան համայնքի ղեկավար Սևակ Միքայելյանը, Ծաղկաձոր համայնքի ղեկավար Նարեկ Հարությունյանը:
Երիտասարդական կենտրոնների բացման շրջանակում կնքվել են նաև եռակողմ հուշագրեր՝ ԿԳՄՍՆ-ՏԻՄ-քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություն: Ըստ այդմ՝ Նոյեմբերյանում հուշագիրը կնքել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, համայնքի ղեկավար Արսեն Աղաբաբյանը, «Լոֆթ» կրթության, մշակույթի և երիտասարդության զարգացման համահայկական ՀԿ-ի տնօրեն Արևիկ Համբարձումյանը: Հրազդանում հուշագիրը ստորագրել են Ժաննա Անդրեասյանը, համայնքի ղեկավար Սևակ Միքայելյանը, «Հայի բռունցք» երիտասարդության, մշակութային ՀԿ-ի նախագահ Գարիկ Աղասյանը, Աղավնաձորում՝ ԿԳՄՍ նախարարը, համայնքի ղեկավար Նարեկ Հարությունյանը և «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» ՀԿ-ի նախագահ Գրիգոր Երիցյանը:
Նշենք, որ երիտասարդական կենտրոններ են գործում նաև Սյունիքի մարզի Մեղրի, Կապան քաղաքներում, Վերիշեն բնակավայրում, Տավուշի մարզի Իջևան և Դիլիջան քաղաքներում, Արագածոտնի մարզի Ապարան քաղաքում, Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ քաղաքում, Ծովագյուղ բնակավայրում, Արարատի մարզի Արարատ քաղաքում, Շիրակի մարզի Ախուրյան բնակավայրում:
Համայնքներում ստեղծված երիտասարդական միջավայրերի գործունեությունը ուղղված է 13-35 տարեկան երիտասարդների ստեղծագործ ներուժի բացահայտմանը, կարողունակությունների և ակտիվ քաղաքացիության զարգացմանը, ինտելեկտուալ ժամանցի կազմակերպմանը, առկա հնարավորությունների վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանը:

Today, youth centres were opened in the city of Noyemberyan in Tavush Region, in Hrazdan, the administrative centre of Kotayk Region, and in the village of Aghavnadzor in Tsaghkadzor municipality.
The youth centres were established by the RA ESCS Ministry in cooperation with local self-government bodies and civil society organizations.
The opening ceremony of the centres was attended by ESCS Minister Zhanna Andreasyan, Deputy Minister Arthur Martirosyan, Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Avetik Darbinyan; as well as representatives of local self-government bodies and civil society. The series of events commenced in Noyemberyan community of Tavush Region with the opening of the “Loft Noyemberyan” Youth Centre.
Minister Zhanna Andreasyan congratulated those in attendance on the opening of the centre, emphasizing in particular: “The opening of another youth centre reflects the state's consistent policy. We intend to create environments for youth development, entertainment, exchange of ideas, and spaces to organize training courses in all communities. I think each center is better than the last․ I am certain that visitors will be eager to return to this space.
Youth policy in our country truly has enormous potential: we are convinced that the foundations for young people's success can also be laid in centres where they are free to express their thoughts and ideas and to explore ways to put them into practice.
The Minister expressed her gratitude to all partner organizations, emphasizing that the centers’ success is the direct result of efficient cooperation.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan, also delivered a speech, expressing his gratitude to his colleagues for their valuable collaboration. He specifically referred to the guidelines for the operation of the youth environment approved by the ESCS Minister’s order, which outline in detail the state's expectations from the youth center. He emphasized that it is important to have a participatory process, establishing in the centres an environment for the development of creative potential, active citizenship, self-expression and intellectual leisure.
The opening of the Noyemberyan Youth Centre was also attended by the Deputy Governor of Tavush Region of the Republic of Armenia Narek Ghushyan, the Head of Noyemberyan Community Arsen Aghababyan, and other officials.
Next, ESCS Minister Zhanna Andreyasyan, and Deputy Minister Arthur Martirosyan, Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Avetik Darbinyan also participated in the opening events of the “Hrazdan” and the “Alternative” youth centres in Aghavnadzor.
Officials toured the youth centres and familiarized themselves with the conditions in place: they were presented with the programs for the events planned for 2026.
The opening of the youth centres in Hrazdan and Tsaghkadzor was attended by Deputy Governor of Kotayk Region Vasak Vardanyan, Head of Hrazdan Municipality Sevak Mikayelyan, and Head of Tsaghkadzor Municipality Narek Harutyunyan.
As part of the opening of youth centres, trilateral memoranda were also signed between the MoESCS, the local self-government bodies and a civil society organization. Accordingly, in Noyemberyan the memorandum was signed by ESCS Minister Zhanna Andreasyan, Head of community Arsen Aghababyan, and Director of the “Loft” Pan-Armenian NGO for Education, Culture and Youth Development Arevik Hambardzumyan. In Hrazdan, the memorandum was signed by Zhanna Andreasyan, Head of community Sevak Mikaelyan, president of the “Hayi Bruntsk” youth and cultural NGO Garik Aghasyan, and in Aghavnadzor - the ESCS Minister, Head of community Narek Harutyunyan, and president of the “Armenian Progressive Youth” NGO Grigor Yeritsyan.
Note that youth centers also operate in the cities of Meghri and Kapan in Syunik region, in the settlement of Verishen, in the cities of Ijevan and Dilijan in Tavush region, in the city of Aparan in Aragatsotn region, in the city of Chambarak in Gegharkunik region, in the settlement of Tsovagyugh, in the city of Ararat in Ararat region, and in the settlement of Akhuryan in Shirak region.
The activities of youth environments established in communities aim to reveal the creative potential of young people aged 13-35, foster their skills and active citizenship, organize intellectual leisure activities, and raising awareness about existing opportunities.