Կայացել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարին կից հասարակական նոր խորհրդի առաջին նիստը, որը վարել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Նախարարը նախ շնորհավորել է ներկաներին՝ խորհրդի կազմում ընդգրկվելու կապակցությամբ և ընդգծել, որ նոր աշխատակարգով էլ ավելի են մեծացել խորհուրդների դերն ու կարևորությունը, և դարձել տեսանելի դրանց մասնակցությունը տվյալ ոլորտների քաղաքականությունների մշակման գործընթացում։ ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ նոր կարգի համաձայն՝ հասարակական խորհրդի շրջանակում պետք է քննարկվեն բոլոր ռազմավարությունները, ծրագրերն ու հայեցակարգերը, ընդ որում՝ դեռևս գաղափարի փուլում, և ևս մեկ անգամ՝ արդեն նախագիծ դառնալու և շրջանառվելու ընթացքում։ «Սա նշանակում է, որ խորհուրդն արդեն պաշտոնապես ամրագրված դեր ունի ռազմավարական ծրագրերի շուրջ կարծիք հայտնելու առումով, և դրանք պետք է արտացոլվեն նաև ամփոփաթերթում՝ կամ ընդունվելով, կամ եթե չեն ընդունվում, ապա ներկայացնելով համապատասխան հիմնավորումներ։ Շատ կարևոր եմ համարում նաև, որ հասարակական խորհուրդներին վերապահվել է հնարավորություն՝ ստեղծել աշխատանքային խմբեր և դրանց շրջանակում քաղաքականությունների լավարկման ուղղությամբ կոնկրետ ուղղություններով առաջարկություններ ներկայացնել, որոնք լիազոր մարմինը կդիտարկի։ Եվ, իհարկե, շատ կարևոր եմ համարում նաև այն փոփոխությունը, որը թույլ է տալիս խորհրդին նաև հանրային առումով դառնալ ավելի տեսանելի հարթակ․ նոր ընթացակարգով պարտադիր է, որպեսզի հասարակական խորհրդի նիստերը հեռարձակվեն, և սա ևս մեկ անգամ թե՛ նախարարությանը, և թե՛ հասարակական խորհրդի անդամներին յուրահատուկ պատասխանատվություն և կշիռ է հաղորդում»,- ողջույնի խոսքում նշել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Այնուհետև նախարարն անդրադարձել է օրակարգի հարցին, այն է՝ Կառավարության գործունեության հնգամյա միջոցառումների ծրագրով ԿԳՄՍ ոլորտներում 2026 թվականին նախատեսված աշխատանքները։ «Որպես Կառավարության ծրագրի վերջին տարի՝ 2026 թվականը շատ կարևոր է, քանի որ ամփոփելու ենք 2021-ից մեկնարկած լայնածավալ բարեփոխումների ընթացքը և գնահատելու ենք, թե որքանով են սահմանված թիրախները կատարված։ Սկսելով կրթության ոլորտից՝ ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել 300 դպրոցների, 500 մանկապարտեզների մեծածավալ ծրագրի վրա, որի շրջանակում 2025-ին աշխատանքներ են իրականացվել ավելի քան 320 դպրոցում և ավելի քան 490 մանկապարտեզում․ աշխատանքները 2025-ի դրությամբ ավարտվել են ավելի քան 100 դպրոցում և 280 մանկապարտեզում ու նախակրթարանում։ Բնականաբար, 2026-ին մենք այս աշխատանքը շարունակելու ենք․ տարեվերջի դրությամբ 300-ից ավելի դպրոցներում և 500 մանկապարտեզներում աշխատանքներն ավարտված կլինեն։ Հիշեցնեմ, որ բոլոր այս հաստատություններն ապահովվում են նաև անհրաժեշտ գույքով և սարքավորումներով։ Կառավարության ծրագրի առանձին թիրախը բոլոր դպրոցների բնագիտական և ինժեներական լաբորատորիաների հագեցումն է․ 2025-ի տարեվերջի դրությամբ 800 դպրոցներ արդեն հագեցված են։ 2026-ին պլանավորում ենք այս աշխատանքները շարունակել, և բոլոր դպրոցներն այս տարի այդ հագեցվածությունը կունենան։ Այս տարի կվերջնականացնենք նաև հանրակրթության նոր չափորոշչի ներդրումը․ 2026-ի սեպտեմբերից այն կներդրվի նաև 12-րդ դասարանում, և հաջորդ ուսումնական տարում կունենանք նոր չափորոշչի տրամաբանությամբ դպրոցական կրթության ավարտը։
Չափորոշիչների ներդրմանը համընթաց՝ իրականացվել է նաև նոր դասագրքերի ստեղծումը․ ավելի քան 200 անուն դասագրքեր են ստեղծվել, մրցակցային դաշտ է ձևավորվել, և դասագրքի արժեքը միջինում նվազել է մինչև 26%-ով․ շարունակական լավարկում ենք նաև դասագրքերի որակը։ Շարունակում ենք ավելացնել հանրակրթության ֆինանսավորումը․ 2021 թվականի նկատմամբ ավելի քան 35%-ով աճ ունենք միայն դպրոցների ընթացիկ ֆինանսավորման մասով։ Ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման ու դրան փոխկապակցված վարձատրության բարձրացումը մեր առաջնահերթ ուղղություններից է․ 2025 թվականին ավելի քան 15 միլիարդ դրամ ենք ուղղել այս նպատակին, 2024-ի ցուցանիշը 45%-ից ավելի գերազանցել ենք, 2018 թվականի ցուցանիշը 1163%-ով ենք ավելացրել։ 2026-ին էլ ավելի շատ գումարներ են նախատեսված այս ուղղությամբ՝ 19 միլիարդ դրամ ուղղված է միայն ուսուցիչների խրախուսման ծրագրին։ Այստեղ, իհարկե, մեր խոշորագույն ծրագրերից մեկը կամավոր ատեստավորումն է․ այս պահին 9602 անձ արդեն ատեստավորված է՝ ամեն երրորդ ուսուցիչը, և մենք նաև եռակի աճ ենք գրանցել տարակարգի դիմելու և այն ստանալու տեմպի մասով, որտեղ ուսուցիչներն ունեն հավելյալ 10-50% հավելավճարի հնարավորություն։ 9200 ուսուցիչներ, որոնք բնագիտական և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ առարկաներն են դասավանդում, ստանում են 25% հավելավճար, գյուղական մինչև 100 սովորող ունեցող դպրոցների ուսուցիչների ծրագրի շահառու է 3120 մանկավարժ, որոնք էլ ստանում են իրենց հավելավճարը։ 2024-25 թվականներին դպրոց են մուտք գործել ավելի քան 4000 նոր ուսուցիչներ, և նրանց կեսից ավելին գյուղական բնակավայրերում է աշխատում, ինչը ցույց է տալիս, որ այս թիրախային ծրագրերը արդյունք են ունենում։ Հատկապես ուրախալի է, որ ուսուցիչների շուրջ 80%-ը մինչև 45 տարեկան անձինք են, և Կառավարության ծրագրի կարևոր թիրախներից է՝ խրախուսել և ներգրավել նոր ուսուցիչներ»,-նշել է նախարարը՝ անդրադառնալով նաև դպրոցների հոգեբանների և հատուկ մանկավարժների ատեստավորման, ինչպես նաև դպրոցների կառավարման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին։ Նախադպրոցական կրթության ոլորտում Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է 3-5 տարեկանների ընդգրկվածության թիրախին․ նախատեսվում է 2026 թվականին ունենալ 85% ընդգրկվածություն։ Հաջորդ թիրախը նախադպրոցական կրթության հասանելիությունն է բոլոր բնակավայրերում․ 2025 թվականի դրությամբ 1011 բնակավայրից միայն 87-ում կամ 8.6%-ում է, որ առկա չեն նախադպրոցական ծառայություններ, մինչդեռ 2023-ին այս ցուցանիշը 229-ն էր կամ շուրջ 22.7%․ առկա է ցուցանիշի բարելավում 62%-ով։ Այս ոլորտում նախարարն անդրադարձել է նաև մասնավոր մանկապարտեզների և լիցենզավորման պայմանների հետ կապված հարցերին։
Անդրադառնալով մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտին՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ այն տնտեսության զարգացման համար ամենակարևոր ուղղություններից է, և շատ լուրջ առաջընթաց կա այս ոլորտում․ «2025 թվականի տարեվերջի դրությամբ քոլեջներում սովորում է ավելի քան 47700 ուսանող, 2021 թվականի նկատմամբ՝ ունենք ավելի քան 27%-ի աճ, իսկ ընդունելության ցուցանիշը աճել է մոտ 29%-ով։ 2023 թվականից գերակա ուղղություններով ներդրել ենք 50000 դրամ կրթաթոշակի մոտեցումը, և այստեղ աճը էլ ավելի մեծ է։ 2024 թվականին ընդունեցինք «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման մասին» օրենքը, որտեղ դուալ կրթությունը դառնում է հիմնական մեթոդ։ Սա պիտի օգնի գործատուի հետ կապը դարձնել անընդհատ, և մեր սովորողներին փոխանցել գործնական հմտություններ»,-նշել է նախարարը՝ անդրադառնալով նաև այս ոլորտում մասնավորի հետ համագործակցության կարևորությանը։
Բարձրագույն կրթության ոլորտում Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նոր օրենքի ընդունմանը և «Ակադեմիական քաղաք ծրագրին, բուհերում օտարերկրյա ուսանողների ընդունելության էլեկտրոնային համակարգին։ Գիտության ոլորտում ժաննա Անդրեասյանն առանձնացրել է 2026-2030 թվականների ռազմավարության ընդունման, երիտասարդ գիտնականների ներգրավվածության, գիտության ոլորտի ֆինանսավորման աննախադեպ աճի, նորագույն սարքավորումներին հասանելիության և այլ հարցերը։ Նախարարն անդրադարձել է նաև սփյուռքի հետ կապերի ուղղությամբ կատարվող մեծ ծավալի աշխատանքներին, ինչպես նաև հայերենի իմացության ստուգման և գնահատման նոր համակարգի մշակմանը։ Երիտասարդության ոլորտում նա խոսել է նոր ընդունված օրենքի կարևորության, մարզերում ստեղծվող երիտասարդական կենտրոնների, երիտասարդների շրջանում ոչ ֆորմալ կրթական ծրագրերի խրախուսման և այլ հարցերի մասին։
Սպորտի ոլորտում Ժաննա Անդրեասյանն առանձնացրել է բարձր նվաճումների և մասսայական սպորտի, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների բարելավման և երեխաների շրջանում սպորտով զբաղվելու հնարավորությունների ընդլայնման ուղղությամբ իրականացված մեծամասշտաբ ծրագրերին։
Մշակույթի ոլորտում նախարարը կարևորել է թատերահամերգային կազմակերպություններում ֆինանսավորման նոր մոդելի ներդրման հարցը՝ ընդգծելով, որ դրա արդյունքում վերոնշյալ հաստատությունների սեփական եկամուտները մի քանի անգամ աճել են։ Կինոյի ոլորտում նախորդ տարի գործարկվել է ներդրումների մասնակի վերադարձի մեխանիզմը, որը համատեղ արտադրության ու կինոոլորտի տնտեսականացման շատ լուրջ հնարավորություններ է տալիս։ Անդրադառնալով մշակութային կրթությանը՝ նախարարը նշել է, որ էապես բարելավվել են բաժանորդային համակարգի ցուցանիշները․ 310 հազար երեխաներ այս համակարգով այցելել են թանգարաններ, թատրոններ, համերգասրահներ, որը դպրոցներում սովորողների շուրջ 73 տոկոսն է։ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև հուշարձանների վերականգնման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները․ «2025 թվականին այս ուղղությամբ ծախսվել է 1 մլրդ 386 մլն դրամ․ 2022 թվականի ցուցանիշը գերազանցել ենք 542% տոկոսով, 2026-ին էլ ունենք 1 մլրդ 673 մլրդ դրամի հատկացում։ Կապիտալ ներդրումները ոլորտում շատ մեծ ծավալի են հասնում․ նախորդ տարի 947 միլիոն դրամ հատկացրել ենք մշակութային հաստատություններում շենքային և գույքային պայմանների բարելավմանը․ 2026 թվականի համար նախատեսված է 977 միլիոն դրամ»,-նշել է նախարարը՝ զեկույցի վերջում անդրադառնալով մշակույթի ապակենտրոնացման հարցին։ Նրա խոսքով՝ նախորդ տարի այդ ուղղությամբ 14 տարբեր ծրագրեր են իրականացվել, տեղի են ունեցել 7 երաժշտական փառատոներ, որոնք նախորդ տարվա նկատմամբ ունեցել են 20%-ով ավելի հանդիսատես՝ ավելի քան 106000 մարդ, երեք թատերական փառատոն՝ 14000 հանդիսատեսի մասնակցությամբ։
Նախարարի զեկույցից հետո հասարակական խորհրդի անդամները մի շարք հարցեր են ուղղել Ժաննա Անդրեասյանին, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են կրթության ոլորտի բարեփոխումներում ռիսկերի գնահատմանը, փորձագիտական և մոնիտորինգային խմբերի ձևավորմանը, բարեվարքության կառուցակարգերին, գրադարանների և թանգարանների աշխատակիցների համար ևս ատեստավորման հնարավորությանը, սոցիալական խմբերի համար մշակութային հաստատությունների հասանելիությանը, դպրոցների մարզադահլիճների վերանորոգման, վերակառուցման հարցերին և որոշակի ստանդարտի մշակմանը, մինչև 100 աշակերտ ունեցող դպրոցների ֆինանսավորմանը, ուսուցիչների տրասնպորտային ծախսերի փոխհատուցմանը, երիտասարդական կենտրոնների աշխատանքների լավարկմանը և պետական ֆինանսավորմանը, կրթության ոլորտի ֆինանսավորմանը, ռազմավարության մշակման գործընթացներն առավել մասնակցային դարձնելուն՝ դրանում ներգրավելով համայնքային կազմակերպություններին, կատարողական հիմնական ցուցիչներին, հանրակրթության մեջ խաղաղության օրակարգի ներգրավմանը, ապահով և անվտանգ ուսումնական տարվան, մշակութային հաստատությունները մասնավորի կառավարմանը հանձնելու հնարավորությանը, քննադատական մտքի ձևավորմանը, տպարանների ուղղությամբ կատարվող աշխատանքներին, բուհերում ինքնահավատարմագրման իրականացմանը և որակի ապահովման համակարգին, կրթություն-աշխատաշուկա կապին և դուալ կրթության գնահատման համակարգին, մարզերի մշակութային հաստատությունների ենթակառուցվածքների բարելավմանը, թվայնացման գործընթացին և այդ համատեքստում նշյալ հաստատությունների աշխատակիցների կարողությունների զարգացմանը, կրթօջախները հատուկ կարիքներ ունեցող անձանց համար մատչելի դարձնելուն, մեկենասության մասին օրենքին, արվեստի քննադատական մասնագիտությունների ուղղությամբ ծրագրերի իրականացմանը, ուսուցիչների ատեստավորմանը, դպրոցներում հեռախոսների առկայության խնդիրներին և այլն։
Նախարարը հանգամանալից անդրադարձել է բոլոր հարցերին՝ խորհրդի անդամներին տրամադրելով համապատասխան տեղեկատվություն հնչեցված դիտարկումների վերաբերյալ։
Նիստի ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել առաջարկներ ներկայացնել թեմատիկ ուղղություններով տարբեր աշխատանքային խմբերի ձևավորման և դրանց համար կանոնակարգի մշակման ուղղությամբ։
Ամփոփելով նիստը՝ Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել շահագրգիռ քննարկման և հետաքրքիր հարցադրումների համար՝ ևս մեկ անգամ հիշեցնելով, որ խորհրդի անդամները կարող են իրենց հարցերը ներկայացնել գրավոր ընթացակարգով։

Состоялось первое заседание нового общественного совета при министре образования, науки, культуры и спорта Армении, которое возглавила министр Жанна Андреасян. Она поздравила участников с включением в состав совета и подчеркнула, что по новому регламенту роль и значение подобных советов значительно возросли, а их участие в процессе разработки политик стало более заметным.
По словам министра, согласно новому порядку в рамках общественного совета должны обсуждаться все стратегии, программы и концепции — как на стадии идеи, так и на этапе проекта. «Это означает, что совет официально получил право высказывать мнение по стратегическим программам, и оно должно отражаться в итоговом документе — либо принимаясь, либо сопровождаясь соответствующими обоснованиями. Важно также, что совет может создавать рабочие группы и представлять конкретные предложения по совершенствованию политик, которые будут рассмотрены уполномоченным органом. Кроме того, новым порядком предусмотрено обязательное публичное освещение заседаний совета, что придаёт дополнительную ответственность и вес как министерству, так и членам совета», — отметила Андреасян.
Далее министр представила вопрос повестки дня — работы, запланированные в сферах образования, науки, культуры и спорта на 2026 год в рамках пятилетней программы правительства.
Она подчеркнула, что 2026 год является заключительным в действующей программе, поэтому предстоит подвести итоги реформ, начатых с 2021 года, и оценить выполнение поставленных целей.
В частности, Андреасян остановилась на масштабной программе строительства и обновления 300 школ и 500 детских садов. По её словам, к концу 2025 года работы завершены более чем в 100 школах и 280 детских садах, а в 2026 году программа будет полностью реализована. Все учреждения обеспечиваются необходимым оборудованием и мебелью.
Отдельным направлением является оснащение школ естественно-научными и инженерными лабораториями: к концу 2025 года оборудованы уже 800 школ, а в 2026 году все школы получат соответствующее оснащение.
Министр также отметила завершение внедрения нового стандарта общего образования: с сентября 2026 года он будет действовать и в 12-м классе, что позволит завершить школьное образование по новой логике.
Создано более 200 новых учебников, сформирована конкурентная среда, а их стоимость снизилась в среднем на 26%. Продолжается повышение качества учебных материалов.
Финансирование общего образования увеличено более чем на 35% по сравнению с 2021 годом. Важным направлением остаётся профессиональное развитие учителей и повышение их заработной платы: в 2025 году на это было выделено более 15 млрд драмов, а в 2026 году предусмотрено 19 млрд драмов только на программу стимулирования педагогов.
9602 учителя уже прошли добровольную аттестацию, что составляет каждого третьего педагога. Учителя естественно-научных дисциплин и ИТ получают 25% надбавку, а педагоги сельских школ с численностью до 100 учеников — дополнительные выплаты. В 2024–2025 годах в школы пришли более 4000 новых учителей, половина из которых работает в сельских населённых пунктах.
Министр отметила, что около 80% учителей — люди до 45 лет, что соответствует целям правительства по привлечению молодых кадров.
В сфере дошкольного образования поставлена цель достичь 85% охвата детей 3–5 лет к 2026 году. К концу 2025 года только в 87 из 1011 населённых пунктов отсутствуют дошкольные учреждения, тогда как в 2023 году их было 229, что свидетельствует о значительном прогрессе.
Андреасян также коснулась вопросов лицензирования частных детских садов и условий их работы.
Обращаясь к сфере профессионального образования и подготовки, Жанна Андреасян отметила, что это одно из важнейших направлений для развития экономики, и здесь достигнут серьёзный прогресс: «К концу 2025 года в колледжах обучается более 47 700 студентов, что на 27% больше по сравнению с 2021 годом, а показатели приёма выросли примерно на 29%. С 2023 года по приоритетным направлениям введена система стипендий в размере 50 000 драмов, и здесь рост ещё более значительный. В 2024 году был принят закон «О профессиональном образовании и подготовке», где дуальное обучение становится основным методом. Это должно обеспечить постоянную связь с работодателем и передавать нашим учащимся практические навыки», — сказала министр, подчеркнув также важность сотрудничества с частным сектором.
В сфере высшего образования Андреасян отметила принятие нового закона, программу «Академический город», а также внедрение электронной системы приёма иностранных студентов в вузы.
В области науки министр выделила принятие стратегии на 2026–2030 годы, вовлечение молодых учёных, беспрецедентный рост финансирования, доступ к современному оборудованию и другие вопросы. Она также коснулась масштабной работы по связям с диаспорой и разработки новой системы проверки и оценки знания армянского языка.
В сфере молодёжи Андреасян подчеркнула важность нового закона, создание молодёжных центров в регионах, поддержку неформальных образовательных программ и другие инициативы.
В спорте министр выделила масштабные программы по развитию массового и профессионального спорта, улучшению инфраструктуры и расширению возможностей для занятий спортом среди детей.
В культуре Андреасян отметила внедрение новой модели финансирования театрально-концертных организаций, благодаря чему их собственные доходы выросли в несколько раз. В киноиндустрии в прошлом году был запущен механизм частичного возврата инвестиций, открывающий серьёзные возможности для совместного производства и экономизации отрасли.
Касаясь культурного образования, министр отметила значительное улучшение показателей абонементной системы: 310 тысяч детей посетили музеи, театры и концертные залы, что составляет около 73% школьников.
Особое внимание было уделено реставрации памятников: «В 2025 году на это было потрачено 1 млрд 386 млн драмов, что на 542% больше показателя 2022 года. В 2026 году предусмотрено 1 млрд 673 млн драмов». Капитальные вложения в сфере культуры также достигли больших масштабов: в прошлом году выделено 947 млн драмов на улучшение условий зданий и имущества культурных учреждений, а на 2026 год запланировано 977 млн драмов.
Министр подчеркнула также важность децентрализации культуры: в прошлом году реализовано 14 различных программ, проведено 7 музыкальных фестивалей с более чем 106 000 зрителей (на 20% больше, чем годом ранее), а также 3 театральных фестиваля с участием 14 000 зрителей.
После доклада члены общественного совета задали Жанне Андреасян ряд вопросов, касающихся оценки рисков реформ в образовании, формирования экспертных и мониторинговых групп, этических норм, возможности аттестации сотрудников библиотек и музеев, доступности культурных учреждений для социальных групп, ремонта спортивных залов школ, финансирования малых школ, компенсации транспортных расходов учителей, совершенствования работы молодёжных центров, финансирования образования, участия общинных организаций в разработке стратегий, ключевых показателей эффективности, включения миротворческой повестки в школьное образование, безопасного учебного года, передачи культурных учреждений в управление частному сектору, формирования критического мышления, работы типографий, самоаккредитации вузов, системы обеспечения качества, связи образования с рынком труда, оценки дуального обучения, улучшения инфраструктуры культурных учреждений в регионах, цифровизации и развития компетенций сотрудников, доступности школ для лиц с особыми потребностями, закона о меценатстве, программ по критике искусства, аттестации учителей, проблем использования телефонов в школах и других тем.
Министр подробно ответила на все вопросы, предоставив соответствующую информацию.
В завершение заседания было достигнуто соглашение о представлении предложений по формированию тематических рабочих групп и разработке для них регламента. Подводя итоги, Жанна Андреасян поблагодарила за содержательное обсуждение и интересные вопросы, напомнив, что члены совета могут направлять свои вопросы также в письменном порядке.