ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել 2026 թվականին Հայաստանում նախատեսված խոշոր միջազգային մարզական մրցաշարերի կազմակերպման և անցկացման միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը. քննարկվել են հրաձգության Եվրոպայի առաջնության կազմակերպմանն ու անցկացմանը վերաբերող հիմնական հարցերը։
Նիստին մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը, նախարարության գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը, Հայաստանի հրաձգության ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արեգ Սարիբեկյանը, ինչպես նաև պետական և մարզական մի շարք կառույցների ներկայացուցիչներ։
Սպորտային հրաձգության Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությունը կանցկացվի փետրվարի 27-ից մարտի 5-ը Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։ Արդեն իսկ մրցաշարին մասնակցության հայտ են ներկայացրել ավելի քան 40 երկրի շուրջ 400 մարզիկ և մարզիչ։ Վերջնական հայտացուցակը կհաստատվի առաջիկա օրերին։ Առաջնության շրջանակում կխաղարկվի մեդալների 70 հավաքածու։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ թեև Կառավարությունը վերջին տարիներին կուտակել է միջազգային խոշոր մարզական մրցաշարերի կազմակերպման զգալի փորձ, այդուհանդերձ, անհրաժեշտ է առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել հրաձգություն մարզաձևի առանձնահատկություններին։ Նախարարը կարևորել է բոլոր ներգրավված կառույցների համատեղ և համակարգված աշխատանքը մրցաշարի անխափան ընթացքի և անվտանգային հարցերի ապահովման նպատակով։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են առաջնության անցկացման համար մարզագույքի ներկրմանը, Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի համապատասխան կահավորմանը և անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ապահովմանը վերաբերող հարցերը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև առաջնության տարբերանշանի ընտրությանը, կամավորների ներգրավմանը, քաղաքի կենտրոնական հատվածներում երկրպագուների համար ֆան-գոտիների ստեղծմանը, հետհաշվարկի ժամացույցի տեղադրմանը, մրցումների հեռարձակման ապահովմանը, ինչպես նաև տոմսերի վաճառքի կազմակերպմանը։
Ամփոփելով նիստը՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկեր կառույցներին արդյունավետ և համագործակցային աշխատանքի համար՝ ընդգծելով, որ նման մասշտաբային մրցաշարերի հաջող կազմակերպման հարցում միջգերատեսչական համատեղ ջանքերի ներդրումն ու ժամկետների պահպանումը կարևոր են։
Միջգերատեսչական հանձնաժողովում ընդգրկված են Ներքին գործերի և Առողջապահության նախարարությունների, Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի, Երևանի քաղաքապետարանի, Հանրային հեռուստաընկերության, ինչպես նաև մի շարք այլ կառույցների ներկայացուցիչներ։

Today, Minister Zhanna Andreasyan chaired the regular meeting of the interdepartmental commission for the organization and holding of major international sports tournaments planned in Armenia in 2026: the main issues in organizing and holding the European Shooting Championship were discussed.
ESCS Deputy Minister Hasmik Avagyan, Secretary General of the Ministry Hasmik Hakobyan, Secretary General of the Shooting Federation of Armenia Areg Saribekyan, as well as representatives of a number of state and sports structures attended the session.
The European Senior Shooting Championship will be held from February 27 to March 5 at the K. Demirchyan Sports and Concert Complex. Around 400 athletes and coaches from over 40 countries have already applied to participate in the tournament. The final application list will be verified in the coming days. Seventy sets of medals will be awarded in the championship.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan observed that, despite the Government’s significant experience in hosting major international sports tournaments in recent years, particular attention is required to address the specifics of the shooting sport. The Minister highlighted the significance of joint and coordinated efforts by all involved structures to ensure the smooth organization of the tournament and the proper handling of security issues.
The meeting addressed issues concerning the importation of sports equipment for the championship, the proper outfitting of the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex, and the provision of necessary infrastructure. Reference was also made to the selection of the championship logo, the involvement of volunteers, the creation of fan zones for fans in central parts of the city, the installation of a countdown clock, ensuring the broadcasting of competitions, as well as the organization of ticket sales.
Concluding the meeting, Minister Zhanna Andreasyan thanked the partner organizations for their effective collaboration, emphasizing that interdepartmental coordination and adherence to deadlines are key to the successful organization of large-scale competitions.
The interdepartmental commission includes representatives of the Ministries of Internal Affairs and Health, the Civil Aviation Committee, the Yerevan Municipality, the Public Television Company, as well as a number of other structures.