ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել 2026 թվականին Հայաստանում նախատեսված խոշոր միջազգային մարզական մրցաշարերի կազմակերպման և անցկացման միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը. քննարկվել են հրաձգության Եվրոպայի առաջնության կազմակերպմանն ու անցկացմանը վերաբերող հիմնական հարցերը։
Նիստին մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը, նախարարության գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը, Հայաստանի հրաձգության ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արեգ Սարիբեկյանը, ինչպես նաև պետական և մարզական մի շարք կառույցների ներկայացուցիչներ։
Սպորտային հրաձգության Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությունը կանցկացվի փետրվարի 27-ից մարտի 5-ը Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։ Արդեն իսկ մրցաշարին մասնակցության հայտ են ներկայացրել ավելի քան 40 երկրի շուրջ 400 մարզիկ և մարզիչ։ Վերջնական հայտացուցակը կհաստատվի առաջիկա օրերին։ Առաջնության շրջանակում կխաղարկվի մեդալների 70 հավաքածու։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ թեև Կառավարությունը վերջին տարիներին կուտակել է միջազգային խոշոր մարզական մրցաշարերի կազմակերպման զգալի փորձ, այդուհանդերձ, անհրաժեշտ է առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել հրաձգություն մարզաձևի առանձնահատկություններին։ Նախարարը կարևորել է բոլոր ներգրավված կառույցների համատեղ և համակարգված աշխատանքը մրցաշարի անխափան ընթացքի և անվտանգային հարցերի ապահովման նպատակով։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են առաջնության անցկացման համար մարզագույքի ներկրմանը, Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի համապատասխան կահավորմանը և անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ապահովմանը վերաբերող հարցերը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև առաջնության տարբերանշանի ընտրությանը, կամավորների ներգրավմանը, քաղաքի կենտրոնական հատվածներում երկրպագուների համար ֆան-գոտիների ստեղծմանը, հետհաշվարկի ժամացույցի տեղադրմանը, մրցումների հեռարձակման ապահովմանը, ինչպես նաև տոմսերի վաճառքի կազմակերպմանը։
Ամփոփելով նիստը՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկեր կառույցներին արդյունավետ և համագործակցային աշխատանքի համար՝ ընդգծելով, որ նման մասշտաբային մրցաշարերի հաջող կազմակերպման հարցում միջգերատեսչական համատեղ ջանքերի ներդրումն ու ժամկետների պահպանումը կարևոր են։
Միջգերատեսչական հանձնաժողովում ընդգրկված են Ներքին գործերի և Առողջապահության նախարարությունների, Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի, Երևանի քաղաքապետարանի, Հանրային հեռուստաընկերության, ինչպես նաև մի շարք այլ կառույցների ներկայացուցիչներ։

Под председательством министра образования, науки, культуры и спорта Армении Жанны Андреасян сегодня состоялось очередное заседание межведомственной комиссии по организации и проведению крупных международных спортивных турниров, запланированных в Армении в 2026 году. На заседании были рассмотрены основные вопросы, касающиеся проведения чемпионата Европы по стрельбе.
В заседании приняли участие заместитель министра Асмик Авагян, генеральный секретарь министерства Асмик Акопян, генеральный секретарь Федерации стрельбы Армении Арег Сарибекян, а также представители ряда государственных и спортивных структур.
Чемпионат Европы по спортивной стрельбе среди взрослых пройдёт с 27 февраля по 5 марта в Спортивно-концертном комплексе имени К. Демирчяна. Уже подали заявки на участие около 400 спортсменов и тренеров из более чем 40 стран. Окончательный список участников будет утверждён в ближайшие дни. В рамках чемпионата будет разыграно 70 комплектов медалей.
Жанна Андреасян отметила, что, хотя за последние годы правительство накопило значительный опыт в организации крупных международных спортивных турниров, необходимо уделить особое внимание специфике стрельбы как вида спорта. Министр подчеркнула важность совместной и скоординированной работы всех вовлечённых структур для обеспечения бесперебойного хода соревнований и вопросов безопасности.
В ходе заседания обсуждались вопросы, связанные с импортом спортивного оборудования, оснащением Спортивно-концертного комплекса имени К. Демирчяна и обеспечением необходимой инфраструктуры. Рассматривались также выбор эмблемы чемпионата, привлечение волонтёров, создание фан-зон в центральных районах города, установка часов обратного отсчёта, организация трансляции соревнований и продажа билетов.
Подводя итоги заседания, министр Жанна Андреасян поблагодарила партнёрские структуры за эффективную и совместную работу, подчеркнув, что для успешной организации таких масштабных турниров важны межведомственные усилия и соблюдение сроков.
В состав межведомственной комиссии входят представители министерств внутренних дел и здравоохранения, Комитета гражданской авиации, мэрии Еревана, Общественного телевидения, а также ряда других структур.