ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ներկայացուցչության ղեկավար Ստելլա Ռենիտայի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը։
Կողմերը քննարկել են կրթության ոլորտում Եվրոպական ներդրումային բանկի համագործակցությամբ իրականացվող ծրագրերը և ապագա նախաձեռնությունները՝ կարևորելով դրանց ընդլայնման հնարավորությունները։ Նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է ԵՆԲ-ի հետ արդյունավետ և շարունակական համագործակցության կարևորությունը՝ հատկապես մարդկային կապիտալի զարգացման, կրթական ենթակառուցվածքների բարելավման ու որակյալ կրթության հասանելիության ապահովման համատեքստում։
Առանձնակի կարևորվել են «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության շրջանակում իրականացվող աշխատանքները: Նշվել է, որ ԵՆԲ աջակցությամբ Սյունիքի մարզում ներկայում աշխատանքներ են իրականացվում մասնագիտական կրթության ոլորտում ենթակառուցվածքների բարելավման և զարգացման ուղղությամբ, որի շրջանակում նախատեսվում են նաև միջին մասնագիտական երկու հաստատությունների վերանորոգման, արդիականացման և վերազինման աշխատանքներ ու գույքով և ժամանակակից ուսումնական լաբորատորիաներով համալրում։
ԿԳՄՍ նախարարը համոզմունք է հայտնել՝ մասնագիտական կրթության և ուսուցման համակարգը պետք է դառնա մարզային տնտեսության ողնաշարը՝ պատրաստելով մասնագետների, որոնք հետագայում իրենց տեղը կգտնեն աշխատաշուկայում։
Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է նաև ՀՀ կառավարության՝ կրթության ոլորտի առաջնահերթությունները՝ շեշտելով դպրոցների և մանկապարտեզների կառուցման, վերակառուցման և վերանորոգման ծրագրի հաջորդ փուլի շրջանակում ակնկալվող համագործակցությունն ու կրթության ոլորտում նախատեսվող այլ կարևոր նախաձեռնություններ։
Եվրոպական ներդրումային բանկի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ներկայացուցչության ղեկավար Ստելլա Ռենիտան շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ ընդգծելով ԿԳՄՍ նախարարության հետ արդյունավետ և շարունակական համագործակցության կարևորությունը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր՝ վերահաստատելով փոխգործակցության խորացման պատրաստակամությունը։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня приняла делегацию во главе с руководителем регионального представительства Европейского инвестиционного банка (ЕИБ) по Южному Кавказу Стеллой Ренитой. Во встрече также участвовал заместитель министра Артур Мартиросян.
Стороны обсудили программы, реализуемые в сфере образования при сотрудничестве с ЕИБ, а также будущие инициативы, подчеркнув важность расширения этих возможностей. Министр Жанна Андреасян отметила значимость эффективного и постоянного взаимодействия с ЕИБ, особенно в контексте развития человеческого капитала, улучшения образовательной инфраструктуры и обеспечения доступности качественного образования.
Особое внимание было уделено работам, проводимым в рамках инициативы «Устойчивый Сюник — Команда Европа». Отмечено, что при поддержке ЕИБ в Сюникской области ведутся проекты по улучшению и развитию инфраструктуры профессионального образования, в рамках которых планируется также ремонт, модернизация и оснащение двух средних профессиональных учреждений современным оборудованием и учебными лабораториями.
Министр выразила убеждение, что система профессионального образования и подготовки должна стать позвоночником региональной экономики, готовя специалистов, которые в дальнейшем найдут своё место на рынке труда.
Жанна Андреасян представила также приоритеты правительства Армении в сфере образования, подчеркнув ожидаемое сотрудничество в рамках следующего этапа программы строительства, реконструкции и ремонта школ и детских садов, а также других важных инициатив в образовательной сфере.
Руководитель регионального представительства ЕИБ по Южному Кавказу Стелла Ренита поблагодарила за приём, отметив важность эффективного и постоянного сотрудничества с министерством.
В завершение встречи стороны обсудили ряд других вопросов, представляющих взаимный интерес, подтвердив готовность к углублению взаимодействия.