ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում ներկա են եղել «Սիմֆոնիկ Մանսուրյան» համերգին՝ նվիրված անվանի կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի ծննդյան օրվան։
Համերգային ծրագիրը մեկնարկել է ՀՀ օրհներգով՝ ի նշանավորումն Հայաստանի Հանրապետության բանակի օրվա։ Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջույնի խոսքում շնորհավորել է ՀՀ զինված ուժերի 34-րդ տարեդարձը և մաեստրո Մանսուրյանի 87-ամյակը՝ շեշտելով, որ նա մեր ամենասիրված արվեստի գործիչներից է։
«Մեզնից յուրաքանչյուրը մաեստրոյի երաժշտության հետ ունի հոգևոր և հուզական կապ, նրա ստեղծագործությունները հարազատ են բոլորիս, քանի որ դրանց երևէջները մեզ ուղեկցել են կյանքի տարբեր իրավիճակներում, և սա Մանսուրյանի արվեստի հզոր և միավորող ուժն է։ Հազվադեպ երևույթ է, երբ հանճարեղ արվեստն ու մարդկային պարզությունը մեկտեղվում են։
Սիրելի՛ մաեստրո, այս համատեղումը Ձեր դեպքում իրողություն է, որի համար ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել։ Ձեր պարզ, համեստ մարդկային կեցվածքն ու ներկայությունը նաև սովորեցնում են՝ ինչպես ապրել՝ թողնելով մեծագույն ժառանգություն»,- Մանսուրյանին ուղղված շնորհավորանքի խոսքում նշել է նախարարը։
Նա նաև տեղեկացրել է՝ պետության աջակցությամբ վերանորոգվում է Արթիկի Տիգրան Մանսուրյանի անվան մշակույթի կենտրոնը, որը հնարավորություն կտա ձևավորել տաղանդավոր երեխաների բացահայտման և դրսևորման նոր հարթակ։
«Սիմֆոնիկ Մանսուրյան» համերգային ծրագրում հնչել են Տիգրան Մանսուրյանի՝ հայկական կինոնկարների և թատերական ներկայացումների համար գրված երաժշտությունները՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ (գեղարվեստական ղեկավար՝ Սերգեյ Սմբատյան, համերգի դիրիժոր՝ Տիրան Նիկողոսյան)։

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan and Deputy Minister Daniel Danielyan attended the “Symphonic Mansurian” concert at the “Aram Khachaturian” Concert Hall, dedicated to the birthday of the renowned composer Tigran Mansurian.
The concert began with the RA national anthem, marking the Army Day of the Republic of Armenia. In her welcome remarks, Minister Zhanna Andreasyan congratulated the RA Armed Forces on their 34th anniversary and Maestro Mansurian on his 87th anniversary, emphasizing that he is one of the country's most cherished artists.
“Each of us has a spiritual and emotional bond with the maestro's music; his compositions are close to us all, since their melodies have accompanied us through various situations in life, and this is the profound and unifying power of Mansurian's art. It is a rare phenomenon when brilliant art and human simplicity come together.
Dear Maestro, in your case, this union is a living reality, for which I wish to express my special gratitude. Your humble and gracious presence teaches us how to live, leaving behind the greatest legacy,” the Minister noted in her congratulatory message to Mansurian.
She also informed that the “Tigran Mansurian Cultural Centre” in Artik is being renovated with state support, which will provide a new platform for identifying and showcasing talented children.
The “Symphonic Mansurian” concert program featured music by Tigran Mansurian, written for Armenian films and theatrical productions: Performed by the State Symphony Orchestra of Armenia (Artistic Director: Sergey Smbatyan; Concertmaster: Tiran Nikoghosyan).
The concert was held with the support of the ESCS Ministry, in partnership with the Armenian Cinema Foundation.