ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում ներկա են եղել «Սիմֆոնիկ Մանսուրյան» համերգին՝ նվիրված անվանի կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի ծննդյան օրվան։
Համերգային ծրագիրը մեկնարկել է ՀՀ օրհներգով՝ ի նշանավորումն Հայաստանի Հանրապետության բանակի օրվա։ Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջույնի խոսքում շնորհավորել է ՀՀ զինված ուժերի 34-րդ տարեդարձը և մաեստրո Մանսուրյանի 87-ամյակը՝ շեշտելով, որ նա մեր ամենասիրված արվեստի գործիչներից է։
«Մեզնից յուրաքանչյուրը մաեստրոյի երաժշտության հետ ունի հոգևոր և հուզական կապ, նրա ստեղծագործությունները հարազատ են բոլորիս, քանի որ դրանց երևէջները մեզ ուղեկցել են կյանքի տարբեր իրավիճակներում, և սա Մանսուրյանի արվեստի հզոր և միավորող ուժն է։ Հազվադեպ երևույթ է, երբ հանճարեղ արվեստն ու մարդկային պարզությունը մեկտեղվում են։
Սիրելի՛ մաեստրո, այս համատեղումը Ձեր դեպքում իրողություն է, որի համար ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել։ Ձեր պարզ, համեստ մարդկային կեցվածքն ու ներկայությունը նաև սովորեցնում են՝ ինչպես ապրել՝ թողնելով մեծագույն ժառանգություն»,- Մանսուրյանին ուղղված շնորհավորանքի խոսքում նշել է նախարարը։
Նա նաև տեղեկացրել է՝ պետության աջակցությամբ վերանորոգվում է Արթիկի Տիգրան Մանսուրյանի անվան մշակույթի կենտրոնը, որը հնարավորություն կտա ձևավորել տաղանդավոր երեխաների բացահայտման և դրսևորման նոր հարթակ։
«Սիմֆոնիկ Մանսուրյան» համերգային ծրագրում հնչել են Տիգրան Մանսուրյանի՝ հայկական կինոնկարների և թատերական ներկայացումների համար գրված երաժշտությունները՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ (գեղարվեստական ղեկավար՝ Սերգեյ Սմբատյան, համերգի դիրիժոր՝ Տիրան Նիկողոսյան)։

Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян и заместитель министра Даниель Даниелян присутствовали в концертном зале «Арам Хачатурян» на концерте «Симфонический Мансурян», посвящённом дню рождения известного композитора Тиграна Мансуряна.
Концертная программа началась с гимна Республики Армения в честь Дня армии. В приветственном слове Жанна Андреасян поздравила с 34‑й годовщиной Вооружённых сил Армении и с 87‑летием маэстро Мансуряна, подчеркнув, что он является одним из самых любимых деятелей искусства страны.
«У каждого из нас есть духовная и эмоциональная связь с музыкой маэстро, его произведения близки всем нам, ведь их мелодии сопровождали нас в разных жизненных ситуациях. Это и есть мощная объединяющая сила искусства Мансуряна. Редкое явление, когда гениальное искусство и человеческая простота соединяются.
Дорогой маэстро, в Вашем случае это реальность, за что хочу выразить особую благодарность. Ваша простая и скромная человеческая позиция и присутствие также учат нас тому, как жить, оставляя великое наследие», - сказала министр в поздравительном обращении к Мансуряну.
Она также сообщила, что при поддержке государства ведётся реконструкция культурного центра имени Тиграна Мансуряна в городе Артик, что позволит создать новую площадку для выявления и самореализации талантливых детей.
В программе «Симфонический Мансурян» прозвучали произведения композитора, написанные для армянских кинофильмов и театральных постановок, в исполнении Государственного симфонического оркестра Армении (художественный руководитель — Сергей Смбатян, дирижёр — Тиран Никогосян).
Концерт состоялся при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА. Партнёр программы — Фонд кино Армении.