Այսօր մեկնարկել է 2026 թվականի միասնական քննությունների առաջին փուլը: Քննությունների ընթացքին հետևելու նպատակով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Երևանի թիվ 142 ավագ և թիվ 135 հիմնական դպրոցներում տեղակայված քննական կենտրոներ։
Քննական գործընթացի մեկնարկից առաջ Ժաննա Անդրեասյանը նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանի ուղեկցությամբ շրջել է քննասենյակներում և զրուցել դիմորդների հետ:
Նախարարը հաջողություն է մաղթել նրանց և հետաքրքվել քննություններին նախապատրաստվելու, մասնագիտական նախընտրությունների հարցերով։
Ժաննա Անդրեասյանը նաև զրուցել է դիմորդների ծնողների հետ և լսել նրանց դիտարկումները քննական գործընթացի վերաբերյալ:
Նշենք, որ առաջին օրը դիմորդները քնություն են հանձնել «Հայոց լեզու և գրականություն» առարկայից: ԳԹԿ-ի տրամադրած տվյալների համաձայն` 2026 թ. միասնական քննությունների առաջին փուլում հայտագրվել է 12 538 դիմորդ։ «Հայոց լեզու և գրականություն» առարկայից քննություն հանձնելու համար հայտագրվել է 4657 դիմորդ․ քննությունն անցկացվել է 37 քննական կենտրոնում, որոնցից 27-ը մարզերում է, 10-ը՝ մայրաքաղաքում:
Հաշվի առնելով, որ եղանակային պայմանների պատճառով Սյունիքի մարզի Սիսիանի տարածաշրջանի որոշ բնակավայրերից մոտ 40 դիմորդ Գորիսի քննական կենտրոն հասնելու դժվարություններ է ունեցել, նրանց համար կկազմակերպվի լրացուցիչ քննություն. ժամկետների մասին դիմորդները կտեղեկացվեն լրացուցիչ։

The first phase of the 2026 unified exams has started today. To monitor the course of the exams, RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan visited the exam centres at Yerevan High School No. 142 and Basic School No. 135.
Before the start of the exams, Zhanna Andreasyan, accompanied by Deputy Minister Araksya Svajyan, toured the examination rooms and spoke with the applicants.
The Minister wished them success and inquired about their preparations for the exams and their professional preferences.
Zhanna Andreasyan also spoke with the parents of the applicants and listened to their observations regarding the examination process.
Note that, on the first day, the applicants took an exam in the subject “Armenian Language and Literature”. Based on the data provided by the ATC, 12,538 applicants have registered for the first phase of the 2026 unified exams. 4,657 applicants registered to take the exam in the subject “Armenian Language and Literature”: the exam was held in 37 exam centres, 27 of which are located in the regions and 10 in the capital.
Due to adverse weather conditions, approximately 40 candidates from certain settlements in the Sisian community of the Syunik region were unable to reach the Goris examination centre. An additional exam will be organized, and the applicants will be notified of the deadlines in due course.