Երևանում տեղի է ունեցել Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնի նոր շենքի բացման պաշտոնական արարողությունը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ուղեկցությամբ այցելել է թատրոնի նոր շենք, շրջայց կատարել, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին։
Իսահակ Ներսիսյանի նախագծով 2019 թվականին մեկնարկած թատրոնի նոր շենքի շինարարությունն իրականացվել է պետական բյուջեի և բարերարների միջոցներով: ՀՀ պետական բյուջեից Համազգային թատրոնի նոր շենքի կառուցման, նորոգման և գույքով համալրման նպատակով հատկացվել է ավելի քան 275 մլն դրամ, որից 205 մլն դրամը գույքի և սարքավորման ձեռքբերման, իսկ 70 մլն դրամը` շինարարության համար:
Թատրոնն ապահովված է նոր բեմով, ժամանակակից լուսային ու ձայնային համակարգերով, տեխնիկական անհրաժեշտ սարքավորումներով և հնարավորություններով, հանդերձարաններով և դիմահարդարման սենյակներով։ Առաջին հարկում գործում է փոքր բեմ՝ փորձարարական ներկայացումների համար, իսկ երկրորդ հարկում տեղակայվել է մեծ դահլիճը՝ ավելի քան 230 հանդիսականի համար։
2026 թվականին լրանում է Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնի հիմնադրման 35-ամյակը: Թատրոնը մինչ այս առանձին շենք չի ունեցել և գործել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի տարածքում:
Թատրոնի նոր շենքի բացումը նշանավորվել է Մորիս Մետերլինկի «Սուրբ Անտոնիոսի հրաշագործությունը» ներկայացման բեմադրությամբ։

The official opening ceremony of the new building of Sos Sargsyan Hamazgayin State Theatre was held in Yerevan.
Prime Minister Nikol Pashinyan, accompanied by Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, visited the new theatre building, toured the facilities, and viewed the newly created conditions.
The construction of the new theatre building, designed by Isahak Nersisyan and launched in 2019, was carried out with funds from the state budget and donations from benefactors. Over 275 million drams from the RA state budget have been allocated for the construction, renovation, and replenishment of the new building of the Hamazgayin Theatre, including 205 million drams for the acquisition of property and equipment and 70 million drams for construction works.
The theatre is equipped with a new stage, modern lighting and sound systems, necessary technical equipment and facilities, dressing rooms, and makeup rooms. The first floor houses a small stage for experimental performances, while the second floor has a large hall to accommodate over 230 spectators.
2026 marks the 35th anniversary of the founding of the Sos Sargsyan Hamazgayin State Theatre. The theatre has not had its own building until now and has operated on the premises of Yerevan State Institute of Theatre and Cinema.
The opening of the new theatre building was marked by a performance of Maurice Maeterlinck's “The Miracle of Saint Anthony”.