Երևանում տեղի է ունեցել Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնի նոր շենքի բացման պաշտոնական արարողությունը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ուղեկցությամբ այցելել է թատրոնի նոր շենք, շրջայց կատարել, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին։
Իսահակ Ներսիսյանի նախագծով 2019 թվականին մեկնարկած թատրոնի նոր շենքի շինարարությունն իրականացվել է պետական բյուջեի և բարերարների միջոցներով: ՀՀ պետական բյուջեից Համազգային թատրոնի նոր շենքի կառուցման, նորոգման և գույքով համալրման նպատակով հատկացվել է ավելի քան 275 մլն դրամ, որից 205 մլն դրամը գույքի և սարքավորման ձեռքբերման, իսկ 70 մլն դրամը` շինարարության համար:
Թատրոնն ապահովված է նոր բեմով, ժամանակակից լուսային ու ձայնային համակարգերով, տեխնիկական անհրաժեշտ սարքավորումներով և հնարավորություններով, հանդերձարաններով և դիմահարդարման սենյակներով։ Առաջին հարկում գործում է փոքր բեմ՝ փորձարարական ներկայացումների համար, իսկ երկրորդ հարկում տեղակայվել է մեծ դահլիճը՝ ավելի քան 230 հանդիսականի համար։
2026 թվականին լրանում է Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնի հիմնադրման 35-ամյակը: Թատրոնը մինչ այս առանձին շենք չի ունեցել և գործել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի տարածքում:
Թատրոնի նոր շենքի բացումը նշանավորվել է Մորիս Մետերլինկի «Սուրբ Անտոնիոսի հրաշագործությունը» ներկայացման բեմադրությամբ։

В Ереване прошла официальная церемония открытия нового здания театра «Амазгаин» имени Соса Саргсяна.
Премьер-министр Никол Пашинян в сопровождении министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян посетил новое здание театра, осмотрел помещения и ознакомился с созданными условиями.
Строительство нового здания театра по проекту Исаака Нерсисяна началось в 2019 году и было реализовано за счёт средств государственного бюджета и благотворителей. Из государственного бюджета Армении на строительство, ремонт и оснащение Национального театра было выделено более 275 млн драмов, из которых 205 млн направлены на приобретение имущества и оборудования, а 70 млн — на строительные работы.
Театр оснащён новой сценой, современными световыми и звуковыми системами, необходимым техническим оборудованием и возможностями, гримёрными и костюмерными. На первом этаже действует малая сцена для экспериментальных постановок, а на втором этаже расположен большой зал на более чем 230 зрителей.
В 2026 году исполняется 35 лет со дня основания Национального театра «Амазгаин» имени Соса Саргсяна. До этого театр не имел собственного здания и функционировал в помещениях Ереванского государственного института театра и кино.
Открытие нового здания театра было отмечено постановкой пьесы Мориса Метерлинка «Чудо святого Антония».