ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Բուլղարիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլա Նիկոլովին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը։
Ողջունելով դեսպան Նիկոլովին՝ Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է նրան ՀՀ-ում Բուլղարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացման։ Նախարարն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև պատմականորեն ձևավորված ջերմ ու գործընկերային կապերն ամուր հիմք են կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում համագործակցության ներուժն ընդլայնելու համար։
Անդրադառնալով կրթության ոլորտում համագործակցության խորացման հնարավորություններին՝ ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է գործող կրթաթոշակային ծրագրի շարունակականությունը՝ առաջարկելով քննարկել միջբուհական համագործակցության զարգացման, ուսանողների և դասախոսների փոխանակման, համատեղ կրթահետազոտական նոր ծրագրերի հնարավորությունները։ Այդ համատեքստում ընդգծվել է ԵՄ «Էրազմուս+» և «Հորիզոն Եվրոպա» ծրագրերի շրջանակում համագործակցության ակտիվացումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև մշակույթի ոլորտում փոխգործակցությանը, կարևորվել են երկու երկրների մշակութային հաստատությունների միջև կապերի ամրապնդումը, համատեղ ծրագրերի իրականացումը, ինչպես նաև երկուստեք փառատոներին և միջազգային ֆորումներին մասնակցությունը։
Սպորտի ոլորտում համագործակցության ընդլայնման համատեքստում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ 2026 թվականի փետրվարի 27-ից մարտի 5-ը Երևանում կանցկացվի Հրաձգության մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունը, որին նախատեսվում է նաև բուլղարացի մարզիկների մասնակցությունը։
ՀՀ-ում Բուլղարիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլա Նիկոլովը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և վերահաստատել կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում երկկողմ համագործակցության զարգացման պատրաստակամությունը՝ ընդգծելով առկա մեծ ներուժը։ Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։

Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян приняла нового Чрезвычайного и Полномочного Посла Болгарии в Армении Николы Николова. Во встрече также участвовал заместитель министра Артур Мартиросян.
Приветствуя посла Николова, Жанна Андреасян поздравила его с назначением на должность Чрезвычайного и Полномочного Посла Болгарии в Армении, пожелав плодотворной работы во благо дальнейшего развития дружественных отношений между Арменией и Болгарией. Министр подчеркнула, что исторически сложившиеся теплые и партнерские связи между двумя странами являются прочной основой для расширения потенциала сотрудничества в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежной политики.
Говоря о перспективах углубления сотрудничества в области образования, министр отметила важность продолжения действующей программы предоставления стипендий, предложив обсудить возможности развития межвузовского взаимодействия, обмена студентами и преподавателями, а также реализации совместных образовательных и исследовательских проектов. В этом контексте было подчеркнуто значение активизации сотрудничества в рамках программ ЕС «Erasmus+» и «Горизонт Европа».
Во время встречи также обсуждалось сотрудничество в сфере культуры, была отмечена важность укрепления связей между культурными учреждениями двух стран, реализации совместных проектов, а также участия в фестивалях и международных форумах.
В контексте расширения сотрудничества в области спорта Жанна Андреасян сообщила, что с 27 февраля по 5 марта 2026 года в Ереване пройдет Чемпионат Европы по стрельбе среди взрослых, в котором планируется участие болгарских спортсменов.
Новый Чрезвычайный и Полномочный Посол Болгарии в Армении Никола Николов поблагодарил за теплый прием и подтвердил готовность к развитию двустороннего сотрудничества в сферах образования, науки, культуры и спорта, подчеркнув существующий большой потенциал. В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.