Մատենադարան Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում կայացել է հոգաբարձուների խորհրդի նիստը, որի ընթացքում ներկայացվել է 2025 թ. գործունեության հաշվետվությունը։
Նիստին ներկա են եղել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ԿԳՄՍ նախարար, հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը, խորհրդի այլ անդամներ, ինչպես նաև Հանրային խորհրդի ներկայացուցիչները:
Նիստի ընթացքում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին շնորհվել է Մատենադարանի երախտագիտության մեդալ՝ կառույցի գործունեության զարգացմանն աջակցելու և նշանակալի ավանդի համար: Մեդալը հանձնել է Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը:
Վերջինս խորհրդի հաստատմանն է ներկայացրել Մատենադարանի՝ 2025 թ. գործունեության հաշվետվությունը, ինչպես նաև 2026 թ. նախահաշիվը։ Տնօրենի առաջարկով և հոգաբարձուների խորհրդի համաձայնությամբ նիստի առաջին մասը, որի ընթացքում ներկայացվել է կատարված աշխատանքների բովանդակային հաշվետվությունը, անցկացվել է բաց ձևաչափով։
Մատենադարանի տնօրենը ներկայացրել է գիտական, գիտատեխնիկական, արժեքավոր նմուշների, մշակութային արժեքների համալրման, գիտական արդյունքի միջազգայնացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներն ու ձեռքբերումները:
Հոգաբարձուների խորհրդի նիստին հաջորդել է «Մատենադարանի գեղանկարչական դիմագիծը» խորագրով ցուցադրության բացումը. ցուցադրության հայեցակարգի առանցքում գեղանկարներն են: Այն բացահայտում է Մատենադարանի՝ մինչ այժմ երբևէ չուսումնասիրված և չհանրայնացված կողմը։

В Институте древних рукописей имени Месропа Маштоца (Матенадаран) состоялось заседание попечительского совета, на котором была представлена отчетность о деятельности за 2025 год.
В заседании приняли участие руководитель Аппарата премьер-министра Армении Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта, председатель совета Жанна Андреасян, заместитель министра Артур Мартиросян, председатель Комитета по высшему образованию и науке Саргис Айоцян, другие члены совета, а также представители Общественного совета.
В ходе заседания Жанне Андреасян была вручена медаль благодарности Матенадарана за содействие развитию деятельности учреждения и значительный вклад. Награду передал директор Матенадарана Ара Хзмалян.
Он также представил отчет о деятельности Матенадарана за 2025 год и предварительный план на 2026 год. По предложению директора и с согласия совета первая часть заседания, где была представлена содержательная отчетность о проделанной работе, прошла в открытом формате.
Директор Матенадарана рассказал о научных и научно-технических достижениях, пополнении коллекции ценными образцами и культурными ценностями, а также о международной популяризации научных результатов.
После заседания состоялось открытие выставки «Живописный облик Матенадарана», в центре концепции которой — картины. Экспозиция раскрывает ранее не изученную и не представленную широкой публике сторону Матенадарана.