ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է մարզական ֆեդերացիաների ներկայացուցիչների հետ՝ ոլորտային հարցերի քննարկման և տարեվերջյան ամփոփման նպատակով:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը, գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը և Սպորտի կառավարման կենտրոնի տնօրեն Խորեն Զարգարյանը:
Հանդիպման ընթացքում նախարարն անդրադարձել է ֆեդերացիաների ֆինանսավորմանը՝ նշելով, որ Կառավարության կողմից ուսումնամարզական հավաքների օրապահիկի և գիշերակացի չափաբաժինների վերանայումից հետո համապատասխան ծավալները տարեկան բյուջեներում լիարժեք ներառելու խնդիր կար, որը հաջորդ տարվա բյուջետային հատկացումներում կարգավորված կլինի.
«Ուսումնամարզական հավաքները ՀՀ կառավարության սահմանած չափաբաժիններով կազմակերպելու համար կտրվի բավարար ֆինանսավորում»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ ընդգծելով, որ հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը դեկտեմբերի 10-ն է, ուստի կարևոր է, որ ֆեդերացիաները պահանջվող փաստաթղթերը ներկայացնեն ամբողջական և ժամանակին:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև համապատասխան մարզաձևի զարգացման ծրագիրը, որը թույլ կտա հստակ հասկանալ, թե ինչպիսին է ֆեդերացիայի տեսլականը, ինչ թիրախներ են դրվում մեկ, երկու կամ երեք տարվա կտրվածքով, և ինչ արդյունքներ կարելի է ակնկալել պետական աջակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև մարզիկների ավիատոմսերի ձեռքբերմանը. ՀՀ կառավարության հաստատած նոր կարգը, որն ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի փետրվարից, լավարկում է գործընթացը։ Ըստ այդմ՝ Կառավարության որոշմամբ հաստատված որոնողական համակարգերի միջոցով հնարավոր կլինի ձեռք բերել ինչպես անհատական, այնպես էլ խմբային (10 և ավելի) ավիատոմսեր։
Հաջորդիվ Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է Սպորտի կառավարման կենտրոնի գործունեությանը՝ նշելով, որ կառույցի միջոցով կշարունակվի ֆեդերացիաների գործունեության կառավարումը։ Մեկ տարի առաջ ներդրված այս նոր համակարգին 2026 թվականից կմիանան նաև բռնցքամարտի, հրաձգության, շախմատի, բասկետբոլի, թաեքվոնդոյի, ձյուդոյի, ջրացատկի, ավանդական ուշուի, սեղանի թենիսի և ձիասպորտի ֆեդերացիաները. Սպորտի կառավարման կենտրոնը կապահովի վարչատնտեսական գործընթացների կազմակերպումը, իսկ ֆեդերացիաները կզբաղվեն առավելապես մարզական գործունեությամբ։
«Ֆեդերացիաները կունենան հնարավորություն ներբեռնելու առաջնությունների մասնակիցների տվյալները, արդյունքները, ինչը թույլ կտա ավելի թափանցիկ և պարզ համակարգ ստանալ՝ մեդալների հաշվառումից մինչև անվանական թոշակների տրամադրում»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը՝ անդրադառնալով սպորտի կառավարման տեղեկատվական համակարգի ներդրմանը և տվյալների բազայի ամբողջացմանը:
Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև օլիմպիական նպաստների նոր ծրագրին՝ տեղեկացնելով, որ Լոս Անջելեսի 2028 թվականի Օլիմպիական խաղերին նախապատրաստվելու համար մարզիկներին, հավաքականների գլխավոր (ավագ) մարզիչներին, երկրորդ և անձնական մարզիչներին, բժիշկներին ու մերսողներին սպորտային նպաստի տրամադրման կարգն արդեն հաստատվել է և հունվարից կկիրառվի։
Մարզական ֆեդերացիաների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև մարզահագուստների տրամադրմանը, մարզիչների վերապատրաստման ծրագրերին, մարզիկների պատվովճարների վերանայմանը, Հայաստանի առաջնությունների և ներքին մրցաշարերի կազմակերպման կանոնակարգերին և այլն:

Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян встретилась с представителями спортивных федераций с целью обсуждения отраслевых вопросов и подведения итогов года.
Во встрече приняли участие также заместитель министра КГМС Асмик Авагян, генеральный секретарь Асмик Акопян и директор Центра управления спортом Хорен Заргарян.
В ходе встречи министр затронула вопрос финансирования федераций, отметив, что после пересмотра норм суточных и ночёвок для учебно-тренировочных сборов со стороны правительства возникла необходимость полного включения соответствующих объёмов в годовые бюджеты, что будет урегулировано в бюджетных ассигнованиях следующего года.
«Для организации учебно-тренировочных сборов по нормам, установленным правительством РА, будет предоставлено достаточное финансирование», - отметила Жанна Андреасян, подчеркнув, что крайний срок подачи заявок — 10 декабря, поэтому важно, чтобы федерации представили необходимые документы полностью и своевременно.
Министр ОНКС также подчеркнула важность программы развития соответствующего вида спорта, которая позволит чётко понять, каково видение федерации, какие цели ставятся на один, два или три года и каких результатов можно ожидать при государственной поддержке.
Во время встречи был затронут также вопрос приобретения авиабилетов для спортсменов. Новое положение правительства РА, которое вступит в силу в феврале 2026 года, упрощает процесс. Согласно этому решению, через утверждённые поисковые системы можно будет приобретать как индивидуальные, так и групповые (10 и более) авиабилеты.
Далее Жанна Андреасян коснулась деятельности Центра управления спортом, отметив, что через эту структуру будет продолжено управление деятельностью федераций. К новой системе, внедрённой год назад, с 2026 года присоединятся также федерации бокса, стрельбы, шахмат, баскетбола, тхэквондо, дзюдо, прыжков в воду, традиционного ушу, настольного тенниса и конного спорта. Центр управления спортом обеспечит организацию административно-хозяйственных процессов, а федерации будут заниматься преимущественно спортивной деятельностью.
«Федерации получат возможность загружать данные участников чемпионатов, результаты, что позволит создать более прозрачную и простую систему — от учёта медалей до предоставления именных стипендий», - сказала министр КГМС, касаясь внедрения информационной системы управления спортом и формирования базы данных.
Жанна Андреасян также затронула новую программу олимпийских пособий, сообщив, что для подготовки к Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе порядок предоставления спортивных пособий спортсменам, главным (старшим) тренерам сборных, вторым и личным тренерам, врачам и массажистам уже утверждён и будет применяться с января.
Во встрече с представителями спортивных федераций были обсуждены также вопросы предоставления спортивной формы, программы переподготовки тренеров, пересмотра вознаграждений спортсменов, регламентов организации чемпионатов Армении и внутренних турниров и другие темы.