ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը մասնակցել է Ռումինիայի ազգային տոնին նվիրված հանդիսավոր արարողությանը, որը կազմակերպել է Հայաստանում Ռումինիայի դեսպանությունը:
Նախարարը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով և շնորհավորել ներկաներին՝ նշելով, որ Հայաստանը հետամուտ է Ռումինիայի հետ զարգացնելու երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունները: Այս համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է Ռումինիայի աջակցությունը Հայաստան-ԵՄ՝ որակապես նոր և ընդլայնված հարաբերությունների հետագա խորացմանը՝ հատկապես կարևորելով տարածաշրջանային ընդգրկում ունեցող հաղորդակցության նախագծերը և մարդկանց միջև շփումները։ Նախարարը շեշտել է՝ ողջունելի է նաև Ռումինիայի կողմից տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման Հայաստանի ջանքերին սատարումը. «Երկու ժողովուրդների բարեկամության խորացման գործում կարևոր դեր է խաղում Ռումինիայի հայ համայնքը, որն իր ներդրումն է ունեցել ազգային ժառանգության հարստացման գործում: Ուրախ եմ արձանագրել, որ հոկտեմբերի 12-ը Ռումինիայում հռչակվել է որպես Հայոց լեզվի, այբուբենի և մշակույթի օր, ինչը վկայում է ռումինական կողմի հանձնառությունն ու աջակցությունը՝ պահպանելու Ռումինիայում ապրող հայերի ինքնությունը և մշակույթը»:
Նախարարը բարձր է գնահատել նաև Ռումինիայի կառավարության աջակցությունը Բուխարեստում գտնվող Սրբոց հրեշտակապետաց Առաջնորդանիստ Հայ Առաքելական տաճարի հիմնանորոգման գործում, որը ևս ժողովուրդների խաղաղ համակեցության դրսևորում է՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ հարգանքի վրա։
Հայաստանում Ռումինիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կորնել Իոնեսկուն ևս հանդես է եկել ողջույնի խոսքով՝ մասնավորապես նշելով. «Ռումինիայի ազգային օրվա տոնակատարությունը հիշեցնում է Ռումինիայի և Հայաստանի միջև ամուր և երկարատև կապերի մասին: Մեր երկու երկրները միավորված են միմյանց մշակույթների նկատմամբ փոխադարձ հարգանքով և խաղաղության ու համագործակցության կայուն արժեքներով: Մեր կապերը տարեցտարի ավելի են ամրապնդվում, և լիովին վստահ եմ՝ մեր համագործակցությունը կընդլայնվի առաջիկա տարիներին»:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, ՀՀ-ում Ռումինիայի պատվո հյուպատոս Արման Անդրիկյանը, դիվանագետներ, պաշտոնատար այլ անձինք:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan participated in the solemn ceremony dedicated to the National Day of Romania, organized by the Embassy of Romania in Armenia.
The Minister delivered a welcoming address and congratulated the attendees, noting that Armenia is committed to advancing bilateral and multilateral relations with Romania. In this regard, Zhanna Andreasyan highlighted Romania's support for the further deepening of qualitatively new and expanded relations between Armenia and the EU, emphasizing in particular the importance of communication projects with regional coverage and people-to-people contacts. The Minister underlined that Romania's support for Armenia's efforts to promote peace in the region is highly appreciated. "The Armenian community in Romania plays a key role in strengthening the friendship between the two peoples, contributing to the enrichment of the national heritage. I am pleased to note that October 12 has been declared the Day of the Armenian Language, Alphabet and Culture in Romania, which testifies to the commitment and support of the Romanian side to preserve the identity and culture of Armenians living in Romania."
The Minister also highly appreciated the support of the Romanian Government for the major renovation of the Holy Archangels Cathedral of the Armenian Apostolic Church in Bucharest, which is also an expression of the peaceful coexistence of peoples— based on shared values and mutual respect.
Ambassador of Romania to Armenia Cornel Ionescu, also delivered a welcoming address, specifically noting: "The celebration of Romania's National Day reminds us of the strong and long-standing ties between Romania and Armenia. Our two countries are bound by mutual respect for each other's cultures and by shared, sustainable values of peace and cooperation. Our ties are advancing year by year, and I am fully confident that our cooperation will expand in the years to come."
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan, EU Ambassador to Armenia Vassilis Maragos, Honorary Consul of Romania in Armenia Arman Andrikyan, diplomats, and other officials attended the event.