ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը մասնակցել է Ռումինիայի ազգային տոնին նվիրված հանդիսավոր արարողությանը, որը կազմակերպել է Հայաստանում Ռումինիայի դեսպանությունը:
Նախարարը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով և շնորհավորել ներկաներին՝ նշելով, որ Հայաստանը հետամուտ է Ռումինիայի հետ զարգացնելու երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունները: Այս համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է Ռումինիայի աջակցությունը Հայաստան-ԵՄ՝ որակապես նոր և ընդլայնված հարաբերությունների հետագա խորացմանը՝ հատկապես կարևորելով տարածաշրջանային ընդգրկում ունեցող հաղորդակցության նախագծերը և մարդկանց միջև շփումները։ Նախարարը շեշտել է՝ ողջունելի է նաև Ռումինիայի կողմից տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման Հայաստանի ջանքերին սատարումը. «Երկու ժողովուրդների բարեկամության խորացման գործում կարևոր դեր է խաղում Ռումինիայի հայ համայնքը, որն իր ներդրումն է ունեցել ազգային ժառանգության հարստացման գործում: Ուրախ եմ արձանագրել, որ հոկտեմբերի 12-ը Ռումինիայում հռչակվել է որպես Հայոց լեզվի, այբուբենի և մշակույթի օր, ինչը վկայում է ռումինական կողմի հանձնառությունն ու աջակցությունը՝ պահպանելու Ռումինիայում ապրող հայերի ինքնությունը և մշակույթը»:
Նախարարը բարձր է գնահատել նաև Ռումինիայի կառավարության աջակցությունը Բուխարեստում գտնվող Սրբոց հրեշտակապետաց Առաջնորդանիստ Հայ Առաքելական տաճարի հիմնանորոգման գործում, որը ևս ժողովուրդների խաղաղ համակեցության դրսևորում է՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ հարգանքի վրա։
Հայաստանում Ռումինիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կորնել Իոնեսկուն ևս հանդես է եկել ողջույնի խոսքով՝ մասնավորապես նշելով. «Ռումինիայի ազգային օրվա տոնակատարությունը հիշեցնում է Ռումինիայի և Հայաստանի միջև ամուր և երկարատև կապերի մասին: Մեր երկու երկրները միավորված են միմյանց մշակույթների նկատմամբ փոխադարձ հարգանքով և խաղաղության ու համագործակցության կայուն արժեքներով: Մեր կապերը տարեցտարի ավելի են ամրապնդվում, և լիովին վստահ եմ՝ մեր համագործակցությունը կընդլայնվի առաջիկա տարիներին»:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, ՀՀ-ում Ռումինիայի պատվո հյուպատոս Արման Անդրիկյանը, դիվանագետներ, պաշտոնատար այլ անձինք:

Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян приняла участие в торжественной церемонии, посвящённой национальному празднику Румынии, организованной посольством Румынии в Армении.
Министр выступила с приветственным словом и поздравила присутствующих, отметив, что Армения стремится развивать двусторонние и многосторонние отношения с Румынией. В этом контексте Жанна Андреасян подчеркнула поддержку Румынии в дальнейшем углублении качественно новых и расширенных отношений Армения–ЕС, особо выделив проекты коммуникаций с региональным охватом и контакты между людьми. Министр отметила, что также приветствуется поддержка Румынии усилиям Армении по установлению мира в регионе: «В углублении дружбы двух народов важную роль играет армянская община Румынии, которая внесла свой вклад в обогащение национального наследия. С радостью отмечаю, что 12 октября в Румынии провозглашено Днём армянского языка, алфавита и культуры, что свидетельствует о приверженности и поддержке румынской стороны в сохранении идентичности и культуры армян, проживающих в Румынии».
Министр высоко оценила также поддержку правительства Румынии в капитальной реконструкции кафедрального Армянского Апостольского храма Святых Архангелов в Бухаресте, что также является проявлением мирного сосуществования народов, основанного на общих ценностях и взаимном уважении.
Чрезвычайный и полномочный посол Румынии в Армении Корнел Ионеску также выступил с приветственным словом, в частности отметив: «Празднование национального дня Румынии напоминает о прочных и длительных связях между Румынией и Арменией. Наши две страны объединены взаимным уважением к культурам друг друга и устойчивыми ценностями мира и сотрудничества. Наши связи год от года укрепляются, и я полностью уверен, что наше сотрудничество будет расширяться в ближайшие годы».
На мероприятии присутствовали заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян, посол ЕС в Армении Василис Марагос, почётный консул Румынии в Армении Арман Андрикян, дипломаты и другие официальные лица.