«Մատենադարան» Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում տեղի է ունեցել «Մշակութային խաչմերուկ» երևանյան միջազգային համաժողովի բացման արարողությունը, որը նվիրված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Մշակութային ինքնարտահայտման ձևերի բազմազանության խրախուսման և պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի ընդունման 20-ամյակին:
Բացման արարողությանը ներկա են եղել Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեակալներ Դանիել Դանիելյանը և Արթուր Մարտիրոսյանը, Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը, մեկ տասնյակից ավելի երկրների պատվիրակություններ, ներկայացուցիչներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից և միջազգային տարբեր կառույցներից:
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն իր ելույթում ընդգծել է՝ մեր երկրի համար մեծ պատիվ է կազմակերպել այս կարևոր միջազգային իրադարձությունը. «Հայաստանը կարևորում է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի հետ համագործակցությունը բոլոր ձևաչափերով՝ ոչ միայն ներառելով հայկական մշակութային ժառանգությունը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի նյութական և ոչ նյութական ցուցակներում, «Աշխարհի հիշողություն» ծրագրում, այլև հոբելյանական տարեթվերի ցանկում: Այս իմաստով կցանկանայի առանձնակի շեշտադրել Փարիզում՝ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում անցկացված հոբելյանական երկու կարևոր միջոցառումները՝ 2024 թվականին՝ նվիրված Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին և 2025 թվականին՝ Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին: 2019, 2020 և 2023 թվականներին Հայաստանը հայտեր է գրանցել «Հայկական տառարվեստը և դրա մշակութային դրսևորումները», «Սուրբ Թադեոս առաքյալի վանքի ուխտագնացությունը» և «Գյումրիի դարբնության ավանդույթը» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում ներառելու համար: Ի դեպ, մեր համաժողովի շրջանակում նախատեսվում է «Գյումրիի դարբնության ավանդույթը» նամականիշի մարումը: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում Հայաստանից ընդգրկված է 7 հայտ, որոնցից 2-ի՝ «Երևանի ուրարտական ժառանգությունը» և «Գառնի հնագիտական համալիրը և Քարերի սիմֆոնիան» հայտերն ընդգրկվել են 2025 թվականին: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Աշխարհի հիշողություն» գրանցամատյանում 2023 թվականին ներառվել է Կոմիտաս վարդապետի ստեղծագործությունների հավաքածուն և 2025 թվականին՝ Մխիթար Գոշի «Գիրք դատաստանի» («Դատաստանագիրք հայոց») աշխատությունը»:
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի հետ Հայաստանի համագործակցության համատեքստում նախարարը նշել է նաև, որ Հայաստանն ընտրվել է «Մշակութային ինքնարտահայտման ձևերի բազմազանության խրախուսման և պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի կիրարկումն ապահովող բյուրոյի փոխնախագահ և կոնվենցիայի կոմիտեի անդամ՝ 2025-2029 թվականների համար։
«Մեր երկիրն ակտիվորեն մասնակցում է կոնվենցիայի դրույթների կիրարկմանը. մենք ներդնում ենք ծրագրեր, որոնք ուղղված են ստեղծարար արդյունաբերությունների ու մշակութային ձեռնարկատիրությունների զարգացմանը, ինչպես նաև միջազգային համագործակցությանն ու մշակութային կյանքին ներառականության ընդգրկվածությանը»,- ասել է նախարարաը՝ անդրադառնալով մշակութային ներռականությունն ապահովող ծրագրերին:
Նախարարն առանձնակի ընդգծել է նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ համագործակցության պատմականորեն ձևավորված տարածաշրջանային նշանակությունը՝ շեշտելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունն հանդիսանում է յուրատեսակ խաչմերուկ հյուսիս-հարավ, արևելք-արևմուտք մշակութային, տնտեսական և քաղաքական ուղիների համար. «Այսօր էլ մենք ջանք չենք խնայում՝ լինելու խաչմերուկ ոչ միայն մեր աշխարհագրական դիրքով պայմանավորված: Դրա վառ ապացույցն է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, որը միտված է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը, մեր հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների զարգացմանը՝ հիմնվելով պետությունների ինքնիշխանության, սեփական տարածքներով անցնող ենթակառուցվածքների նկատմամբ իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների վրա: «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը ձևավորում է տարածաշրջանային նոր մտածողություն: Այս նախաձեռնությունն ունի լիարժեք ներուժ՝ վերածվելու մշակութային խաչմերուկի: Խաչմերուկ, որտեղ հատվում են ոչ միայն ճանապարհները, այլև մարդկային կապերը և գաղափարները՝ բացելով դռներ դեպի խաղաղ ու կայուն ապագա մեր տարածաշրջանի և ողջ աշխարհի համար, առհասարակ»:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը և ընդգծել՝ կոնվենցիան այսօր ավելի քան արդիական է գլոբալացվող, թվայնացվող և մարտահրավերներով լի աշխարհում, քանի որ թվային հեղափոխությունը և արհեստական բանականության արագ զարգացումը վերաձևավորում են մշակութային արժեքների ստեղծման, տարածման և սպառման եղանակները: Այս համատեքստում նաև կարևորել է կոնվենցիայի 20-ամյակի արժևորումը՝ որպես այդ փաստաթղթի իրական նշանակության հաստատում:
Տեսաուղերձով ներկաներին ողջունել է նաև Էռնեստո Օտտոնեն՝ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալը: Նա բարձր է գնահատել Հայաստանի հանձնառությունը՝ որպես «Մշակութային ինքնարտահայտման ձևերի բազմազանության խրախուսման և պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի կիրարկումն ապահովող բյուրոյի փոխնախագահ և կոնվենցիայի կոմիտեի 2025-2029 թթ անդամ: Նա հույս է հայտնել՝ համաժողովը կխթանի, որպեսզի մշակութային բազմազան արտահայտչաձևերը շարունակեն ոգեշնչել՝ կառուցելու կայուն, ստեղծարար ապագա:
Բացման արարողությանը հաջորդել է պլենար նիստ՝ «Մշակութային արժեքների ձևերի պահպանման և խրախուսման մասին ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի 2005 թվականի կոնվենցիա․ 20 տարվա ձեռքբերումները և հեռանկարները» թեմայով, որը վարել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Տեղի են ունեցել նաև պլենար քննարկումներ ստեղծարար արդյունաբերության, թվային դարում մշակութային ինքնարտահայտման բազմազանության և այլ թեմաներով:

The opening ceremony of the "Cultural Crossroads" Yerevan International Conference, dedicated to the 20th anniversary of the adoption of the UNESCO Convention on the Promotion and Protection of the Diversity of Cultural Expressions, took place at the M. Mashtots "Matenadaran" Scientific-Research Institute of Ancient Manuscripts.
Minister of Education, Science, Culture, and Sports Zhanna Andreyasyan, Deputy Ministers Daniel Danielyan and Arthur Martirosyan, Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan, delegations from over a dozen countries, and representatives from UNESCO and various international organizations attended the opening ceremony.
Welcoming the participants of the conference, Minister Zhanna Andreasyan emphasized in her speech that it is a great honor for our country to organize this significant international event. " Armenia places great importance on cooperation with UNESCO in all formats—not only by having Armenian cultural heritage included in UNESCO's tangible and intangible heritage lists and the 'Memory of the World' program, but also through participation in the List of Anniversaries. In this regard, I would like to particularly highlight the two important anniversary events held at the UNESCO headquarters in Paris: in 2024, dedicated to the 100th anniversary of Sergei Parajanov and in 2025, to the 100th anniversary of Charles Aznavour. In 2019, 2020, and 2023, Armenia submitted applications to have "Armenian Letter Arts and Its Cultural Expressions," "The Pilgrimage to the Saint Thaddeus Apostle Monastery," and 'The Blacksmithing Tradition of Gyumri' included on UNESCO's Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity. By the way, within the framework of our conference, the cancellation ceremony of the commemorative stamp 'The Blacksmithing Tradition of Gyumri' is planned. There are 7 nominations from Armenia on the UNESCO Tentative List of World Heritage Sites,of which, two nominations, "The Urartian Heritage of Yerevan" and "The Archaeological Complex of Garni and the Symphony of Stones," were inscribed in 2025. The collection of works by Komitas Vardapet was submitted on the UNESCO Memory of the World Register in 2023, and Mkhitar Gosh's 'Lawcode' ('Datastanagirk Hayots) in 2025."
In the context of UNESCO - Armenia cooperation, the Minister also pointed out that Armenia has been elected Vice-President of the Bureau for the Implementation of the Convention on the Promotion and Protection of the Diversity of Cultural Expressions and a member of the Convention's Committee for the 2025-2029 term.
"Our country is actively participating in the implementation of the provisions of the convention: we implement programs aimed at the advancement of creative industries and cultural enterprises, as well as incorporate international cooperation and inclusiveness into cultural life," the Minister said, in reference to the programs ensuring cultural inclusion.
The Minister also highlighted the historically established regional importance of cooperation with UNESCO, noting that the Republic of Armenia is a unique crossroads of north–south and east–west cultural, economic, and political routes: "Even today, we are sparing no effort to be a crossroads, not only due to our geographical location. A vivid proof of this is the RA Government's "Crossroads of Peace" program, which aims to establish peace in the region, develop friendly relations with our neighbors, based on the principles of state sovereignty, jurisdiction over infrastructure passing through their own territories, equality, and reciprocity. The "Crossroads of Peace" program is shaping a new regional mindset. This initiative has the full potential to evolve into a cultural crossroads. A crossroads where not only routes intersect, but also human connections and ideas, opening doors to a peaceful and sustainable future for our region and the world in general."
Deputy Minister of Foreign Affairs Mnatsakan Safaryan also delivered a welcoming speech and emphasized that the Convention is more than relevant today in a globalizing, digitalizing and challenging world, since the digital revolution and the rapid development of artificial intelligence are reshaping the ways in which cultural values are created, disseminated and consumed. In this regard, he also emphasized the importance of celebrating the 20th anniversary of the Convention as a confirmation of the true significance of that document.
UNESCO Assistant Director-General Ernesto Ottone, also welcomed the attendees via video message. He highly appreciated Armenia's commitment as Vice-Chair of the Intergovernmental Committee for the Implementation of the Convention on the Promotion and Protection of the Diversity of Cultural Expressions and a member of the Convention Committee for 2025-2029. He expressed hope that the conference will foster diverse cultural expressions to continue to inspire building a sustainable, creative future.
The opening ceremony was followed by a plenary session on the theme"UNESCO Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage of Humanity 2005: Achievements and Prospects of 20 Years", moderated by ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan.
Plenary discussions were also held on creative industries, diversity of cultural expression in the digital age, and other related topics.