Նոյեմբերի 24-ին Փարիզում` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում անցկացվող Մշակութային և բնության համաշխարհային ժառանգության պաշտպանության մասին կոնվենցիայի անդամ պետությունների գլխավոր ասամբլեայի 25-րդ նստաշրջանի շրջանակում, Հայաստանի Հանարապետությունն առաջին անգամ ընտրվել է Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի անդամ։
Ընտրությունների՝ ազատ տեղերի համար նախատեսված փուլում Հայաստանը գրանցել է լավագույն արդյունքը՝ ստանալով հնարավոր 161-ից 105 ձայն, ինչը վկայում է մշակութային ժառանգության պահպանման ոլորտում Հայաստանի նկատմամբ միջազգային հանրության բարձր վստահության մասին։
Ստանձնելով Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեում անդամակցությունը՝ Հայաստանի Հանապետությունը վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ ուղղված մշակութային և բնական ժառանգության պատշպանության, պահպանման և վերականգնման, ինչպես նաև Համաշխարհային ժառանգության կոնվենցիայի հիմնարար սկզբունքների առաջմղման գործում միջազգային ջանքերի խթանմանը:

24 ноября в Париже, в штаб‑квартире ЮНЕСКО, в рамках 25‑й сессии Генеральной ассамблеи государств — участников Конвенции об охране культурного и природного всемирного наследия, Республика Армения впервые была избрана членом Комитета всемирного наследия.
На этапе выборов по свободным местам Армения показала лучший результат, получив 105 голосов из возможных 161, что свидетельствует о высоком доверии международного сообщества к стране в сфере сохранения культурного наследия.
Став членом Комитета всемирного наследия, Республика Армения подтвердила свою приверженность делу защиты, сохранения и восстановления культурного и природного наследия, а также продвижению фундаментальных принципов Конвенции всемирного наследия и содействию международным усилиям в этой области.