Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հանդիպումից հետո Աստանայում ստորագրվել է համատեղ հայտարարություն:
Հաջորդիվ երկու երկրների ղեկավարների ներկայությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ղազախստանի միջև փաստաթղթերի փոխանակման արարողություն:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Ղազախստանի Հանրապետության գիտության և բարձրագույն կրթության նախարար Սայասատ Նուրբեկը փոխանակել են գիտության և բարձրագույն կրթության ոլորտում համագործակցության մասին հուշագիր:
Կողմերը, մասնավորապես, պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջև ուղղակի համագործակցային հարաբերությունների զարգացմանը, խրախուսել և խթանել երկու պետությունների դասախոսների և ուսանողների փոխանակման ծրագրերը: Կիրականացվեն համատեղ գիտահետազոտական ծրագրեր հայ-ղփչաղերեն ձեռագրերի ուսումնասիրության նպատակով:
Փոխանակվել են նաև Հայաստանի և Ղազախստանի ազգային գրադարանների, Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի և «Ղազախսինեմա» ազգային կինոյի աջակցության պետական կենտրոնի, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի և Ղազախստանի Ա. Կաստեևի անվան արվեստի պետական թանգարանի միջև համագործակցության մասին հուշագրեր:
Նշենք, որ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նոյեմբերի 20-21-ին պաշտոնական այցով գտնվում է Ղազախստանի Հանրապետությունում:

После встречи премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в Астане было подписано совместное заявление.
Затем в присутствии руководителей двух стран состоялась церемония обмена документами между Арменией и Казахстаном.
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян и министр науки и высшего образования Республики Казахстан Саясат Нурбек обменялись меморандумом о сотрудничестве в сфере науки и высшего образования.
Стороны, в частности, выразили готовность содействовать развитию прямых партнерских отношений между высшими учебными заведениями, поощрять и стимулировать программы обмена преподавателями и студентами двух государств. Будут реализованы совместные научно-исследовательские проекты с целью изучения армяно-кыпчакских рукописей.
Также были подписаны меморандумы о сотрудничестве между национальными библиотеками Армении и Казахстана, Фондом кино Армении и государственным центром поддержки национального кино «Казахсинема», Национальной галереей Армении и Государственным музеем искусств Казахстана имени А. Кастеева.
Отметим, что в составе делегации во главе с премьер-министром Николом Пашиняном министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян 20-21 ноября находится с официальным визитом в Республике Казахстан.