Այսօր մեկնարկել է հանրակրթական դպրոցների ուսուցիչների այս տարվա կամավոր ատեստավորումը։ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Երևանի Անդրանիկ Մարգարյանի անվան թիվ 29, ապա Բենիամին Ժամկոչյանի անվան թիվ 119 ավագ դպրոցներում ձևավորված քննական կենտրոններում հետևել է կամավոր ատեստավորմանը։
Երևանում և ՀՀ բոլոր մարզերում ձևավորվել են 53 քննական կենտրոններ, որոնք կահավորվել են համապատասխան սարքավորումներով, ապահովվել գերարագ ինտերնետային կապով: Կամավոր ատեստավորման քննություններն անցկացվում են նոյեմբերի 8-30-ը՝ ժամը 10:00-ին և 15:00-ին: Այս տարի կամավոր ատեստավորմանը մասնակցելու հայտ են ներկայացրել ավելի քան 8400 մանկավարժներ։ Առաջինը ատեստավորման քննություն հանձնում են «Աշխարհագրություն» և «Ինֆորմատիկա» առարկաներ դասավանդող ուսուցիչները: Համապատասխանաբար գրանցվել են 313 և 289 մասնակիցներ:
Նախարարը քննական կենտրոնների պատասխանատուների հետ քննարկել է կազմակերպական աշխատանքների հետ կապված հարցեր ՝ հույս հայտնելով, որ ատեստավորման արդյունքները դրական կլինեն՝ արդարացնելով մասնակիցների սպասումները։ Կամավոր ատեստավորման քննություններն անցկացվում են էլեկտրոնային ձևաչափով։ Համաձայն ընթացակարգի՝ արդյունքների մասին ուսուցիչները իրազեկվում են անմիջապես քննության ավարտից հետո, բողոքարկում կարող են ներկայացնել 24 ժամվա ընթացքում:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը Երևանի Մանուել Քաջունու անվան թիվ 54 ավագ դպրոցում ձևավորված քննական կենտրոնում հետևել է ուսուցիչների կամավոր ատեստավորմանը։ Նախարարի տեղակալը շրջել է քննական կենտրոնում, մինչ քննության մեկնարկը զրուցել ուսուցիչների հետ և հաջողություն մաղթել նրանց։
Նոյեմբերի 8-ին ատեստավորման քննություն են հանձնում «Աշխարհագրություն» և «Ինֆորմատիկա» առարկաների ուսուցիչները: Ատեստավորման նպատակով «Աշխարհագրություն» առարկայի 313 ոււսուցիչներ են հայտագրվել, որոնց շուրջ 85 տոկոսը մասնակցել է քննությանը։
Հիշեցնենք, որ ուսուցիչները քննական կենտրոն պետք է ներկայանան մեկնարկից առնվազն 30 րոպե առաջ՝ անձը հաստատող փաստաթղթով: Ուսուցիչներն իրենց հետ պետք է ունենան նաև համակարգ մուտք գործելու տվյալները՝ մուտքանունը և գաղտնաբառը: Կամավոր ատեստավորման քննություններն անցկացվում են նոյեմբերի 8-30-ը՝ ժամը 10:00-ին և 15:00-ին:

Сегодня началась ежегодная добровольная аттестация педагогов общеобразовательных школ. Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян посетила экзаменационные центры, организованные в ереванских школах имени Андраника Маргаряна (№29) и Бениамина Жамкочяна (№119), чтобы лично проследить за ходом аттестации.
В Ереване и регионах Армении сформированы 53 экзаменационных центра, оснащённых необходимым оборудованием и высокоскоростным интернетом. Аттестационные экзамены проходят с 8 по 30 ноября в два потока — в 10:00 и 15:00. В этом году заявки на участие подали более 8400 педагогов. Первыми экзамен сдают учителя географии и информатики — зарегистрированы 313 и 289 участников соответственно.
Министр обсудила с ответственными за экзаменационные центры организационные вопросы, выразив надежду, что результаты аттестации будут положительными и оправдают ожидания участников. Экзамены проводятся в электронном формате, а результаты становятся известны сразу после завершения тестирования. В случае несогласия с результатами, участники могут подать апелляцию в течение 24 часов.
Заместитель министра Араксия Сваджян также посетила экзаменационный центр, организованный в ереванской школе имени Мануэла Каджуну (№54), пообщалась с учителями перед началом экзамена и пожелала им успехов.
8 ноября экзамен сдают учителя географии и информатики. Из 313 зарегистрированных педагогов по географии около 85% приняли участие в тестировании.
Напоминаем, что учителям необходимо прибыть в экзаменационный центр минимум за 30 минут до начала, имея при себе удостоверение личности, а также данные для входа в систему — логин и пароль. Экзамены проходят с 8 по 30 ноября в 10:00 и 15:00.