Սիրելի՛ գիտնականներ, հետազոտողներ, գիտության ոլորտի ներկայացուցիչներ, այսօր նշվում է Գիտության միջազգային օրը՝ հանուն խաղաղության և զարգացման։ Այն առաջին անգամ նշվել է 2001 թվականին՝ նպատակ ունենալով ընդգծել գիտության այն կարևորությունը, որ վերջինս կարող է ունենալ հանրային զարգացման համար, մասնավորապես՝ խաղաղությանն ու կայուն զարգացմանը նպաստելու առումով։
Սա կարևոր է դարձնում ոչ միայն գիտությամբ զբաղվելն ընդհանրապես, այլ ընդգծում է նաև գիտության՝ հանրային կառույց լինելը, գիտական հետազոտության և աշխատանքի արդյունքների վերաբերյալ շարունակական ինքնահայեցման անհրաժեշտությունը, հանրային հաշվետվողականությունն ու հանրությանը գիտական արդյունքների և հետազոտության ներկայացման կարևորությունը։
Այդ իմաստով հատկապես կարևոր են գիտության սոցիալական և տնտեսական ազդեցությունների դիտարկումը, բնական և հասարակական գիտությունների հավասարակշռված զարգացումը, որովհետև բնական գիտությունները կարող են նորանոր հայտնագործություններ ներկայացնել, բայց դրանց կիրառության հանրային և հոգեբանական ազդեցությունների ուսումնասիրություններն են, որ կարող են ամբողջացնել շղթան և գիտելիքը դարձնել համարժեք առկա իրողություններին։ Հանրային և պետական համատեքստն ու կարիքներն են նաև, որ պետք է հիմք հանդիսանան գիտական հետազոտությունների համար՝ դրանք դարձնելով պահանջված և նշանակալից։
Այս տարի Գիտության միջազգային օրը կրում է «Վստահություն, փոխակերպում և ապագա․ գիտություն, որի կարիքն ունենք 2050 թվականին» խորագիրը, որն առավել սրությամբ է դնում գիտության առաջ կանգնած մարտահրավերները հասկանալու, ձևակերպելու և առաջ շարժվելու հարցերը։ 2050-ի գիտությանն ընդառաջ գնալու համար այս տարի արել ենք թերևս ամենակարևոր քայլերից մեկը՝ ընդունելով «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքը, որն ամրագրում է ոլորտի զարգացման ինստիտուցիոնալ կարգավորումները։ Բոլորովին վերջերս հանրային քննարկման է ներկայացվել ՀՀ գիտության ոլորտի զարգացման 2026-2030 թվականների ռազմավարությունը՝ կից գործողությունների ծրագրով, որը ծառայելու է ժամանակակից և առաջանցիկ ուղղություններով հետազոտական և մարդկային ներուժի զարգացմանը, ՀՀ մրցունակության և պաշտպանունակության բարձրացման նպատակով բարձր որակավորմամբ մասնագետների պատրաստմանը, հանրային կյանքում գիտության հանդեպ հետաքրքրության մեծացմանը։
Պետությունը կարևորում է հատկապես երիտասարդների ներգրավումը գիտական ոլորտ, նրանց առաջխաղացումը և հնարավորությունների առավելագույն իրացումը։ Առանձնակի ջանքեր են ներդրվելու հավելյալ արժեք ստեղծող և գիտատար ձեռնարկությունների ստեղծման ու զարգացման ուղղությամբ ինչպես ներքին ռեսուրսներով, այնպես էլ օտարերկրյա ուղիղ ներդրումներով։
Կառավարության ծրագրի շրջանակում վերջին տարիներին արդեն իսկ բազմաթիվ մեխանիզմներ են գործարկվել՝ խրախուսելու գիտական համայնքին, բարձրացնելու տեղական արդյունքի մրցունակությունը միջազգային տարբեր հարթակներում։ Ավելի տեսանելի դարձնելով պետության ջանքերը՝ պետք է նշեմ, որ այս տարի՝ արդեն 4-րդ տարին անընդմեջ, արձանագրվել է գիտական կադրերի որակավորում անցած գիտական աշխատողների բազային պետական աշխատավարձի աստիճանական աճ, որը 2021 թ. ցուցանիշները գերազանցել է 105%-ից մինչև 300%-ով։
Պետության կողմից իրականացվող 160 խոշոր դրամաշնորհային ծրագրերում ընդգրկված են միջազգային առաջատար խորհրդատուներ կամ խմբի ղեկավարներ 5 աշխարհամասի 32 պետությունից, ինչը վկայում է այն մասին, որ գիտության ոլորտը համահունչ է ընթանում միջազգային առաջատար փորձին և միտումներին: Եվս 252 միջազգային խորհրդատու՝ 4 աշխարհամասի 36 պետությունից, ներգրավված է ավելի փոքր դրամաշնորհային ծրագրերում, ինչն ապահովում է աշխարհի առաջատար գիտելիքը Հայաստանում ներդնելու հնարավորությունը։ Գիտական կազմակերպությունները շարունակում են համալրվել ժամանակակից սարքավորումներով։ Ուզում եմ հիշեցնել, որ այս նպատակով նախորդ տարի հատկացվել էր 3,4 մլրդ ՀՀ դրամ՝ Երևանի պետական համալսարանում նոր գերհամակարգչային կենտրոնի ստեղծման և գերհամակարգչի ձեռքբերման համար, իսկ վերջինիս առավել արդյունավետ կիրառության համար ստեղծվելիք տվյալների կենտրոնին արդեն 2025 թվականին հատկացվել է 1.2 մլրդ ՀՀ դրամ: Սրանք փաստեր են, որոնք հավաստում են պետական քաղաքականության հետևողականությունը։
Գիտությունն առավել հասանելի և ընկալելի դարձնելու, գիտության հանդեպ հետաքրքրվածություն ձևավորելու նպատակով այս տարի արդեն 5-րդ անգամ անցկացվել է Համադպրոցական գիտության ամենամյա փառատոնը։ 250 դպրոցականներ՝ Երևանից և ՀՀ մարզերից, փառատոնի շրջանակում ներկայացրել են իրենց գիտական հետազոտւթյունները։ Հաղթող ճանաչված 62 նախագծից երեքը ներկայացրել է Հայաստանը Լատվիայում EUCYS ԵՄ երիտասարդ գիտնականների 36-րդ մրցույթին։ Այս տարի ևս գործընկերների հետ համագործակցությամբ իրականացվել է «Գիտության շաբաթ» ծրագիրը՝ հասարակության լայն շերտերի համար նախատեսված բազմաձևաչափ միջոցառումներով՝ թե՛ Երևանի Ազատության հրապարակում, թե՛ հանրապետության շուրջ 300 դպրոցներում և մանկապարտեզներում՝ նպատակ ունենալով հանրահռչակել գիտությունն ու տեխնոլոգիաները։ Գիտության հանդեպ հետաքրքրությանը մեծապես նպաստում են դպրոցական լաբորատորիաները, որոնք հնարավորություն են տալիս փորձեր իրականացնել, նախագծային աշխատանքների միջոցով առաջին անգամ հետազոտական գործունեություն իրականացնել՝ երեխաներին ուղղորդելով դեպի հետագա գիտական աշխատանք։ Հանրապետության արդեն 800 դպրոցում արդիական լաբորատորիաներն իրականություն են. հաջորդ տարի դրանք կլինեն նաև մյուս դպրոցներում։ Մեր շուրջ չորս տասնյակ ավագ դպրոցներ արդեն երրորդ տարին աշխատում են ֆաբլաբերի ձևաչափով՝ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ, գաղափարն իրականություն դարձնելու կարևոր մեթոդաբանությամբ։
Մենք չափազանց կարևորում ենք նաև հայագիտության զարգացումը։ Այս տարի արդեն երկրորդ անգամ Մատենադարանում անցկացվեց հայագիտական կոնգրեսը՝ աշխարհի առաջատար հայագիտական կենտրոնների ներգրավմամբ, որն իրապես դառնում է հայագիտական մտքի զարգացման և գաղափարների քննարկման կարևոր հարթակ։ Պետությունը շարունակում է նաև տարբեր երկրների համալսարաններում հայագիտական կենտրոնների ֆինանսավորումը՝ հայագիտությունը դարձնելով համաշխարհային մի ցանց՝ բազմաթիվ գիտնականների և ուսանողների ներգրավմամբ։ Մենք խրախուսում ենք նաև հայաստանյան ամսագրերի զարգացումը և միջազգային գիտատեղեկատվական շտեմարաններում ընդգրկումը և շատ ուրախ ենք, որ այս տարի արդեն մի քանի ամսագրեր իրենց տեղն են գտել այդ շտեմարաններում, մյուսներն էլ ճանապարհին են։ Սա պիտի դառնա նաև հայերենով գիտության զարգացման ճանապարհներից մեկը։ Այս տարի առաջին անգամ իրականացրել ենք նաև պետության կարիքների համար գիտական հետազոտությունների մրցույթը, որն էապես կմեծացնի գիտական աշխատանքի հանրային և տնտեսական ազդեցությունը։
Մենք մշտապես բախվում ենք մարտահրավերների, որոնք խելամտորեն հաղթահարելու ամենաուղիղ ճանապարհը զարգացած գիտություն ունենալն է։ Այն ամուր զարգացող տնտեսություն, ամուր պաշտպանություն, քաղաքակիրթ և իրավագիտակից հասարակություն ունենալու կայուն երաշխիք է։ ՀՀ կառավարությունը շարունակաբար խրախուսելու է գիտության առաջընթացը, հետևողական ծրագրերով նպաստելու է գիտական համայնքի ներուժի զարգացմանը և գիտական արդյունքի մրցունակության բարձրացմանը։
Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ մեր գիտական համայնքին, մաղթում եմ ամենահամարձակ գաղափարների իրականացում։ Միասնաբար ամենաբարդ խնդիրների վերհանմամբ՝ մենք կարող ենք գտնել բոլոր հարցերի պատասխանները։ Շնորհավոր Գիտության միջազգային օր։

Дорогие учёные, исследователи, представители научной сферы,
Сегодня отмечается Международный день науки во имя мира и развития. Он был учреждён в 2001 году с целью подчеркнуть важность науки как движущей силы общественного прогресса, особенно в контексте содействия миру и устойчивому развитию.
Это делает важным не только саму научную деятельность, но и подчёркивает общественный характер науки, необходимость постоянной рефлексии над результатами исследований, публичной отчётности и доступности научных достижений для общества.
В этом контексте особенно значимы социальные и экономические последствия научной деятельности, а также сбалансированное развитие естественных и гуманитарных наук. Ведь открытия в области естественных наук требуют осмысления их общественного и психологического воздействия, чтобы знания соответствовали реальности. Государственные и общественные потребности должны стать основой для научных исследований, делая их востребованными и значимыми.
В этом году Международный день науки проходит под девизом: «Доверие, трансформация и будущее: наука, в которой мы нуждаемся к 2050 году». Он акцентирует необходимость осмысления вызовов, стоящих перед наукой, и поиска путей их преодоления.
В этом направлении мы уже сделали один из важнейших шагов — приняли закон «О высшем образовании и науке», который закрепляет институциональные механизмы развития сферы. Недавно на общественное обсуждение был представлен проект стратегии развития науки Армении на 2026–2030 годы с программой действий, направленной на развитие исследовательского и человеческого потенциала, подготовку высококвалифицированных специалистов, повышение конкурентоспособности и обороноспособности страны, а также на популяризацию науки в общественной жизни.
Государство особенно ценит вовлечение молодёжи в научную сферу, их продвижение и реализацию потенциала. Будут предприняты особые усилия для создания и развития наукоёмких предприятий как за счёт внутренних ресурсов, так и через прямые иностранные инвестиции.
В рамках правительственной программы за последние годы были внедрены многочисленные механизмы поддержки научного сообщества и повышения конкурентоспособности отечественных результатов на международной арене. В частности, уже четвёртый год подряд фиксируется рост базовой государственной зарплаты научных сотрудников, прошедших квалификацию, — от 105% до 300% по сравнению с показателями 2021 года.
В 160 крупных грантовых программах, реализуемых государством, участвуют ведущие международные консультанты и руководители из 32 стран пяти континентов. Ещё 252 консультанта из 36 стран четырёх континентов задействованы в более мелких проектах, что обеспечивает внедрение передовых знаний в Армении. Научные организации продолжают оснащаться современным оборудованием. Напомню, что в прошлом году было выделено 3,4 млрд драмов на создание суперкомпьютерного центра в Ереванском государственном университете, а в 2025 году дополнительно выделено 1,2 млрд драмов на создание центра обработки данных для эффективного использования суперкомпьютера.
Для повышения доступности науки и интереса к ней уже в пятый раз прошёл Ежегодный школьный фестиваль науки. 250 школьников из Еревана и регионов представили свои исследования, а три из 62 победивших проектов были представлены на конкурсе молодых учёных ЕС EUCYS в Латвии.
Также была реализована программа «Неделя науки» с участием широкой общественности — как на площади Свободы в Ереване, так и в 300 школах и детских садах по всей стране. Большую роль в формировании интереса к науке играют школьные лаборатории, которые дают детям возможность впервые попробовать себя в исследовательской деятельности. Уже в 800 школах страны такие лаборатории стали реальностью, а в следующем году появятся и в остальных. Около 40 старших школ третий год работают в формате фаблабов при поддержке международных партнёров.
Мы также придаём большое значение развитию арменоведения. В этом году во второй раз прошёл Арменоведческий конгресс в Матенадаране с участием ведущих мировых центров, став важной платформой для развития научной мысли. Государство продолжает финансировать арменоведческие центры в университетах разных стран, превращая арменоведение в глобальную сеть. Мы также поддерживаем развитие армянских научных журналов и их включение в международные базы данных. Уже несколько из них заняли своё место в этих базах, другие — на пути к этому. Это также путь развития науки на армянском языке.
Впервые был проведён конкурс научных исследований по государственным нуждам, что значительно повысит общественное и экономическое значение научной работы.
Мы постоянно сталкиваемся с вызовами, и самый разумный путь их преодоления — это развитая наука. Она — залог сильной экономики, надёжной обороны, цивилизованного и правосознательного общества. Правительство Армении будет и дальше поддерживать прогресс науки, развивать потенциал научного сообщества и повышать конкурентоспособность научных результатов.
Ещё раз поздравляю всех представителей научной сферы и желаю воплощения самых смелых идей. Совместными усилиями мы сможем найти ответы на самые сложные вопросы. С праздником — с Международным днём науки!