Հոկտեմբերի 17-ը Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության միջազգային օրն է: Օրվա կապակցությամբ ԿԳՄՍ նախարարությունը 8-12-րդ դասարանների աշակերտների շրջանում հոկտեմբերի 3-9-ը հայտարարել էր մրցույթ` «Հայաստանի ոչ նյութական մշակութային ժառանգությունը» խորագրով: 7 օրվա ընթացքում մրցույթին մասնակցել է շուրջ 1700 աշակերտ:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր հաղթող աշակերտներին հանձնել է շնորհակալագրեր և խրախուսական նվերներ: Միջոցառումը տեղի է ունեցել Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանում: Ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը:
Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է դպրոցականներին տոնի և մրցույթում հաղթելու կապակցությամբ՝ հույս հայտնելով, որ անկախ մրցույթներից՝ մեր հանրության շրջանում Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության օրը նշելու ավանդույթ կձևավորվի. «Շատ կարևոր է, որ մեր առօրյայի մասը կազմող ոչ նյութական մշակութային ժառանգությունը կարողանանք հստակ ճանաչել, տարբերել և հասկանալ, թե ինչպես պահպանել և զարգացնել այն։ Կարծում եմ՝ մեր հարուստ ոչ նյութական մշակութային ժառանգությունը կարող է դառնալ ներշնչանքի աղբյուր և ստեղծագործական աշխատանքի մոտիվացիա»:
Նախարարն ընդգծել է՝ մրցույթին մասնակցության բարձր ցուցանիշը վկայում է այն մասին, որ ոլորտի նկատմամբ հետաքրքրվածություն կա, որը լավ հիմք է այս ուղղությամբ հետագա անելիքների պլանավորման համար:
«Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանումը, զարգացումն ու հանրահռչակումն առաջնահերթություն են, որն ամրագրված է ՀՀ մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման 2023-2027 թվականների ռազմավարությամբ: ՀՀ պետական, ինչպես նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցանկերում նոր արժեքների համալրումը շարունակական աշխատանք է»,- ասել է նախարարը:
Նա կարևորել է այս գործընթացում հատկապես դպրոցականների ներգրավումը՝ շտեմարաններում անհրաժեշտ տեղեկատվությունը հավաքագրելու և ներառելու տեսանկյունից: Ժաննա Անդրեասյանը կոչ է արել աշակերտներին իրենց ընկերներին ևս ոգևորել՝ մասնակցելու նման նախաձեռնություններին և շնորհակալություն է հայտնել մանկավարժներին շարունակական ջանքերի համար:
Որպես խրախուսական նվեր՝ հաղթողներին հանձնվել են Աստղիկ Իսրայելյանի «Աղ ու հաց» (2023 թ.,) գիրքը և թանգարանի՝ կարպետագործության կամ ազգային երգ ու պարի ուսուցման ծրագրին մասնակցության հնարավորություն:
Միջոցառման շրջանակում աշակերտները շրջայց են կատարել թանգարանում, ծանոթացել ցուցանմուշներին, ինչպես նաև օրվա կապակցությամբ բացված «Խեցեգործության վարպետության դինամիկա» ցուցահանդեսին: Թանգարանի ժամանակավոր ցուցասրահներից մեկում ներկայացվել են վարպետների աշխատանքները, իսկ մյուսում՝ կավից ստեղծագործություն անցնելու ճանապարհը: Ցուցադրության կենտրոնական իրադարձություններն են ինտերակտիվ վարպետաց դասերը (Workshops)։ Ցուցադրության ողջ ընթացքում ամեն օր այցելուները հնարավորություն կունենան անմիջապես վարպետից սովորելու կավով աշխատանքի ճշգրիտ տեխնիկաները, գունանյութերի քիմիան և թրծման գաղտնիքները: Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել թանգարանին ոչ նյութական մշակութային ժառանգության հանրահռչակման, ժողովրդական վարպետներին տեսանելի դարձնելու և հանրությանը մշակութային ժառանգությանն առնչակցելու համար:

17 октября отмечается Международный день нематериального культурного наследия. В связи с этим Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении с 3 по 9 октября организовало конкурс среди учеников 8-12 классов под названием «Нематериальное культурное наследие Армении». В течение семи дней участие приняли около 1700 школьников.
Сегодня министр Жанна Андреасян вручила победителям благодарственные грамоты и поощрительные подарки. Мероприятие прошло в Музее народного искусства имени Ованнеса Шарамбеяна. Присутствовал также заместитель министра Альфред Кочарян.
Поздравляя школьников с праздником и победой, Андреасян выразила надежду, что вне зависимости от конкурсов, в обществе сформируется традиция отмечать этот день: «Очень важно, чтобы мы могли чётко распознавать, различать и понимать, как сохранять и развивать нематериальное культурное наследие, которое является частью нашей повседневной жизни. Я считаю, что наше богатое наследие может стать источником вдохновения и мотивацией для творческой работы».
Министр отметила, что высокий уровень участия свидетельствует об интересе к этой сфере, что создаёт хорошую основу для дальнейшего планирования.
«Сохранение, развитие и популяризация нематериального культурного наследия являются приоритетом, закреплённым в стратегии Армении на 2023–2027 годы. Работа по включению новых ценностей в государственные и ЮНЕСКО списки продолжается», - добавила она.
Андреасян подчеркнула важность вовлечения школьников в этот процесс, особенно в сбор и включение необходимой информации в базы данных. Она призвала учеников вдохновлять своих друзей на участие в подобных инициативах и поблагодарила педагогов за их постоянные усилия.
В качестве поощрительного подарка победителям были вручены книга Астхик Исраелян «Соль и хлеб» (2023 г.) и возможность участия в музейных программах по ковроткачеству или обучению национальным песням и танцам.
В рамках мероприятия школьники совершили экскурсию по музею, ознакомились с экспонатами, а также посетили выставку «Динамика мастерства гончарного дела», приуроченную к празднику. В одном из временных залов были представлены работы мастеров, а в другом — процесс создания изделий из глины. Центральным событием выставки стали интерактивные мастер-классы, на которых посетители смогут ежедневно обучаться технике работы с глиной, химии красителей и секретам обжига. Министр поблагодарила музей за вклад в популяризацию нематериального культурного наследия, за то, что делает народных мастеров видимыми и приближает общество к культурным ценностям.