ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են «Լեզվի մասին» և «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքներում առաջարկվող փոփոխությունները: Հիմնական զեկուցողը ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն էր։
Նախարարի ընդգծմամբ՝ ««Լեզվի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագծի վերաբերյալ Կառավարությունը ներկայացրել է առաջարկներ, որոնք ուղղված են օրենսդրական փաթեթում ներկայացված ձևակերպումների և օգտագործվող արտահայտությունների հստակեցմանը. բովանդակային որևէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել։ Պատգամավորական առաջարկներին անդրադառնալով՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է՝ լինելու է ավելի ընդլայնված փոփոխությունների փաթեթ, որը ներառելու է նաև վերահսկողական մեխանիզմների լավարկման հնարավորություններ՝ հիմք ընդունելով համակարգում տեսչական գործառույթների իրականացման տրամաբանությունը:
Մյուս առաջարկը վերաբերել է «Լեզվի մասին» օրենքում հայերենի կանոնարկման խնդիրներին: «Լեզվական քաղաքականությունը պետության ու պետականության ամրապնդման կարևորագույն գործիքակազմերից է, և մենք այս ուղղությամբ պետք է ավելի համակարգային մոտեցումներ որդեգրենք: Այս փուլում ունենք գործնական կարգավորման հրատապություն պետական փաստաթղթաշրջանառության և օրենսդրության մեջ կիրառվող թարգմանված և փոխառված հասկացությունների ու հատուկ անունների համապատասխանեցման մասով: Եթե ունենք ընդունված ձևակերպումներ, հասկացություններ, որոնք կարող են էական լինել միջպետական հարաբերությունների, դիվանագիտության և որևէ այլ հարթությունում, ապա, կարծում եմ, որ ցանկացած պաշտոնատար անձի աշխատանքային ու պաշտոնեական պարտականություններից է բխում տիրապետել այդ հասկացություններին ու եզրույթներին»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախարարը ներկայացրել է նաև հանրակրթության ոլորտում լիազոր մարմնի սահմանմանն առնչվող օրենսդրական փոփոխության նախաձեռնությունը, որով առաջարկվում է հանրակրթական բոլոր դպրոցների համար սահմանել մեկ պետական լիազոր մարմին՝ ի դեմս ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության: Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ առաջինից երկրորդ ընթերցում Կառավարությունը ներկայացրել է մի շարք առաջարկներ: Ըստ այդմ՝ հստակեցվել են վարչատնտեսական համակարգողի նշանակման և գործառույթների հետ կապված հարաբերությունները: Հաջորդ բովանդակային փոփոխությունը վերաբերում է մանկավարժական աշխատողի սահմանմանը. առաջարկվում է մասնագիտացված կրթական, մանկավարժահոգեբանական ծառայություն իրականացնող կառույցների աշխատակիցների ստաժը նույնպես համարել մանկավարժական:
Նշենք, որ օրենքի նախագծի հարակից զեկուցողն էր ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանը: Քննարկված նախագծերը ստացել են գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

На заседании Постоянной комиссии Национального собрания Армении по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта во втором чтении были рассмотрены предлагаемые изменения в законы «О языке» и «Об образовании». Основным докладчиком выступила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян.
По словам министра, правительство представило предложения по проекту изменений в закон «О языке», направленные на уточнение формулировок и используемых выражений в законодательном пакете. Содержательных изменений не произошло. Отвечая на предложения депутатов, Андреасян отметила, что в будущем будет представлен более расширенный пакет поправок, включающий возможности совершенствования механизмов контроля, основанных на логике инспекционных функций в системе.
Одно из предложений касалось также вопросов нормализации армянского языка в рамках закона «О языке». «Языковая политика — один из важнейших инструментов укрепления государства и государственности, и мы должны применять более системный подход в этом направлении. На данном этапе существует срочная необходимость в практическом регулировании использования переведённых и заимствованных понятий и собственных имён в официальном документообороте и законодательстве. Если существуют принятые формулировки и понятия, имеющие значение в межгосударственных отношениях, дипломатии или других сферах, то, по моему мнению, владение этими терминами и понятиями входит в обязанности любого должностного лица», - заявила министр.
Андреасян также представила инициативу по законодательному определению уполномоченного органа в сфере общего образования, согласно которой предлагается установить единый государственный орган — Министерство образования, науки, культуры и спорта РА — для всех общеобразовательных школ. По её словам, от первого ко второму чтению правительство представило ряд предложений, в том числе уточнение отношений, связанных с назначением административно-хозяйственного координатора и его функциями. Следующее содержательное изменение касается определения педагогического работника: предлагается считать педагогическим стаж сотрудников специализированных образовательных и педагогико-психологических служб.
Отметим, что сопредставителем законопроекта выступила заместитель председателя комиссии Тагуи Казарян. Рассмотренные проекты получили положительное заключение профильной комиссии.