ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկա է եղել «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում «Հիշողության կերպարանքները» 14-րդ միջազգային ամենամյա գիտագործնական սեմինարի բացմանը:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին՝ նշելով, որ Մատենադարանն իրապես դառնում է միջազգային հարթակ տպագիր և ձեռագիր ժառանգության պահպանման ուղղությամբ: Նախարարը հատկապես կարևորել է սեմինարի ընդլայնվող աշխարհագրությունը:
«Մատենադարանն ակտիվորեն ներգրավված է գրավոր ժառանգության պահպանման գործընթացում՝ հատկապես այնպիսի տարածքներում, որոնցում կոնֆլիկտային իրավիճակները լրացուցիչ ռիսկեր ու մարտահրավերներ են առաջացնում մշակութային ժառանգության պահպանության հարցում: Այսպիսով՝ Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ի դեմս Մատենադարանի, դառնում է մշակութային ժառանգության պահպանման աջակից: Առաջիկայում Մատենադարանը կհյուրընկալի նաև Պաղեստինի վտանգված մշակութային ժառանգությունը՝ ցույց տալով, որ մեր ցանկությունն ու հանձնառությունը չեն սահմանափակվում որևէ խոչընդոտով»,- ասել է նախարարը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել հայկական ձեռագրական կենտրոնների ներկայացուցիչներին ամենօրյա ջանքի համար՝ ուղղված տարբեր հայագիտական կենտրոններում ամփոփված վիթխարի ժառանգության պատշաճ պահպանությանը և հետագա սերունդներին փոխանցմանը։ Նախարարը վերահաստատել է պետության հանձնառությունը՝ շարունակաբար աջակցելու պատմամշակութային ժառանգության պահպանությանը: Նա շնորհակալություն է հայտնել նաև Մատենադարանի աշխատակազմին և գործընկեր կազմակերպություններին հետևողական համագործակցության և աջակցության համար:
«Վստահ եմ՝ ձևավորված միջավայրը հնարավորություն է տալիս Մատենադարանում իրականացնել ամենաբարձր մակարդակի վերականգնման աշխատանքներ, և այս իմաստով շատ կարևոր է նաև գիտական և հետազոտական ոլորտի համագործակցությունը»,- եզրափակել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Ներկաներին ողջունել է նաև Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով գործընկերներին աջակցության և մշակութային ժառանգության պահպանմանն ուղղված համատեղ աշխատանքների իրականացման պատրաստակամության համար:
«Հիշողության կերպարանքները. ձեռագիր և տպագիր ժառանգության պահպանման և վերականգնման նորագույն տեխնոլոգիաները» միջազգային սեմինարին մասնակցում են շուրջ 20 երկրի ավելի քան 30 վերականգնողներ, հեղինակավոր գրադարանների, արխիվների և թանգարանների ղեկավարներ։ Միջոցառումը նպատակ ունի նպաստել ոլորտի պատասխանատուների՝ վերականգնողների և ֆոնդապահների իրազեկվածության բարձրացմանը, փորձի փոխանակմանը, նորագույն տեխնոլոգիաների և մեթոդների արդյունքների հասանելիությանը՝ ամրապնդելով միջազգային գրավոր ժառանգության հանդեպ միասնական պատասխանատվության գիտակցումը։
Սեմինարի ընթացքում միջազգային գործընկերներին ներկայացվելու են Մատենադարանի կենսաքիմիական լաբորատորիան, որը հիմնվել է «ԱրարատԲանկ»-ի աջակցությամբ։
Բացման պաշտոնական մասին հաջորդել է «ԱրարատԲանկ»-ին՝ որպես աջակցի, «Բարերար Մատենադարանի» ոսկե մեդալի շնորհման և Պատվո կամարին հաստատության անունը հավերժացնելու հանդիսավոր արարողությունը։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла участие в открытии 14-го международного ежегодного научно-практического семинара «Образы памяти» в Научно-исследовательском институте древних рукописей имени Месропа Маштоца — Матенадаране.
Приветствуя участников, министр отметила, что Матенадаран становится по-настоящему международной платформой в деле сохранения печатного и рукописного наследия. Особое внимание она уделила расширяющейся географии семинара.
«Матенадаран активно вовлечён в процесс сохранения письменного наследия, особенно в тех регионах, где конфликтные ситуации создают дополнительные риски и вызовы для охраны культурного наследия. Таким образом, Республика Армения в лице Матенадарана становится сторонником сохранения культурного наследия. В ближайшее время Матенадаран примет также находящееся под угрозой исчезновения культурное наследие Палестины, демонстрируя, что наши стремления и приверженность не ограничиваются какими-либо препятствиями», - заявила министр.
Она выразила благодарность представителям армянских центров рукописей за их ежедневный труд по надлежащему хранению и передаче будущим поколениям огромного наследия, собранного в различных арменоведческих учреждениях. Министр также подтвердила приверженность государства к постоянной поддержке сохранения историко-культурного наследия и поблагодарила коллектив Матенадарана и партнёрские организации за последовательное сотрудничество и поддержку.
«Уверена, что сформированная среда позволяет проводить в Матенадаране работы по восстановлению на самом высоком уровне, и в этом смысле особенно важным является сотрудничество научной и исследовательской сфер», - заключила Жанна Андреасян.
С приветственным словом выступил также директор Матенадарана Ара Хзмалян, поблагодарив партнёров за поддержку и готовность к совместной работе по сохранению культурного наследия.
В международном семинаре «Образы памяти: новейшие технологии сохранения и восстановления рукописного и печатного наследия» участвуют более 30 реставраторов, руководителей авторитетных библиотек, архивов и музеев из 20 стран. Цель мероприятия — способствовать повышению осведомлённости специалистов — реставраторов и хранителей фондов, обмену опытом, доступу к результатам новейших технологий и методов, укрепляя осознание общей международной ответственности за письменное наследие.
В рамках семинара международным партнёрам будет представлен биохимический лабораторный комплекс Матенадарана, созданный при поддержке «АраратБанка».
Официальную часть открытия завершила торжественная церемония вручения «АраратБанку» золотой медали «Благотворитель Матенадарана» и присвоения Почётной арки с увековечиванием имени учреждения.