ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ներկա է եղել Հայաստանի տեխնոլոգիական համայնքի ամենասպասված միջոցառումներից մեկի՝ «ԴիջիԹեք 2025»-ի շրջանակում անցկացվող «EdTech Talks by Armath» կոնֆերանսին, որը վերաբերել է տեխնոլոգիական կրթությանը և կրթության մեջ տեխնոլոգիաների կիրառմանը։
«Արմաթ»-ի կողմից այսօր կազմակերպված կրթական կոնֆերանսի ընթացքում ՀՀ-ում գործող տարբեր կրթական ծրագրերի և ոչ ֆորմալ հաստատությունների ղեկավարներ անցկացրել են պանելային քննարկումներ, ունեցել ելույթներ` կիսվելով կրթության վերաբերյալ իրենց տեսլականով, փորձով ու կարծիքով։
Ողջունելով կրթական կոնֆերանսի մասնակիցներին՝ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է՝ «Դիջիթեքում» տարեցտարի ավելի տեսանելի և նկատելի են դառնում հենց կրթական ծրագրերը։ Անդրադառնալով կրթության մեջ տեխնոլոգիաների գրագետ կիրառմանը՝ ԿԳՄՍ նախարարը նշել է, որ այն օրակարգային հարց է։
«Մեր խնդիրները տարբեր են, բայց դրանք առնչվում են կրթության մեջ տեխնոլոգիաների կիրառության գրագիտությանը, հնարավորությունների ճիշտ օգտագործմանը և զարգացման նոր հեռանկարներին։ Սրանք հարցեր են, որոնք թե՛ անհատական մակարդակում են մեզ տանելու զարգացման նոր ճանապարհով, թե՛ նոր հնարավորություններ են բացելու կրթական համակարգի համար, թե՛ նաև օգնելու են միջազգայնորեն հաստատել մեր կրթական համակարգի մրցունակությունը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանն ու ընդգծել՝ կրթական համակարգի մրցունակությունն ու կրթական արտադրանքի արտահանումը ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրի կարևոր ուղղություներից են։
Այս համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանն արձանագրել է՝ ՀՀ կրթական համակարգում այսօր առկա են այնպիսի արտադրանքներ, որոնք վերաբերում են հենց տեխնոլոգիական կրթությանն ու հաջողությամբ արտահանվում են. «Շատ ուրախ եմ, որ այս ուղղությամբ մեր բոլոր ծրագրերը պետության և տվյալ ոլորտում ակտիվ գործունեություն ծավալող մասնավոր կազմակերպությունների համագործակցության արդյունք են, որը ամենաճիշտ զարգացման ճանապարհն է»։
Հաջողության պատմություններին զուգահեռ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև առկա խնդիրների վերաբերյալ քննարկումների ծավալումը։ Այս համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարը տեղեկացրել է՝ հանրային քննարկման է ներկայացվել «ՀՀ գիտության ոլորտի զարգացման 2026-2030 թվականների ռազմավարական ծրագիրը» և դրանից բխող գործողությունների պլանը։
Ռազմավարությամբ առանձնացված են չորս կարևոր ուղղություններ, հստակ որակական և քանակական ցուցիչներ, որոնք թույլ են տալու հատկապես պետության համար կարևոր և գերակա ուղղություններում միջազգայնորեն մրցունակ, երկրի հանրային և տնտեսական զարգացման համար էական կշիռ ունեցող հետազոտություն և գիտական արդյունք ունենալ՝ հիմնվելով վերջին տարիներին գիտության ոլորտում կառավարության՝ արդեն իսկ իրականացրած էական ներդրումներին և փոփոխություններին։
«Այդ փաստաթուղթը պետք է ուղղված լինի նաև տեխնոլոգիական կրթության, հետազոտության, գիտության զարգացման խնդիրների ախտորոշմանը և այդ ուղղությամբ ճիշտ գործիքակազմերի որոշմանը։ Հուսով եմ՝ այս օրերի մեր քննարկումներն իրենց արտացոլումը կգտնեն ռազմավարական փաստաթղթերում և մեր առաջիկա անելիքներում»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ հաջող ընթացք մաղթելով կոնֆերանսի մասնակիցներին։
ԿԳՄՍ նախարարը նաև շնորհավորել է մայրաքաղաք Երևանի 2807-ամյակի առթիվ՝ խորհրդանշական համարելով նմանօրինակ քննարկումների անցկացումը տոնական օրերին: Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ հենց տեխնոլոգիական կրթությունը պետք է նպաստի քաղաքն առավել նորարար և հարմարավետ դարձնելուն:
ԿԳՄՍ նախարարը նաև շրջել է «ԴիջիԹեք» ցուցահանդեսում, ծանոթացել տաղավարներին։
Կրթական կոնֆերանսի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արաքսիա Սվաջյանը և Արթուր Մարտիրոսյանը մասնակցել են համապատասխանաբար «Նոր աշխարհ, հին կրթություն․ ինչ ենք մենք իրականում սովորեցնում երեխաներին և ինչպես» և «Կրթության արտահանում․ Հայաստանը որպես edtech հզոր կենտրոն» պանելային քննարկումներին, իսկ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը հանդես է եկել ելույթով։
«ԴիջիԹեքը» տարածաշրջանի ամենամասշտաբային և ազդեցիկ տեխնոլոգիական հարթակն է։ Այն Հայաստանը ներկայացնում է որպես բարձր ներուժ ունեցող տեխնոլոգիական հաբ՝ միավորելով ավելի քան 300 ընկերության, 40.000 այցելուի, ավելի քան 100 ներդրողի և վենչուրային կապիտալի ներկայացուցչի, ինչպես նաև աշխարհի տարբեր կետերից ժամանած առաջատար մասնագետների։ Հոբելյանական 20-րդ «ԴիջիԹեքը» ներկայանում է նոր ու առավել ընդգրկուն ձևաչափով՝ որպես ցուցահանդեսի, միջազգային կոնֆերանսի և տոնական փառատոնի համադրություն։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла участие в одной из самых ожидаемых встреч технологического сообщества страны — конференции «EdTech Talks by Armath», проходившей в рамках форума «Диджитек 2025». Основной темой мероприятия стали технологическое образование и применение цифровых решений в учебном процессе.
Конференция, организованная инициативой «Армат», собрала руководителей различных образовательных программ и неформальных учреждений, действующих в Армении. Участники провели панельные дискуссии, выступили с докладами и поделились своим видением, опытом и мнением о будущем образования.
Приветствуя участников, Жанна Андреасян подчеркнула, что с каждым годом образовательные программы становятся всё более заметными на «Диджитеке». Она отметила, что грамотное внедрение технологий в образование — это актуальный и стратегически важный вопрос.
«Наши задачи разнообразны, но все они связаны с грамотным применением технологий в образовании, правильным использованием возможностей и открытием новых перспектив. Эти вопросы ведут нас к развитию как на индивидуальном уровне, так и на уровне всей системы, а также помогают укрепить международную конкурентоспособность армянского образования», - сказала министр.
Андреасян подчеркнула, что экспорт образовательных продуктов и повышение конкурентоспособности системы — одни из ключевых направлений государственной программы развития образования Армении до 2030 года.
В этом контексте она отметила, что в стране уже существуют успешные образовательные продукты, связанные с технологическим обучением, которые экспортируются за рубеж. По её словам, такие достижения стали возможны благодаря сотрудничеству государства и активно действующих в этой сфере частных компаний.
Наряду с историями успеха, министр подчеркнула важность обсуждения существующих проблем. Она сообщила, что на общественное обсуждение представлен стратегический план развития научной сферы Армении на 2026-2030 годы и соответствующий план действий.
Стратегия включает четыре ключевых направления и чёткие качественные и количественные показатели, которые позволят развивать международно конкурентоспособные исследования в приоритетных для государства областях, опираясь на уже осуществлённые инвестиции и реформы в научной сфере.
«Этот документ должен также способствовать выявлению проблем в области технологического образования, научных исследований и разработке эффективных инструментов для их решения. Надеюсь, что обсуждения, проходящие в эти дни, найдут отражение в стратегических документах и наших будущих действиях», - добавила Андреасян, пожелав участникам конференции успешной работы.
Министр также поздравила жителей Еревана с 2807-летием столицы, отметив символичность проведения подобных дискуссий в праздничные дни. По её словам, именно технологическое образование должно способствовать превращению города в более инновационное и комфортное пространство.
Жанна Андреасян также посетила выставку «Диджитек», ознакомившись с представленными стендами.
В рамках конференции заместители министра — Араксия Сваджян и Артур Мартиросян — приняли участие в панельных дискуссиях «Новый мир, старое образование: чему мы на самом деле учим детей и как» и «Экспорт образования: Армения как мощный центр edtech» соответственно. Председатель Комитета по высшему образованию и науке Саркис Айоцян выступил с докладом.
«Диджитек» — крупнейшая и наиболее влиятельная технологическая платформа региона. Форум позиционирует Армению как технологический хаб с высоким потенциалом, объединяя более 300 компаний, 40 000 посетителей, свыше 100 инвесторов и представителей венчурного капитала, а также ведущих специалистов со всего мира. Юбилейный 20-й «Диджитек» проходит в новом, более масштабном формате, сочетая выставку, международную конференцию и праздничный фестиваль.