Հայաստանի Հանրապետությունում այսօր նշվում է Գրադարանավարի օրը: Տոնի առթիվ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը գրադարանային ոլորտում ունեցած նշանակալի ավանդի և երկարամյա աշխատանքային գործունեության համար ոլորտի 45 ներկայացուցիչների պարգևատրել է ԿԳՄՍՆ մեդալով, պատվոգրերով ու շնորհակալագրերով: Միջոցառմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է ներկաներին Գրադարանավարի օրվա առիթով և շնորհակալություն հայտնել երկարամյա բարեխիղճ աշխատանքի համար. «Ձեր աշխատանքի շնորհիվ է, որ գրադարանները շարունակում են մնալ մեր կյանքի կարևոր մասնիկը՝ ձևավորելով կրթական, մշակութային, միջազգային հաղորդակցության միջավայր: Ձեր աշխատանքի գնահատման լավագույն վկայությունը, թերևս, ընթերցողներն են, որոնք պետք է չպակասեն մեր գրադարաններից: Դուք կրում եք այն կարևոր պատասխանատվությունը, որ մի անգամ գրադարան մտնելով՝ երեխաները կրկին ցանկանան վերադառնալ»:
Նա ընդգծել է՝ տեխնոլոգիական զարգացումների համատեքստում կարևոր է հասկանալ, թե գրադարանը ինչ վերափոխումների կարիք ունի, որպեսզի շարունակի մնալ արդիական, լինի ակտիվ երկխոսության մասնակից ու ստեղծված լայն հնարավորությունների կրող: Նախարարը նշել է գրադարանավարի շարունակական վերապատրաստման ծրագրերի անհրաժեշտությունը նաև միջազգային փորձի տեղայնացման առումով:
«Նախորդ տարի իրականացված ««Գրադարանների և գրադարանային գործի մասին» օրենքի փոփոխությամբ՝ օրենսդրական հնարավորություններ են նախատեսված գրադարանների վերափոխման ուղղությամբ: Այս համատեքստում, կարծում եմ, գրադարանները քննարկումների, շփման ու ժամանցի կարևոր կենտրոններ դառնալու կարևոր նշանակություն պետք է ունենան»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ վերահաստատելով նախարարության հանձնառությունը գրադարանների զարգացման և գրադանավարների գործունեության համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու գործում:
Նշենք, որ ՀՀ-ում գործող 641 գրադարանից 12-ը ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայության են: Հաշվի առնելով ընթերցողների պահանջները, ինչպես նաև գրական և գիտական դաշտում թարմացվող հրատարակությունները՝ նախարարության աջակցությամբ գրադարանների գրքային ֆոնդը մշտապես համալրվում է: Գրադարանները տարեկան սպասարկում են ավելի քան 110 հազար ընթերցողի, իսկ հաճախումների թիվը գերազանցում է 1 միլիոնը: Օրվա շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ենթակայության գրադարաններում կազմակերպվելու են տարբեր միջոցառումներ:

Today, the Republic of Armenia celebrates Librarian’s Day. To mark the occasion, RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan awarded 45 representatives of the sector with the MoESCS medals, diplomas and letters of appreciation for their significant contribution to the library sector and their long-term service. ESCS Deputy Minister Alfred Kocharyan also attended the event.
Minister Zhanna Andreasyan congratulated everyone in attendance on Librarian's Day and expressed gratitude for their long-term, conscientious work: “It is thanks to your work that libraries continue to play a significant role in our lives, shaping an environment for educational, cultural, and international communication. Perhaps the best evidence of the appreciation of your work is the readership, who should not be missing from our libraries. You bear the important responsibility of making the library a place that children will want to visit again.
She emphasized that, in the context of technological advancements, it is essential to understand what transformations the library must undergo to remain relevant, actively engage in dialogue, and serve as a platform for broad opportunities. The Minister highlighted the need for continuous training programs for librarians, also in terms of localizing international experience.
“The amendment to the law “On Libraries and Library work”, adopted last year, provides legislative opportunities for library reforms. In this regard, I believe that libraries should play an essential role in becoming hubs for discussion, communication, and entertainment,” said Zhanna Andreasyan, reaffirming the Ministry's commitment to library development and creating favourable conditions for their activities.
Note that out of 641 libraries operating in the Republic of Armenia, 12 are under the jurisdiction of the ESCS Ministry. Considering the requirements of readers, as well as updated publications in the literary and scientific sectors, the library's collection is continuously replenished with the support of the Ministry. Libraries serve over 110,000 readers annually, and the attendance exceeds 1 million.
As part of the day, various events will be organized in the libraries operating under the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports.