Հայաստանի Հանրապետությունում այսօր նշվում է Գրադարանավարի օրը: Տոնի առթիվ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը գրադարանային ոլորտում ունեցած նշանակալի ավանդի և երկարամյա աշխատանքային գործունեության համար ոլորտի 45 ներկայացուցիչների պարգևատրել է ԿԳՄՍՆ մեդալով, պատվոգրերով ու շնորհակալագրերով: Միջոցառմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է ներկաներին Գրադարանավարի օրվա առիթով և շնորհակալություն հայտնել երկարամյա բարեխիղճ աշխատանքի համար. «Ձեր աշխատանքի շնորհիվ է, որ գրադարանները շարունակում են մնալ մեր կյանքի կարևոր մասնիկը՝ ձևավորելով կրթական, մշակութային, միջազգային հաղորդակցության միջավայր: Ձեր աշխատանքի գնահատման լավագույն վկայությունը, թերևս, ընթերցողներն են, որոնք պետք է չպակասեն մեր գրադարաններից: Դուք կրում եք այն կարևոր պատասխանատվությունը, որ մի անգամ գրադարան մտնելով՝ երեխաները կրկին ցանկանան վերադառնալ»:
Նա ընդգծել է՝ տեխնոլոգիական զարգացումների համատեքստում կարևոր է հասկանալ, թե գրադարանը ինչ վերափոխումների կարիք ունի, որպեսզի շարունակի մնալ արդիական, լինի ակտիվ երկխոսության մասնակից ու ստեղծված լայն հնարավորությունների կրող: Նախարարը նշել է գրադարանավարի շարունակական վերապատրաստման ծրագրերի անհրաժեշտությունը նաև միջազգային փորձի տեղայնացման առումով:
«Նախորդ տարի իրականացված ««Գրադարանների և գրադարանային գործի մասին» օրենքի փոփոխությամբ՝ օրենսդրական հնարավորություններ են նախատեսված գրադարանների վերափոխման ուղղությամբ: Այս համատեքստում, կարծում եմ, գրադարանները քննարկումների, շփման ու ժամանցի կարևոր կենտրոններ դառնալու կարևոր նշանակություն պետք է ունենան»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ վերահաստատելով նախարարության հանձնառությունը գրադարանների զարգացման և գրադանավարների գործունեության համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու գործում:
Նշենք, որ ՀՀ-ում գործող 641 գրադարանից 12-ը ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայության են: Հաշվի առնելով ընթերցողների պահանջները, ինչպես նաև գրական և գիտական դաշտում թարմացվող հրատարակությունները՝ նախարարության աջակցությամբ գրադարանների գրքային ֆոնդը մշտապես համալրվում է: Գրադարանները տարեկան սպասարկում են ավելի քան 110 հազար ընթերցողի, իսկ հաճախումների թիվը գերազանցում է 1 միլիոնը: Օրվա շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ենթակայության գրադարաններում կազմակերպվելու են տարբեր միջոցառումներ:

В Республике Армения сегодня отмечается День библиотекаря. По случаю праздника министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян наградила 45 представителей библиотечной сферы медалями, почётными грамотами и благодарственными письмами за значительный вклад и многолетнюю добросовестную работу. На мероприятии присутствовал также заместитель министра Альфред Кочарян.
Жанна Андреасян поздравила участников с профессиональным праздником и поблагодарила за преданность делу:
«Благодаря вашей работе библиотеки продолжают оставаться важной частью нашей жизни, формируя пространство для образования, культуры и международного общения. Лучшее подтверждение ценности вашей деятельности — это читатели, которые не должны исчезать из наших библиотек. Вы несёте важную ответственность: чтобы, зайдя однажды в библиотеку, дети захотели вернуться туда снова».
Министр подчеркнула, что в условиях технологического прогресса важно понимать, какие преобразования необходимы библиотекам, чтобы они оставались актуальными, участвовали в активном диалоге и использовали все доступные возможности. Также она отметила необходимость постоянного повышения квалификации библиотекарей и адаптации международного опыта.
«Благодаря изменениям в законе «О библиотеках и библиотечном деле», принятым в прошлом году, появились законодательные возможности для трансформации библиотек. В этом контексте, я считаю, библиотеки должны стать важными центрами общения, дискуссий и досуга», - заявила Жанна Андреасян, подтвердив приверженность министерства созданию благоприятных условий для развития библиотек и деятельности библиотекарей.
Отметим, что из 641 действующей библиотеки в Армении 12 находятся в подчинении Министерства образования, науки, культуры и спорта. С учётом потребностей читателей, а также обновлений в литературной и научной сферах, книжный фонд библиотек регулярно пополняется при поддержке министерства. Ежегодно библиотеки обслуживают более 110 тысяч читателей, а общее количество посещений превышает 1 миллион. В рамках праздника в подведомственных министерству библиотеках пройдут различные мероприятия.