ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Ադդէ Հովասափյանը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է Ալեքսանդրա Քոուլին դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ Հայաստան-Միացյալ Թագավորություն կրթամշակութային կապերի հետագա զարգացման:
Նախարարը հատկապես կարևորել է Հայաստանի պատմության թանգարանի և Բրիտանական թանգարանի միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը՝ որպես միջմշակութային համագործակցությունը խորացնելու նախապայման: Այս համատեքստում կարևորվել 2024 թ. Հայաստանի պատմության թանգարանում Բրիտանական թանգարանի հետ համատեղ կազմակերպված «Մայր Աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» ցուցադրությունը՝ որպես Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև դինամիկ և զարգացող համագործակցության մշակութային օրակարգի կարևոր մաս:
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև ռազմավարական կարևոր ուղղություններով համագործակցությունը՝ հատկապես «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրում ակտիվ ներգրավվածության առումով՝ ընդգծելով, որ ծրագրի շրջանակում Հայաստանը համագործակցում է Մեծ Բրիտանիայի առաջատար բուհերի՝ Լոնդոնի արվեստների համալսարանի և Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի կրթության ինստիտուտի հետ։ Առանձնակի շեշտվել են Բրիտանական խորհրդի դերը և աջակցությունը Հայաստանում անգլերենի ուսուցման մեթոդաբանության մշակման, ուսուցիչների շարունակական մասնագիտական զարգացման և վերապատրաստման գործում:
Նորանշանակ դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և հաստատել իր պատրաստակամությունը տարբեր ուղղություններով համագործակցությունը խորացնելու գործում:

ESCS Minister Zhanna Andreasyan received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to the Republic of Armenia, Alexandra Cole.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan and Addeh Hovassapian, Country Director of the British Council Armenia, attended the meeting.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan extended her congratulations to Alexandra Cole on her appointment as Ambassador and wished her a fruitful term of work for the benefit of further advancement of Armenia-United Kingdom educational and cultural relations.
The Minister particularly emphasized the significance of the memorandum of understanding signed between the History Museum of Armenia and the British Museum as a precondition for enhancing intercultural collaboration. In this regard, the exhibition “Mother Deity: from Anahit to Mariam”, organized in collaboration with the British Museum at the History Museum of Armenia in 2024, was highlighted as an essential part of the cultural agenda of the dynamic and developing collaboration between Armenia and the United Kingdom.
Zhanna Andreasyan also underscored the significance of cooperation in strategically vital sectors, particularly regarding the active participation in the “Academic City” program, emphasizing that within the framework of the program, Armenia cooperates with leading universities in the UK, namely the University of the Arts London and the University College London, Institute of Education. Particular emphasis was placed on the British Council's assistance and role in the development of English teaching methodology in Armenia, as well as on teachers' ongoing professional development and training.
Newly appointed Ambassador Alexandra Cole expressed her gratitude for the reception and reaffirmed her commitment to further expanding cooperation in various areas.