ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առկա համատեղ ծրագրերի և հետագա համագործակցության հեռանկարները:
Ողջունելով դեսպանին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է լեգենդար դիրիժոր Վալերի Գերգիևի ղեկավարությամբ Մարիինյան թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի՝ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 100-ամյակի շրջանակում կայացած համերգին՝ բարձր գնահատելով միջոցառման անցկացումը՝ որպես մշակութային բացառիկ իրադարձություն: Այս համատեքստում կողմերն անդրադարձել են տարեվերջին նախատեսվող «Ռուսաստանում Հայաստանի մշակույթի օրեր» խորագրով միջոցառման ծրագրին՝ կարևորելով տարբեր ոլորտներում մշակութային կապերի ամրապնդումը: Նախարարն իրազեկել է, որ այժմ նպատակաուղղված աշխատանքներ են իրականացվում մարզերում թանգարանային կյանքն ակտիվացնելու և, այդպիսով, այցելուների թիվն ավելացնելու ուղղությամբ: Անդրադարձ է եղել Հայաստանի և Ռուսաստանի երիտասարդների միջև համաժողովների կազմակերպմանը՝ կարևորելով երիտասարդների շփման դաշտի ակտիվացումը:
Կողմերը քննարկել են գիտության ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու հեռանկարները՝ նախանշելով ուսանողների, ասպիրանտների հետ գիտնականների հանդիպման հնարավորությունը:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received the delegation headed by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the Republic of Armenia Sergey Kopyrkin.
The meeting focused on prospects for current joint programs and further cooperation between Armenia and Russia in the fields of education, science, culture, sports, and youth.
Welcoming the Ambassador, ESCS Minister Zhanna Andreasyan referred to the concert held by the Mariinsky Theatre Symphony Orchestra directed by world-renowned conductor Valery Gergiev as part of the 100th anniversary of the National Philharmonic Orchestra of Armenia, highly appreciating the event as an exceptional cultural one. In this regard, the parties touched upon the program of events called “Armenian Culture Days in Russia” scheduled for the end of the year, highlighting the significance of fostering cultural ties in diverse fields. The Minister informed that targeted work is currently underway to boost museum life in the regions and, thus, increase the number of visitors. Reference was made to the organization of youth conferences between Armenia and Russia, highlighting the importance of fostering communication among young people.
The parties discussed the potential for fostering scientific collaboration through meetings between scientists and students/postgraduates.