Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիան այս տարի նշում է հիմնադրման 80-ամյակը: Հոբելյանական միջոցառումների մեկնարկը տրվել է 2024–2025 ուստարվա շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությամբ:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀԳՊԱ ռեկտոր Վարդան Ազատյանը, պրոֆեսորադասախոսական կազմը, շրջանավարտներ, ուսանողներ:
Շնորհավորելով ակադեմիայի հիմնադրման 80-ամյակի առիթով՝ նախարարը նշել է. «Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիան արվեստի ոլորտում տաղանդավոր մարդկանց ինքնարտահայտման հնարավորություն տվող ՀՀ ամենակարևոր բուհերից մեկն է: Ակադեմիայի անցած ճանապարհը թույլ է տալիս տեսնելու բուհի զարգացման հեռանկարը՝ արդեն իսկ ձևավորված ավանդույթների, փորձի ու ռեսուրսների հիման վրա»:
Ժաննա Անդրեասյանի դիտարկմամբ՝ ստեղծագործականությունը պետք է խթանվի դեռևս դպրոցից, որի նպատակով հանրակրթության բարեփոխումների շրջանակում ներդրվել է «Արվեստ» առարկան: «Շատ հաճախ արվեստը ամենադժվար հարցերի մասին խոսելու միակ լեզուն է դառնում, և այսօրվա շրջանավարտներն այդ լեզվին տիրապետողներն են: Այդ լեզուն իմանալով՝ հանրության խնդիրներից խոսելը նաև պատասխանատվություն է, որն ուղղորդում է դեպի լուծումների փնտրտուք: Վստահ եմ, որ ակադեմիան ավարտելով՝ շրջանավարտները ձեռք են բերել ոչ միայն գիտելիք, այլև արժեք ու դիրքորոշում, որոնք արվեստագետին տարբերում են մեր հանրության մեջ»,- ասել է նախարարը՝ շրջանավարտներին մաղթելով կամք ու վճռականություն հետագա գործունեության մեջ:
Ժաննա Անդրեասյանը վստահություն է հայտնել, որ բուհն օրեցօր կդառնա ավելի որակյալ ու մրցունակ կրթական, հետազոտական միջավայր՝ զարգացման նոր հեռանկարներով:
ՀԳՊԱ ռեկտոր Վարդան Ազատյանը ևս շնորհավորել է շրջանավարտներին ու մաղթել բարի երթ: Անդրադառնալով ակադեմիայի գործունեությանը՝ նա նշել է, որ Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիան և «Hosq» մշակութային հաբը ստորագրելու են համագործակցության հուշագիր, որի նպատակն է միավորել կրթությունը, արվեստը, նորարարությունն ու փորձարարական ստեղծագործական գործընթացները։
Միջոցառման շրջանակում տեղի է ունեցել ՀԳՊԱ գործունեությանը նվիրված անիմացիոն տեսահոլովակի շնորհանդես:
Ավելի քան 200 ուսանողների հանձնվել են դիպլոմներ՝ մշակույթի և արվեստի ոլորտի հատուկ հյուրերի ուղեկցությամբ:
Հոբելյանի շրջանակում Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիան իրականացնելու է նաև այլ միջոցառումներ՝ ցուցահանդեսներ, գիտաժողովներ և համագործակցության ծրագրեր:

The State Academy of Fine Arts of Armenia celebrates its 80th anniversary this year. The anniversary events were launched with an official ceremony of awarding diplomas to the graduates of the 2024–2025 academic year.
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Rector of the Armenian State Academy of Fine Arts Vardan Azatyan, the teaching staff, graduates, and students attended the event.
Congratulating the Academy on the 80th anniversary of its founding, the Minister noted: “The Armenian State Academy of Fine Arts is one of the leading universities in the Republic of Armenia, providing an opportunity for gifted individuals to express themselves in the field of art. The path taken by the Academy enables us to see the development prospects of the university, based on the already established traditions, experience, and resources.”
Zhanna Andreasyan stated that creativity should be fostered in school, which is why the “Arts” subject was introduced within the framework of general education reforms. “Very often, art becomes the only language to talk about the most challenging topics, and today's graduates are the ones who master that language. By understanding that language, the discussion of societal issues also becomes a responsibility that pursues the search for solutions. I have no doubt that by graduating from the academy, graduates have acquired not only knowledge, but also gained values ​​and attitudes that distinguish an artist in our society,” the Minister said, wishing the graduates will and determination in their future endeavours.
Zhanna Andreasyan expressed confidence that the university will gradually transform into a more competitive and high-quality research and educational environment, with new development prospects.
Rector of the Academy Vardan Azatyan, also congratulated the graduates and wished them success. Referring to the Academy's activities, he noted that the State Academy of Fine Arts of Armenia and the “Hosq” cultural hub will sign a memorandum of cooperation, which aims to unite education, art, innovation, and experimental creative processes.
As part of the event, an animated video, highlighting the activities of the State Academy of Fine Arts of Armenia, was presented.
More than 200 students were awarded diplomas, with special guests from the fields of culture and the arts in attendance.
As part of the anniversary celebration, the State Academy of Fine Arts of Armenia will also hold other events: exhibitions, conferences, and collaboration initiatives.