Ազգային ժողովի լիագումար նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախարարը շեշտել է, որ նախագծի ընդունումը շրջադարձային նշանակություն ունի ոլորտի զարգացման համար. նախագիծն անցել է քննարկումների լայն փուլ, առաջին ընթերցումից հետո ստացված ավելի քան 120 առաջարկները քննարկվել և հիմնականում ներառվել են նախագծում: Կարևոր կարգավորումներ են նախատեսվում ներառականության, բուհերի և գիտական կազմակերպությունների արդյունավետ գործունեության և զարգացման հետ կապված:
Նախարարն անդրադարձել է նաև օրենքի նախագծով Գիտությունների ազգային ակադեմիայի համար սահմանված կարգավորումներին, ինչպես նաև պատասխանել պատգամավորների հարցերին ու դիտարկումներին:
«Սկզբունքային և համակարգային փոփոխություններ են առաջարկվում, որոնց ընդունմամբ կապահովվեն բարձրագույն կրթության և գիտության զարգացման նոր պայմաններ։ Օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ ԱԺ-ում կազմակերպվել են հանրային լսումներ, նախագիծը շատ մանրամասն և դետալային քննարկվել և լրամշակվել է՝ հիմք ընդունելով ստացված առաջարկները»,- նախագծի զեկուցման ժամանակ նշել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ անդրադառնալով առաջինից երկրորդ ընթերցման ժամանակ կատարված փոփոխություններին:
Ըստ նախարարի՝ հստակեցվել են ներառականությանն ուղղված դրույթները, ճշգրտվել են գիտահետազոտական գործունեության կարգավորումները՝ համագործակցելով ոլորտային կառույցների, հասարակական կազմակերպությունների հետ:
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ «Գիտուժ» նախաձեռնության կողմից ներկայացված մի շարք առաջարկություններ են ընդունվել՝ հստակեցնելով և լրամշակելով համապատասխան հասկացությունները, որպեսզի դրանք լինեն ավելի ամբողջական և ընդգրկեն նաև փորձարարական մշակումների և տեխնոլոգիական լուծումների բաղադրիչը:
«Հստակեցվել են օտարալեզու կրթություն կազմակերպելու կարգավորումները, որոնք թույլ կտան, որպեսզի բուհերն ակտիվորեն աշխատեն միջազգայնացման ուղղությամբ՝ ընդգրկելով արտերկրի ուսանողների: Այս առումով բավականին լուրջ հետաքրքրություն կա՝ հաշվի առնելով նաև «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի` արդեն մեկնարկած ընթացքը։ Միաժամանակ, բազմաթիվ իրավական բնույթի խմբագրական դիտարկումներ են եղել, որոնք ամբողջությամբ ընդունվել են: Օրենքի նախագիծը շատ լավ քննարկված է, դաշտն ամբողջությամբ պատրաստ է այս փոփոխություններին»,-ասել է ԿԳՄՍ նախարարը և հավելել՝ նախագծի ընդունումից հետո աշխատանքի նոր փուլ է սկսվելու:
Ըստ նրա՝ օրենսդրական փաթեթը ենթադրում է նաև ենթաօրենսդրական ակտերի մշակման և ընդունման մեծածավալ աշխատանք, որով նոր կարգավորումները կգործեն ամբողջությամբ՝ ապահովելով մրցունակ բարձրագույն կրթության և գիտության համակարգ՝ միտված հանրային և պետական շահերի սպասարկմանը։
Անդրադառնալով բուհերի զարգացման համար նախանշվող կարգավորումներին՝ նախարարը նշել է, որ օրինագծով պահանջներ է սահմանվել ինչպես պետական և մասնավոր, այնպես էլ միջազգային հեղինակավոր բուհերի գործունեության համար:
Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ ակադեմիական քաղաքում բացի հանրային բուհերից՝ նախատեսում է նաև միջազգային և մասնավոր բուհերի տեղակայվածություն, որոնք կունենան տարբեր ուղղություններ:
Նոր օրենքի նախագծով՝ Գիտությունների ազգային ակադեմիան խորհրդատվական և փորձագիտական կարևոր նշանակություն կունենա: Նախարարի խոսքով՝ նման գործառույթ ԳԱԱ-ն այսօր էլ ունի, սակայն միաժամանակ ծանրաբեռնված է կառավարչական և վարչատնտեսական մի շարք գործառույթներով:
«Գործառույթների ազատմամբ ԳԱԱ-ն, ըստ էության, հնարավորություն է ստանում ամբողջությամբ իրացնելու խորհրդատվական փորձագիտական կարևորագույն ներուժը՝ հատկապես բարդ ու ռազմավարական խնդիրների կարգավորման համար: Գիտական ինստիտուտներն ունենալու են զարգացման նոր և լայն հեռանկարներ. այսօր յուրաքանչյուր գիտաշխատողի բաժին է ընկնում երկու վարչական աշխատող, որն անարդյունավետ մոտեցում է։ Կարծում եմ՝ ինստիտուտների կառավարչական ու վարչատնտեսական փոփոխություններն արդյունավետության էական բարձրացում են ապահովելու ոլորտում»,-ասել է ԿԳՄՍ նախարարը՝ նշելով, որ օրենքի ընդունումից հետո կարող են լինել ինչպես բուհերի կազմում գործող, այնպես էլ առանձին գիտական ինստիտուտներ:
Առաջարկվող օրենքն այդ իմաստով շատ հստակ սահմանում է նպատակները. պետք է հիմնավորված լինի՝ առանձին գործող գիտական ինստիտուտները ի՞նչ խնդիր են լուծելու: Ըստ նպատակի՝ նախագծվ նման հնարավորություն նախատեսվում է: Ինչ վերաբերում է կոնկրետ գործընթացին, ապա, ըստ նախարարի, բուհերի խոշորացման և գիտահետազոտական ինստիտուտների միավորման հայեցակարգ է մշակվում, և յուրաքանչյուր բուհի և գիտական ինստիտուտի մասով կլինի առանձին որոշում:
Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը՝ ընդգծելով, որ նախագծում ընդգրկված առաջարկների 90 տոկոսից ավելին ներկայացվել է շահառուների կողմից:

На пленарном заседании Национального собрания во втором чтении был рассмотрен проект закона «О высшем образовании и науке», представленный министром образования, науки, культуры и спорта Жанной Андреасян.
Министр подчеркнула, что принятие проекта имеет поворотное значение для развития сферы. Документ прошёл широкий этап обсуждений, после первого чтения было получено более 120 предложений, которые были рассмотрены и в основном включены в проект. Предусматриваются важные регулирования, касающиеся инклюзивности, эффективной деятельности и развития вузов и научных организаций.
Министр также затронула положения, касающиеся Национальной академии наук, предусмотренные проектом закона, и ответила на вопросы и замечания депутатов.
«Предлагаются принципиальные и системные изменения, которые обеспечат новые условия для развития высшего образования и науки. В Национальном собрании были организованы публичные слушания по законодательному пакету, проект был подробно и детально обсуждён и доработан на основе полученных предложений», - отметила Жанна Андреасян в ходе доклада, касаясь изменений, внесённых между первым и вторым чтением.
По словам министра, были уточнены положения, направленные на инклюзивность, а также конкретизированы регулирования научно-исследовательской деятельности в сотрудничестве с отраслевыми структурами и общественными организациями.
Жанна Андреасян добавила, что ряд предложений, представленных инициативой «Гитуж», были приняты, уточнены и доработаны соответствующие понятия, чтобы они стали более полными и охватывали компоненты экспериментальных разработок и технологических решений.
«Уточнены регулирования, касающиеся организации образования на иностранных языках, что позволит вузам активно работать в направлении интернационализации, включая иностранных студентов. В этом отношении наблюдается серьёзный интерес, учитывая уже начатый процесс реализации программы «Академический город». Одновременно были внесены многочисленные редакционные правовые замечания, которые полностью приняты. Законопроект хорошо обсуждён, сфера полностью готова к этим изменениям», - заявила министр, добавив, что после принятия проекта начнётся новый этап работы.
По её словам, законодательный пакет предполагает также масштабную работу по разработке и принятию подзаконных актов, благодаря которым новые регулирования будут действовать в полном объёме, обеспечивая конкурентоспособную систему высшего образования и науки, ориентированную на общественные и государственные интересы.
Касаясь положений, направленных на развитие вузов, министр отметила, что проектом закона устанавливаются требования к деятельности как государственных и частных, так и международных авторитетных учебных заведений.
Жанна Андреасян подчеркнула, что в Академическом городе, помимо государственных вузов, планируется размещение международных и частных университетов, которые будут специализироваться в различных направлениях.
Согласно новому законопроекту, Национальная академия наук будет выполнять важную консультативную и экспертную функцию. По словам министра, подобная роль у НАН уже есть, однако в настоящее время она перегружена рядом управленческих и административно-хозяйственных функций.
«Освобождение от этих функций даст Академии возможность в полной мере реализовать свой экспертный потенциал, особенно в решении сложных и стратегических задач. Научные институты получат новые и широкие перспективы развития. Сегодня на одного научного сотрудника приходится два административных работника — это неэффективный подход. Я считаю, что управленческие и административные преобразования в институтах значительно повысят эффективность в данной сфере», - заявила министр, добавив, что после принятия закона могут быть как научные институты, действующие в составе вузов, так и отдельные научные учреждения.
Предлагаемый закон в этом смысле чётко определяет цели: необходимо обоснование того, какие задачи будут решать отдельно действующие научные институты. В соответствии с целями, проект предусматривает такую возможность. Что касается конкретного процесса, то, по словам министра, разрабатывается концепция укрупнения вузов и объединения научно-исследовательских институтов, и по каждому вузу и научному учреждению будет принято отдельное решение.
Положительное заключение профильной комиссии представил председатель Постоянной комиссии Национального собрания по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодёжи и спорта Сисак Габриелян, подчеркнув, что более 90% предложений, включённых в проект, были представлены заинтересованными сторонами.