ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակության՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն այցի շրջանակում Իրանի ազգային գրադարանում և արխիվում հանդիսավորությամբ բացվել է Հայկական անկյուն, որտեղ ցուցադրվելու են Հայաստանի պատմության և մշակույթի մասին շուրջ 60 անուն գրքեր: ԿԳՄՍ նախարարությունն արդեն փոխանցել է 15 անուն գիրք: Մի շարք գրքեր Հայկական անկյանը նվիրաբերել են նաև ՀՀ պատվիրակության անդամները:
Նախաձեռնությունն իրագործվել է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ-Մատենադարանի առաջարկով և ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ։
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ԻԻՀ ազգային գրադարանի և արխիվի կազմակերպության ղեկավար Ղոլամռեզա Ամիրխանին, Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Բրյուսովի պետական համալսարանի ռեկտոր Դավիթ Գյուրջինյանը, պատվիրակության այլ անդամներ:
Ընդգծելով խորհրդանշական իրադարձության կարևորությունը՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է՝ այն, ըստ էության, Հայաստան - Իրան դարավոր բարեկամության, հարևանության և միջմշակութային երկխոսության ևս մեկ վկայություն է։ Նրա դիտարկմամբ՝ Հայաստանի և Իրանի միջև մշակութային կապերի մասին խոսելիս պետք է առանձնահատուկ ընդգծել այն հիմնարար հաստատությունները, որոնք ծառայել և շարունակում են ծառայել մեր հիշողության պահպանմանը։
«Իրանում այդ առաքելությունը ստանձնել է Իրանի ազգային գրադարանը և արխիվը, իսկ Հայաստանում՝ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանը և Հայաստանի ազգային գրադարանը։ Մատենադարանը, լինելով հայկական և օտարալեզու հազարավոր ձեռագրերի ու հնատիպ գրքերի պահոց, համարվում է ոչ միայն հայկական, այլև համաշխարհային քաղաքակրթության անգնահատելի կենտրոն։ Հայաստանի ազգային գրադարանը՝ իր հսկայական գրքային հավաքածուով, կարևոր դեր ունի հայ ժողովրդի գիտական ու գրական հարստության պահպանման և հանրայնացման գործում»,- ընդգծել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Միջոցառման շրջանակում ստորագրվել է նաև փոխըմբռնման հուշագիր՝ «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ և ԻԻՀ ազգային գրադարանի ու արխիվի կազմակերպության միջև։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանն ու ԻԻՀ ազգային գրադարանի և արխիվի կազմակերպության ղեկավար Ղոլամռեզա Ամիրխանին։
Հուշագիրը նոր հնարավորություններ է ստեղծելու հայերեն և պարսկերեն հին ձեռագրերի համատեղ ցուցադրությունների կազմակերպման, ինչպես նաև գիտահետազոտական ծրագրերի իրականացման համար: Արա Խզմալյանը, անդրադառնալով կազմակերպության հետ արդեն իսկ ձևավորված հաջող համագործակցությանը, տեղեկացրել է՝ Մատենադարանը գրադարանից մի քանի տասնյակ հատոր ցուցակներ է ստացել և դեսպանության միջոցով նաև Մատենադարանն է պարբերաբար ուղարկել իրանագիտական և հայագիտական բնույթի նյութեր:
«Առհասարակ, շատ դժվար է պատկերացնել հայագիտությունն՝ առանց իրանագիտության: Այս հուշագիրը մեծ հեռանկարներ է բացում թե՛ գրավոր ժառանգության համատեղ ուսումնասիրման,թե՛ ժառանգության պահպանման և վերականգնման ոլորտներում»,-ընդգծել է Արա Խզմալյանը:
ԻԻՀ ազգային գրադարանի և արխիվի կազմակերպության ղեկավարի հետ հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Հայաստանի և Իրանի ազգային գրադարանների համագործակցության խորացմանը։ Հատուկ շեշտվել է 2025 թ. օգոստոսի 19-ին Երևանում ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի նշանակությունը, որի շրջանակում նախատեսվում են մասնագիտական փորձի փոխանակում, համատեղ նախագծեր և նոր նախաձեռնություններ։ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև գրադարանային համակարգի մասնագետների վերապատրաստման և մասնագիտական կարողությունների զարգացման հնարավորությունները:
Անդրադառնալով թարգմանական ծրագրերին՝ ԿԳՄՍ նախարարն ու ԻԻՀ ազգային գրադարանի և արխիվի կազմակերպության ղեկավարը կարևորել են հայերենից պարսկերեն և պարսկերենից հայերեն գրականության թարգմանությունն ու հանրահռչակումը։
Հանդիպումը եզրափակվել է կողմերի պատրաստակամությամբ՝ շարունակելու մշակութային համագործակցությունը և միասին աշխատելու նոր ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ։

В рамках визита делегации во главе с министром образования, науки, культуры и спорта Армении Жанной Андреасян в Исламскую Республику Иран в Национальной библиотеке и архиве Ирана торжественно открыт Армянский уголок, где будут представлены около 60 книг об истории и культуре Армении. Министерство уже передало 15 книг, а ряд изданий был подарен членами армянской делегации.
Инициатива реализована по предложению Научно-исследовательского института древних рукописей имени Месропа Маштоца — Матенадарана — при поддержке посольства Армении в ИРИ.
В мероприятии приняли участие заместитель министра Артур Мартиросян, руководитель Национальной библиотеки и архивной организации ИРИ Голамреза Амирхани, директор Матенадарана Ара Хзмалян, ректор Ереванского государственного университета Ованнес Ованнисян, ректор Государственного университета имени Брюсова Давид Гюрджинян и другие члены делегации.
Подчеркнув символическую значимость события, Жанна Андреасян отметила, что оно является ещё одним свидетельством вековой дружбы, соседства и межкультурного диалога между Арменией и Ираном. По её словам, говоря о культурных связях между двумя странами, необходимо особо выделить те фундаментальные учреждения, которые служили и продолжают служить делу сохранения исторической памяти.
«В Иране эту миссию выполняет Национальная библиотека и архив, а в Армении — Матенадаран имени Месропа Маштоца и Национальная библиотека Армении. Матенадаран, являясь хранилищем тысяч армянских и иностранных рукописей и старопечатных книг, считается не только армянским, но и всемирным центром цивилизации. Национальная библиотека Армении с её огромным книжным фондом играет важную роль в сохранении и популяризации научного и литературного наследия армянского народа», - подчеркнула министр.
В рамках мероприятия был также подписан меморандум о взаимопонимании между Матенадараном и Национальной библиотекой и архивной организацией ИРИ. Документ подписали директор Матенадарана Ара Хзмалян и руководитель иранской архивной организации Голамреза Амирхани.
Меморандум откроет новые возможности для организации совместных выставок древних армянских и персидских рукописей, а также для реализации научно-исследовательских программ. Ара Хзмалян, говоря об уже сложившемся успешном сотрудничестве, сообщил, что Матенадаран получил от библиотеки несколько десятков томов каталогов и через посольство регулярно направляет материалы по иранистике и арменоведению.
«В целом очень трудно представить арменоведение без иранистики. Этот меморандум открывает большие перспективы как для совместного изучения письменного наследия, так и для сотрудничества в области его сохранения и реставрации», - отметил Ара Хзмалян.
На встрече с руководителем Национальной библиотеки и архивной организации ИРИ также обсуждалось углубление сотрудничества между национальными библиотеками Армении и Ирана. Особо было подчеркнуто значение меморандума о взаимопонимании, подписанного 19 августа 2025 года в Ереване, в рамках которого планируются обмен профессиональным опытом, совместные проекты и новые инициативы. Жанна Андреасян также выделила возможности повышения квалификации специалистов библиотечной системы и развития их профессиональных навыков.
Касаясь переводческих программ, министр и руководитель иранской организации подчеркнули важность перевода и популяризации литературы с армянского на персидский и с персидского на армянский.
Встреча завершилась выражением готовности сторон продолжать культурное сотрудничество и совместно работать над реализацией новых проектов.