ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում այցելել է «Սաադի» հիմնադրամ, որտեղ հանդիպել է հիմնադրամի նախագահ Ղոլամ Ալի Հադդադ Ադելին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Բրյուսովի պետական համալսարանի ռեկտոր Դավիթ Գյուրջինյանը, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը, ՀՀ պատվիրակության այլ անդամներ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է Հայաստանի և Իրանի միջև բարեկամական և պատմամշակութային հիմքերի վրա ձևավորված բազմակողմ համագործակցությունը՝ ընդգծելով դրա խորացման անհրաժեշտությունը հատկապես կրթության և մշակույթի ոլորտներում։
Անդրադառնալով կրթության ոլորտում համագործակցությանը՝ նախարարը նշել է, որ ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրում առանձնահատուկ տեղ է հատկացվել տարածաշրջանային լեզուների, այդ թվում՝ պարսկերենի ուսուցման խթանմանը։ Նա տեղեկացրել է, որ ներկայում Հայաստանի 13 դպրոցում իրականացվում է պարսկերենի ուսուցում։
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում պարսկերենի ուսուցման ընդլայնման և զարգացման հնարավորությունները հանրակրթության և բուհական համակարգերում։
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ պարսկերենի ուսուցման և հետազոտությունների իրականացման առումով կարևոր հարթակ կարող է հանդիսանալ նաև Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանը, որտեղ պահվող հնագույն ձեռագրերը գիտական հետազոտությունների հարուստ պաշար են:
Ղոլամ Ալի Հադդադ Ադելը ողջունել է հայաստանյան պատվիրակության այցը և ընդգծել երկու երկրների պատմական կապերն ու բարեկամական հարաբերությունները։ Նա բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության՝ տարածաշրջանային լեզուների ուսուցման քաղաքականությունը՝ նշելով, որ այն ոչ միայն լեզվական կրթություն է, այլև խթանում է տարածաշրջանային մշակութային փոխըմբռնումը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև պարսկերենի առցանց դասընթացների կազմակերպման հնարավորությունները, Իրանում պարսկերենի ուսուցման նպատակով կրթաթոշակային ծրագրերի ներդրման հեռանկարները, ուսումնական նոր նյութերի և դասագրքերի ստեղծմանը վերաբերող հարցեր:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, within the framework of her official visit to the Islamic Republic of Iran, visited the “Saadi” Foundation, where she met with the President of the Foundation, Gholam-Ali Haddad-Adel.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan, Rector of Yerevan State University Hovhannes Hovhannisyan, Rector of Brusov State University David Gyurjinyan, Director of the Mesrop Mashtots Matenadaran Ara Khzmalyan, and other members of the RA delegation also participated in the meeting.
Grateful for the reception, Zhanna Andreasyan emphasized the significance of the multilateral cooperation between Armenia and Iran, built on friendly and historical-cultural foundations, emphasizing the need to further advance it, especially in the fields of education and culture.
In reference to the cooperation in the field of education, the Minister noted that the RA Government Program 2021-2026 attaches special attention to promoting the study of regional languages, including Persian. She informed that Persian language is currently being taught in 13 schools in Armenia.
The parties considered the opportunities of expanding and advancing the Persian language teaching in Armenia in the general and higher education systems.
As stated by Zhanna Andreasyan, Mesrop Mashtots Matenadaran, where the stored ancient manuscripts are a rich source of scientific research, can also serve as an important platform for teaching Persian and conducting research.
Gholam-Ali Haddad-Adel welcomed the visit of the Armenian delegation and highlighted the historical ties and friendly relations between the two countries. He highly commended the RA Government's policy of teaching regional languages, noting that it is not only language education, but also fosters regional cultural understanding.
During the meeting, the possibilities of organizing online Persian courses, the prospects for introducing scholarship programs for teaching Persian in Iran, and issues related to the development of new educational materials and textbooks were also discussed.