ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում այցելել է «Սաադի» հիմնադրամ, որտեղ հանդիպել է հիմնադրամի նախագահ Ղոլամ Ալի Հադդադ Ադելին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Բրյուսովի պետական համալսարանի ռեկտոր Դավիթ Գյուրջինյանը, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը, ՀՀ պատվիրակության այլ անդամներ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է Հայաստանի և Իրանի միջև բարեկամական և պատմամշակութային հիմքերի վրա ձևավորված բազմակողմ համագործակցությունը՝ ընդգծելով դրա խորացման անհրաժեշտությունը հատկապես կրթության և մշակույթի ոլորտներում։
Անդրադառնալով կրթության ոլորտում համագործակցությանը՝ նախարարը նշել է, որ ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրում առանձնահատուկ տեղ է հատկացվել տարածաշրջանային լեզուների, այդ թվում՝ պարսկերենի ուսուցման խթանմանը։ Նա տեղեկացրել է, որ ներկայում Հայաստանի 13 դպրոցում իրականացվում է պարսկերենի ուսուցում։
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում պարսկերենի ուսուցման ընդլայնման և զարգացման հնարավորությունները հանրակրթության և բուհական համակարգերում։
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ պարսկերենի ուսուցման և հետազոտությունների իրականացման առումով կարևոր հարթակ կարող է հանդիսանալ նաև Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանը, որտեղ պահվող հնագույն ձեռագրերը գիտական հետազոտությունների հարուստ պաշար են:
Ղոլամ Ալի Հադդադ Ադելը ողջունել է հայաստանյան պատվիրակության այցը և ընդգծել երկու երկրների պատմական կապերն ու բարեկամական հարաբերությունները։ Նա բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության՝ տարածաշրջանային լեզուների ուսուցման քաղաքականությունը՝ նշելով, որ այն ոչ միայն լեզվական կրթություն է, այլև խթանում է տարածաշրջանային մշակութային փոխըմբռնումը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև պարսկերենի առցանց դասընթացների կազմակերպման հնարավորությունները, Իրանում պարսկերենի ուսուցման նպատակով կրթաթոշակային ծրագրերի ներդրման հեռանկարները, ուսումնական նոր նյութերի և դասագրքերի ստեղծմանը վերաբերող հարցեր:

В рамках официального визита в Исламскую Республику Иран министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян посетила фонд «Саади», где встретилась с президентом фонда Голамом Али Хаддади Аделем.
На встрече также присутствовали заместитель министра Артур Мартиросян, ректор Ереванского государственного университета Ованнес Ованнисян, ректор Государственного университета имени Брюсова Давид Гюрджинян, директор Матенадарана имени Месропа Маштоца Ара Хзмалян и другие члены армянской делегации.
Выразив благодарность за приём, Жанна Андреасян подчеркнула важность многопланового сотрудничества между Арменией и Ираном, основанного на дружественных и историко-культурных связях, отметив необходимость его углубления, особенно в сферах образования и культуры.
Коснувшись сотрудничества в области образования, министр отметила, что в программе правительства Армении на 2021-2026 годы особое внимание уделено продвижению региональных языков, включая персидский. Она сообщила, что в настоящее время преподавание персидского языка осуществляется в 13 школах Армении.
Стороны обсудили возможности расширения и развития преподавания персидского языка в системе общего и высшего образования Армении.
По словам Жанны Андреасян, важной платформой для преподавания и исследований в области персидского языка может стать также Матенадаран имени Месропа Маштоца, где хранятся древние рукописи, представляющие собой богатый ресурс для научных исследований.
Голам Али Хаддади Адель приветствовал визит армянской делегации и подчеркнул исторические связи и дружественные отношения между двумя странами. Он высоко оценил политику правительства Армении по преподаванию региональных языков, отметив, что это не только языковое образование, но и стимул для культурного взаимопонимания в регионе.
Во время встречи были также обсуждены возможности организации онлайн-курсов по персидскому языку, перспективы внедрения стипендиальных программ для изучения персидского языка в Иране, а также вопросы, касающиеся разработки новых учебных материалов и учебников.