ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Մեհդի Սոբհանիին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի՝ Հայաստանի Հանրապետություն այցին՝ վստահություն հայտնելով, որ ստորագրված մի շարք փաստաթղթերը կնպաստեն Հայաստանի և Իրանի միջև արվեստի, մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանն ու ծրագրային նոր նախաձեռնությունների իրականացմանը:
Անդրադառնալով ՀՀ ԿԳՄՍ պատվիրակության՝ սեպտեմբերի 6-8-ը Իրան նախատեսվող այցին՝ կողմերը կարևորել են երկկողմ հանդիպումները, ինչպես նաև կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի ոլորտներում երկկողմ համագործակցության նոր փաստաթղթերի ստորագրումը՝ որպես երկու երկրների դարավոր կապերն ամրապնդելու նոր հնարավորություն:
Սեպտեմբերի 6-ին Իրանի Պերսեպոլիս համալիրում կայանալու է համերգ՝ նվիրված Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակին:
«Բացառիկ համերգը կնպաստի ոչ միայն Հայաստանի մշակութային ժառանգության հանրահռչակմանը, այլև շրջադարձային կլինի Հայաստան-Իրան մշակութային հարաբերություններում»,- ասել է նախարարը:
Հանդիպման շրջանակում դեսպան Մեհդի Սոբհանին հայտնել է, որ սեպտեմբերին ավարտում է իր առաքելությունը Հայաստանի Հանրապետությունում:
«Ես եղել եմ և կմնամ հայ ժողովրդի բարեկամը և ջերմ հուշերով եմ թողնելու Հայաստանը»,- ասել է դեսպանը՝ շնորհակալություն հայտնելով մշակույթի և կրության ոլորտներում սերտ համագործակցության համար:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին պաշտոնավարման ընթացքում երկու երկրների միջև դարավոր կապերի ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի համար:

Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Zhanna Andreasyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia Mr. Mehdi Sobhani. ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan also attended the meeting.
Welcoming the Ambassador, Minister Zhanna Andreasyan, highlighted the recent visit of the President of the Islamic Republic of Iran, Masoud Pezeshkian, to the Republic of Armenia, expressing confidence that the agreements signed during the visit will enhance the cooperation between Armenia and Iran in the fields of art, cultural heritage, tourism, and handicrafts, as well as foster the implementation of new initiatives.
Referring to the upcoming visit of the RA ESCS delegation to Iran on September 6-8, the parties highlighted the significance of bilateral meetings, as well as the signing of new documents on bilateral cooperation in the fields of education, science, culture, and sports, as a new opportunity to further strengthen the centuries-old ties between the two countries.
On September 6, a concert celebrating the 100th anniversary of the foundation of the Armenian National Philharmonic Orchestra will be held at the Persepolis complex in Iran.
“The exceptional concert will not only promote the popularization of Armenia's cultural heritage but will also mark a milestone in Armenia-Iran cultural relations,” the Minister said.
During the meeting, Ambassador Mehdi Sobhani announced that he will conclude his mission in the Republic of Armenia in September.
"I have been, and will remain, a friend of the Armenian people, leaving Armenia with cherished memories," said the Ambassador, expressing gratitude for the close cooperation in the fields of culture and education.
Minister Zhanna Andreasyan also expressed gratitude to the Ambassador for his efforts in strengthening the centuries-old ties between the two countries throughout his tenure.