ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան-ինստիտուտ, որտեղ ընթացքի մեջ է հիմնանորոգման աշխատանքների երկրորդ փուլը։ Այն ներառում է Հավերժության տաճարի թեք մույթերի և վարչական մասնաշենքի տանիքի վերանորոգումը։
Նախարարին ուղեկցել է ԿԳՄՍՆ գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը, հուշահամալիրի հիմնանորոգման ճարտարապետական խմբի ղեկավար, ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ, Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի և թանգարան-ինստիտուտի նախագծի համահեղինակ Սաշուր Քալաշյանը, ինչպես նաև շինարարությունն իրականացնող կապալառու կազմակերպության պատասխանատուները ներկայացրել են աշխատանքների ընթացքը։
Նշվել է, որ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի հիմնանորոգման ընթացքում և՛ թանգարանը, և՛ հուշահամալիրը բաց են լինելու այցելուների և պաշտոնական պատվիրակությունների համար: Ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, այցելուների հոսքին չխոչընդոտելու նպատակով մույթերը հերթով են հիմնանորոգվում. այժմ ընթանում են առաջին երեք մույթերի վերականգնման աշխատանքները:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է աշխատանքների որակյալ և ժամանակին իրականացումը՝ ընդգծելով հուշահամալիրի խորհրդանշական նշանակությունը Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար։ Նա հորդորել է առավելագույն ջանքեր գործադրել, որպեսզի պահպանվեն սահմանված ժամկետները և ապահովվի համալիրի ամբողջական վերականգնումը՝ ամենաբարձր մակարդակով: Նախարարին զեկուցվել է, որ աշխատանքների արդյունքում կլուծվի տասնամյակներ շարունակ գոյություն ունեցող ջրահեռացման խնդիրը։ Վերջինիս պատճառով մույթերի քարերը քայքայվում էին, առաջացել էր քարաթափման վտանգ, իսկ վարչական ու թանգարանի մասնաշենքերում տարիներ շարունակ գրանցվում էր անձրևաջրերի ներհոսք։ Միաժամանակ նշվել է, որ իրականացվող աշխատանքները որևէ կերպ չեն փոխելու հուշահամալիրի արտաքին տեսքը։
Մասնագիտական խնդիրներին արդյունավետ լուծումներ տալու նպատակով ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է ըստ անհրաժեշտության ներգրավել նաև մասնագիտական առաջատար կառույցների ներուժը՝ ստանալով նրանց կարծիքն ու դիտարկումները: Ժաննա Անդրեասյանին են ներկայացվել նաև սալաքարերի և անկյունաքարերի նմուշները, որոնք ջրամեկուսացման աշխատանքների ավարտից հետո ամրացվելու են մույթերի թիկնամասերին։
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի երկփուլ հիմնանորոգումը մեկնարկել է դեռ 2024 թվականի վերջին: Առաջին փուլով իրականացվել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի հարակից կանաչապատ տարածքների ոռոգման համակարգի բարելավման աշխատանքները, որի շրջանակում Եղևնիների պուրակում գործարկվել է ոռոգման կաթիլային համակարգ։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня посетила Мемориал и Музей-институт Геноцида армян, где продолжается второй этап капитального ремонта. Он включает восстановление наклонных пилонов Храма Вечности и ремонт крыши административного корпуса.
Министра сопровождала генеральный секретарь МОНКС Асмик Акопян.
Директор Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян, руководитель архитектурной группы реставрации мемориала, заслуженный архитектор Армении и соавтор проекта мемориала и музея Сашур Калашян, а также представители подрядной строительной организации представили ход работ.
Отмечено, что в период реставрации как музей, так и мемориальный комплекс будут открыты для посетителей и официальных делегаций. В целях недопущения препятствий потоку посетителей 24 апреля — в День памяти жертв Геноцида армян — пилоны восстанавливаются поочерёдно. В настоящее время ведутся работы по восстановлению первых трех пилонов.
Министр Жанна Андреасян подчеркнула важность качественного и своевременного выполнения работ, отметив символическое значение мемориала для Армении и армянского народа. Она призвала приложить максимум усилий для соблюдения сроков и обеспечения полного восстановления комплекса на самом высоком уровне. Министру было доложено, что в результате работ будет решена проблема водоотведения, существовавшая десятилетиями. Из-за неё камни пилонов разрушались, возникала угроза обрушения, а в административном и музейном корпусах регулярно фиксировалось проникновение дождевой воды. Также было отмечено, что проводимые работы никак не изменят внешний вид мемориала.
С целью эффективного решения профессиональных задач министр предложила при необходимости привлечь потенциал ведущих профильных организаций, получив их мнение и замечания. Жанне Андреасян были представлены образцы плит и угловых камней, которые будут закреплены на задней части пилонов после завершения гидроизоляционных работ.
Двухэтапная реставрация Музея-института Геноцида армян началась еще в конце 2024 года. В рамках первого этапа были проведены работы по улучшению системы орошения прилегающих озелененных территорий мемориала, в том числе внедрена капельная система орошения в роще елей.