ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը այցելել են Արարատի երիտասարդական կենտրոն, որը ստեղծվել է ԿԳՄՍ նախարարության, Արարատի համայնքապետարանի և «Արարատի երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոն» ՀԿ-ի համագործակցությամբ և գործում է 2025 թ. մարտից:
Այցին ներկա են եղել նաև Արարատի մարզպետի տեղակալ Արտավազդ Նազարեթյանը, Արարատ համայնքի ղեկավար Ասլան Ավետիսյանը, ՏԻՄ ներկայացուցիչներ:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շրջայց է կատարել երիտասարդական կենտրոնում, ծանոթացել պայմաններին, հետաքրքրվել երեխաների հաճախելիության ընթացակարգով, զբաղվածությամբ, անցկացվող ծրագրերով:
Նախարարին ներկայացվել է, որ կենտրոն են հաճախում 13-18 տարեկան երիտասարդներ, անցկացվում են ինտելեկտուալ, ժամանցային խաղ-մրցույթներ, մեդիագրագիտության, մասնագիտական կողմնորոշման, արհեստական բանականության և այլ ոլորտների վերաբերյալ տարաբնույթ ծրագրեր։ Միջոցառումների ընթացքում երիտասարդները նաև իրազեկվում են երիտասարդական պետական քաղաքականության և ոլորտում իրականացվող պետական ծրագրերի վերաբերյալ: Երիտասարդական կենտրոնի նախաձեռնությամբ պարբերաբար այցեր են կազմակերպվում մարզի հանրակրթական դպրոցներ և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններ՝ տեղեկացնելու կենտրոնի գործունեության և ընձեռած հնարավորությունների մասին, ինչի արդյունքում մեծանում է երիտասարդների հետաքրքրվածությունը և հաճախելիությունը:
Նախարարը ներկա երիտասարդներից հետաքրքրվել է՝ երբվանից են հաճախում կենտրոն, ինչ դիտարկումներ ունեն, որքանով են արդարացվում նրանց սպասելիքները և այլն։ Նա շեշտել է, որ կառույցի հետագա գործունեությունը լավարկելու տեսանկյունից երիտասարդների կարծիքը կարևոր է։
«Շատ ուրախ եմ, որ երիտասարդները հետաքրքրված են կենտրոնի գործունեությամբ և ակտիվորեն հաճախում են՝ մասնակցելով իրենց հետաքրքրող ծրագրերին կամ պարզապես կազմակերպելով իրենց հետաքրքիր ժամանցը: Մեր նպատակն է ստեղծել միջավայր, որտեղ երիտասարդները կձևակերպեն իրենց ցանկությունները և կգնան դրանց իրագործման ճանապարհով»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ կոչ անելով ներկաներին իրենց ընկերներին ևս ներգրավել այցերին:
Կենտրոն այցելող երիտասարդները պատմել են իրենց տպավորությունների, հետաքրքրությունների շրջանակների մասին և ընդգծել, որ արդեն հասցրել են կենտրոնի համար կանոններ սահմանել ու հետևել դրանց:
Նախարարն այցելել է նաև Արտաշատ, որտեղ ևս նախատեսվում է երիտասարդական կենտրոն հիմնել: Համայնքի ղեկավարի՝ Կառլեն Մկրտչյանի հետ պաշտոնյաները շրջել են տարածքում, քննարկել առաջիկա անելիքները: Կարևորվել է ստեղծվող երիտասարդական կենտրոնի հասանելիության և շահառուների կարիքներին նպատակային արձագանքելու խնդիրը:
Նշենք, որ ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության ծրագրով նախատեսվում է մինչև 2026 թվականը ՀՀ մարզերում հիմնել 25 երիտասարդական կենտրոն, որոնցից 8-ն արդեն բացվել և գործում են, ևս 6-ը կբացվեն մինչև տարեվերջ։

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, and Deputy Minister Arthur Martirosyan visited Ararat Youth Center, which was established in cooperation with the ESCS Ministry, Ararat Municipality, and the “Ararat Youth Initiatives Centre” NGO and has been operating since March 2025.
Deputy Governor of Ararat, Artavazd Nazaretyan, Head of Ararat Community, Aslan Avetisyan, and representatives of local self-government bodies were also present at the visit.
Minister Zhanna Andreasyan toured the youth centre, got acquainted with the facilities, inquiring about the children's attendance procedure, engagement, and ongoing programs.
The Minister was informed that the beneficiaries of the centre are young people aged 13-18 and that the centre offers a variety of programs in professional orientation, media literacy, artificial intelligence, intellectual and entertainment games and competitions, and other areas. During the events, the youth are also informed on state youth policy and state programs implemented in the sector. At the initiative of the youth centre, visits to general education schools and secondary vocational educational institutions of the region are regularly organized to inform about the activities of the centre and the opportunities provided, as a result of which the interest and attendance of young people increase. The Minister inquired from the youth present how long they had been attending the centre, what their observations were, to what extent their expectations were met, etc. She emphasized that the opinion of young people is important in terms of advancing the further activities of the organization.
“I am very happy that young people are interested in the centre's activities and actively attend, either by participating in programs that interest them or simply organizing their own interesting pastime. Our goal is to create an environment in which young people will shape their desires and pursue their fulfillment,” said Zhanna Andreasyan, calling on those present to also invite their friends.
Young people visiting the Centre shared their impressions and interests, emphasizing that they have already set rules for the centre and follow them.
The Minister also paid a visit to Artashat, where it is also planned to establish a youth centre. The officials toured the area with the head of the community, Karlen Mkrtchyan, and discussed the upcoming activities. The issue of ensuring an accessibility of the youth centre to be created and providing targeted responses to the needs of its beneficiaries was emphasized.
Note that the RA Government’s 2021–2026 Action Plan envisages the establishment of 25 youth centres across the regions of Armenia by 2026, 8 of which are already operating, and 6 more will open by the end of the year.