Հայաստանի նկարիչների միությունում տեղի է ունեցել Արկադի Բաղդասարյանի (Արկո) ծննդյան 80-ամյակին նվիրված «Հետք» խորագրով ցուցահանդեսի բացումը:
Ցուցահանդեսին ներկա է եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախարարը Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանի ուղեկցությամբ շրջել է ցուցասրահում, ծանոթացել ներկայացված շուրջ 50 աշխատանքներին, որոնք բացահայտում են արվեստագետի ստեղծագործական ամբողջ ճանապարհը՝ վաղ շրջանի գործերից մինչև հասուն շրջանի գլուխգործոցները։ Դիմանկարներից, կոլաժներից, ասամբլյաժներից և քանդակներից բաղկացած այս հավաքածուն թույլ է տալիս դիտարկել Արկադի Բաղդասարյանի արվեստի զարգացումը բոլոր շերտերով՝ ակադեմիականությունից մինչև անսահման ազատություն։
Հայկական աբստրակցիոնիզմի ներկայացուցիչ Արկադի Բաղդասարյանի 80-ամյակին նվիրված «Հետք» ցուցահանդեսը հնարավորություն է ընձեռում ոչ միայն հիանալու նրա բազմազան ստեղծագործություններով, այլև վերաիմաստավորելու նկարչի դերը ժամանակակից արվեստի պատմության մեջ։ Նա դիտողին հրավիրում է մտածելու արվեստի և կյանքի միջև եղած բարդ փոխհարաբերությունների, հիշողության և ժառանգության մասին։
Ցուցահանդեսը մի կողմից արտացոլում է Արկադի Բաղդասարյանի անցած ստեղծագործական ճանապարհը՝ որպես աբստրակտ արվեստի առաջամարտիկի մշակութային «հետքը», մյուս կողմից՝ խորհրդանշում այն հոգևոր և ստեղծագործական ժառանգությունը, որը նա փոխանցել է հաջորդ սերունդներին։

В Союзе художников Армении состоялось открытие выставки под названием «След», приуроченной к 80-летию со дня рождения Аркадия Багдасаряна (Арко).
На мероприятии присутствовала министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян.
В сопровождении председателя Союза художников Армении Сурена Сафаряна министр прошлась по выставочному залу и ознакомилась с около 50 представленными работами, раскрывающими весь творческий путь художника – от раннего периода до зрелых шедевров. Коллекция, включающая портреты, коллажи, ассамбляжи и скульптуры, позволяет проследить развитие искусства Аркадия Багдасаряна во всех его слоях – от академизма до безграничной свободы.
Выставка «След», посвященная 80-летию представителя армянского абстракционизма Аркадия Багдасаряна, дает возможность не только восхищаться его разнообразным творчеством, но и переосмыслить роль художника в истории современного искусства. Он приглашает зрителя задуматься о сложных взаимоотношениях между искусством и жизнью, о памяти и наследии.
С одной стороны, выставка отражает пройденный творческий путь Аркадия Багдасаряна как культурный «след» пионера абстрактного искусства, с другой – символизирует духовное и художественное наследие, которое он передал следующим поколениям.