Հայաստանի նկարիչների միությունում տեղի է ունեցել Արկադի Բաղդասարյանի (Արկո) ծննդյան 80-ամյակին նվիրված «Հետք» խորագրով ցուցահանդեսի բացումը:
Ցուցահանդեսին ներկա է եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախարարը Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանի ուղեկցությամբ շրջել է ցուցասրահում, ծանոթացել ներկայացված շուրջ 50 աշխատանքներին, որոնք բացահայտում են արվեստագետի ստեղծագործական ամբողջ ճանապարհը՝ վաղ շրջանի գործերից մինչև հասուն շրջանի գլուխգործոցները։ Դիմանկարներից, կոլաժներից, ասամբլյաժներից և քանդակներից բաղկացած այս հավաքածուն թույլ է տալիս դիտարկել Արկադի Բաղդասարյանի արվեստի զարգացումը բոլոր շերտերով՝ ակադեմիականությունից մինչև անսահման ազատություն։
Հայկական աբստրակցիոնիզմի ներկայացուցիչ Արկադի Բաղդասարյանի 80-ամյակին նվիրված «Հետք» ցուցահանդեսը հնարավորություն է ընձեռում ոչ միայն հիանալու նրա բազմազան ստեղծագործություններով, այլև վերաիմաստավորելու նկարչի դերը ժամանակակից արվեստի պատմության մեջ։ Նա դիտողին հրավիրում է մտածելու արվեստի և կյանքի միջև եղած բարդ փոխհարաբերությունների, հիշողության և ժառանգության մասին։
Ցուցահանդեսը մի կողմից արտացոլում է Արկադի Բաղդասարյանի անցած ստեղծագործական ճանապարհը՝ որպես աբստրակտ արվեստի առաջամարտիկի մշակութային «հետքը», մյուս կողմից՝ խորհրդանշում այն հոգևոր և ստեղծագործական ժառանգությունը, որը նա փոխանցել է հաջորդ սերունդներին։

The Artists’ Union of Armenia hosted the opening of an exhibition entitled “Trace”, dedicated to the 80th birth anniversary of Arkady Baghdasaryan (Arko).
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan attended the exhibition.
Accompanied by President of the Artists' Union of Armenia Suren Safaryan, the Minister toured the exhibition, exploring around 50 works that trace the artist’s evolution from early creations to mature masterpieces. The collection, comprising portraits, collages, assemblages and sculptures, allows us to trace the development of Arkady Baghdasaryan's art in all its layers – from academicism to boundless freedom.
The “Trace” exhibition dedicated to the 80th anniversary of Arkady Baghdasaryan, a representative of Armenian abstractionism, provides an opportunity not only to admire his diverse works but also to redefine the artist's role in the history of contemporary art. It invites the viewer to reflect on the intricate relationship between art and life, memory, and legacy.
On the one hand, the exhibition reflects Arkady Baghdasaryan’s creative path as a cultural “trace” of a pioneer of abstract art, and on the other hand, it symbolizes the spiritual and creative heritage he passed on to future generations.