«Ֆեստիվառ» զբոսաշրջային-երաժշտական փառատոնի այս տարվա առաջին կանգառն Արտաշատն էր: Օգոստոսի 23-ին քաղաքը միավորվել էր երաժշտության ու տոնական մթնոլորտի շուրջ:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը նախքան տոնական համերգի մեկնարկը շրջել են Արտաշատում և ծանոթացել տեղական արտադրանքի տոնավաճառին: Քաղաքում գործել են նաև տուրիստական մեքենաներ, որոնք միջոցառման մասնակիցներին տեղափոխել են մարզի տեսարժան վայրեր՝ Խոր Վիրապ, Ազատի ջրամբար և Դվինի հնավայր:
Տոնական օրն ամփոփվել է երգիչ Սարո Թովմասյանի (Սարո) համերգով, որին ավելի քան 20 հազար հանդիսական է մասնակցել: Համերգն ուղեկցվել է Karen Sevak Band-ի նվագակցությամբ:
«Ֆեստիվառի» շրջանակում հաջորդ միջոցառումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 13-ին Հրազդանում, որտեղ կանցկացվի Հարութ Փամբուկչյանի՝ Ձախ Հարութի մենահամերգը՝ Karen Sevak Band-ի նվագակցությամբ:
Սեպտեմբերի 21-ին՝ Անկախության օրը, Արմավիրի կենտրոնական հրապարակում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ հանդես կգան տարբեր արտիստներ, որոնց անունները կհայտարարվեն առաջիկայում:
«Ֆեստիվառ» փառատոնը կազմակերպվում է ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և իրականացվում է Հանրային հեռուստաընկերության կողմից։ Այն իրականացվում է արդեն երրորդ տարին անընդմեջ՝ նպատակ ունենալով խթանել ներքին զբոսաշրջությունն ու մարզային մշակութային կյանքը:

Первой остановкой туристическо-музыкального фестиваля «Фестивар» в этом году стал Арташат. 23 августа город объединился вокруг музыки и праздничной атмосферы.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и исполнительный директор Общественного телевидения Ованнес Мовсисьян до начала концерта прошлись по Арташату и ознакомились с ярмаркой местной продукции. В городе также работали туристические машины, которые перевозили участников мероприятия к достопримечательностям региона – Хор Вирап, водохранилище Азат и археологический памятник Двин.
Праздничный день завершился концертом певца Саро Товмасяна (Саро), на котором присутствовало более 20 тысяч зрителей. Концерт сопровождался выступлением группы Karen Sevak Band.
Следующее мероприятие в рамках «Фестивара» состоится 13 сентября в городе Раздан, где пройдёт сольный концерт Арута Памбукчяна (Дзах Арут) в сопровождении Karen Sevak Band.
21 сентября, в День независимости, на центральной площади Армавира выступят различные артисты в сопровождении Государственного симфонического оркестра Армении. Имена исполнителей будут объявлены в ближайшее время.
Фестиваль «Фестивар» организуется при поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта и проводится Общественным телевидением. Он реализуется уже третий год подряд с целью стимулирования внутреннего туризма и культурной жизни в регионах.