Աթենք կատարած այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Բենակի թանգարան։ Թանգարանի ակադեմիական տնօրեն Ջորջ Մանգինիսի ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է թանգարանում, ծանոթացել հաստատության գործունեությանը և բացառիկ ցուցադրությանը։
Թանգարանի տնօրենը ներկայացրել է հնագույն ժամանակների ցուցանմուշները, որոնց մեջ առկա են նաև հայկական ծագմամբ խեցեղեն ցուցանմուշներ։
Քննարկվել է Հայաստանի պատմության թանգարանի հետ համագործակցության, մասնավորապես՝ համատեղ ցուցադրություն կազմակերպելու հնարավորությունը։
Հաջորդաբար հայկական պատվիրակությունն այցելել է Լասկարիդիս հիմնադրամ, որտեղ գլխավոր տնօրեն Կոստանդինոս Մազարակիսի ուղեկցությամբ ծանոթացել է այնտեղ պահվող հնագույն հունական ձեռագրերին։
Ներկայացնելով հին ձեռագրատան գործունեությունը՝ տնօրենը նշել է, որ հաստատությունում նաև հայկական հնագույն ձեռագրեր են պահպանվում։
Այցի ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, միջթանգարանային կապերի ամրապնդման, մասնավորապես՝ Հայաստանի պատմության թանգարանի և Մ․ Մաշտոցի անվան մատենադարանի հետ ակտիվ համագործակցության հնարավորությունները։
Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է նաև Աթենքի ազգային և կապոդիստրական համալսարան, որտեղ հանդիպել է համալսարանի պրոռեկտոր Էվսթաթիոս Էվսթաթափուլուլոսի հետ։
Շնորհակալություն հայտնելով նախարարին այցելության համար՝ պրոռեկտորը ներկայացրել է համալսարանի գործունեությունը՝ շեշտելով, որ հետաքրքրված են Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հետ համագործակցությամբ։
ԿԳՄՍ նախարարը ներկայացրել է ՀՀ բարձրագույն կրթության և գիտության համակարգում ընթացող բարեփոխումները՝ մասնավորապես անդրադառնալով «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրին։ Նա ընդգծել է, որ միջագային համագործակցության ընդլայնումը ՀՀ բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտի զարգացման հիմնական ուղղություններից է։
Ծանոթանալով Աթենքի ազգային և կապոդիստրական համալսարանի կրթական ծրագրերին՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ նմանատիպ ֆակուլտետներ են գործում նաև Երևանի պետական համալսարանում։ Կողմերի ընդգծմամբ՝ կարող են երկկողմ համագործակցության միջբուհական ծրագրեր իրականացվել, մասնավորապես՝ աստվածաբանության, ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի, ինչպես նաև այլ ուղղություններով։
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է գործընկերային կապերի զարգացումը ԵՄ Erasmus Plus ծրագրի շրջանակում, մասնավորապես՝ ուսանողների և դասախոսների փոխանակման ծրագրերի և համատեղ այլ նախաձեռնությունների իրականացմամբ։
Աթենքի ազգային և կապոդիստրական համալսարանն ընդգրկված է աշխարհի 200 լավագույն համալսարանների ցանկում։
Նշենք, որ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են նախարարի խորհրդական Արման Անդրիկյանը, Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի տնօրեն Դավիթ Բանուչյանը, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի տնօրեն Նորայր Նազարյանը և Մշակույթի զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը։ Պատվիրակությանն ուղեկցում է Հունաստանում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը։

As part of the visit to Athens, the delegation led by ESCS Minister Zhanna Andreasyan visited the Benaki Museum. Accompanied by the Academic Director of the Museum, George Manginis, the Minister toured the museum, got acquainted with the activities of the institution and the exclusive exhibition.
The Museum Director presented exhibits from ancient times, which also feature pottery exhibits of Armenian origin.
The possibility of cooperation with the History Museum of Armenia, in particular, organizing a joint exhibition, was discussed.
Next, the Armenian delegation visited the Laskaridis Foundation, where, accompanied by Director General Konstantinos Mazarakis, they got acquainted with the ancient Greek manuscripts stored there.
Presenting the activities of the ancient manuscript repository, the Director noted that the institution also preserves ancient Armenian manuscripts.
During the visit, the parties discussed the opportunities of advancing bilateral relations, strengthening inter-museum ties, in particular, active cooperation with the History Museum of Armenia and the Matenadaran named after M. Mashtots.
The delegation led by Zhanna Andreasyan also visited the National and Kapodistrian University of Athens, where they had a meeting with the University's Vice-Rector, Efstathios Efstathopoulos.
Expressing gratitude to the Minister for the visit, the vice-rector presented the University's activities, emphasizing that they are interested in cooperation with higher educational institutions in Armenia.
The ESCS Minister presented the ongoing reforms in the higher education and science system of the Republic of Armenia, particularly referring to the “Academic City” program. She emphasized that expanding international cooperation is a key priority in the development of the higher education and science system of Armenia.
Having familiarized herself with the educational programs of the National and Kapodistrian University of Athens, Zhanna Andreasyan noted that similar faculties also operate at Yerevan State University. As emphasized by the parties, bilateral inter-university cooperation programs can be implemented, in particular, in theology, physical culture and sports, as well as in other fields.
The ESCS Minister emphasized the significance of strengthening partnerships within the framework of the EU Erasmus+ program, particularly through student and academic staff exchange programs and other joint initiatives.
The National and Kapodistrian University of Athens is ranked among the top 200 universities in the world.
Note that the delegation, headed by ESCS Minister Zhanna Andreasyan, includes Advisor to the Minister Arman Andrikyan, Director of the History Museum of Armenia David Poghosyan, Director of the Cinema Foundation of Armenia David Banuchyan, Director of the National Philharmonic Orchestra of Armenia Norayr Nazaryan, and Director of the Cultural Development Foundation Karen Avetisyan. The delegation is accompanied by the RA Ambassador to Greece Tigran Mkrtchyan.