Վահան Տերյանի ծննդավայր Գանձայում տեղի են ունեցել մեծանուն բանաստեղծի վերականգնված տուն-թանգարանի բացման պաշտոնական արարողությունը, ավանդական «Տերյանական օր» և Վահան Տերյանի 140-ամյակին նվիրված մշակութային միջոցառումները։
Ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Վրաստանի մշակույթի նախարար Թինաթին Ռուխաձեն, պետական, հասարակական և մշակութային ոլորտների ներկայացուցիչներ, բարերարներ, տերյանական պոեզիայի սիրահարներ։
Ողջունելով ներկաներին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, մասնավորապես, նշել է․ «Մշակույթը միավորում է մարդկանց, և այսօր դա տեսանելի է։ Տերյանի պոեզիան համամարդկային արժեք է․ նա խոսում է այն ամենի մասին, ինչը կարևոր է յուրաքանչյուրիս համար։ Վերաբացված թանգարանը տալու է նոր հնարավորություններ՝ ուսումնասիրելու Տերյանի արվեստը, առնչվելու նրա հավերժական ներկայությանը։ Տերյանի արվեստի բոլոր սիրահարները նորովի կբացահայտեն այն միջավայրը, որում ապրել և ստեղծագործել է Տերյանը»։
Նախարարն ընդգծել է նաև, որ ցուցադրության արդիականացման նպատակով ԿԳՄՍ նախարարությունը դրամաշնորհներ է հատկացրել, իսկ նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ թանգարանում ստեղծվել է հետաքրքիր ինտերակտիվ միջավայր, որն այցելուներին թույլ է տալիս դիտելու բանաստեղծի կյանքի որոշ դրվագներ։
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է միջոցառումը նաև Հայաստանի և Վրաստանի միջև մշակութային համագործակցության ամրապնդման համատեքստում՝ նշելով, որ համատեղ միջոցառումները խթանում են երկխոսությունը։
«Սա մեր երկրների միջև մշակույթի ոլորտում հաջող համագործակցության հրաշալի վկայություն է։ Վստահ եմ, որ շարունակելու ենք առաջ շարժվել՝ մեր ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն ու եղբայրությունն ամրապնդելով նոր նախաձեռնություններով ու ծրագրերով»,-ասել է նախարարը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել նախաձեռնության հեղինակներին ու կազմակերպիչներին՝ համոզմունք հայտնելով, որ թանգարանում ստեղծված միջավայրն անտարբեր չի թողնի ինչպես Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիներին, այնպես էլ զբոսաշրջիկներին, որոնք Գանձա այցելելու բազմաթիվ առիթներ կունենան։
Վրաստանի մշակույթի նախարար Թինաթին Ռուխաձեն ևս ողջունել է ներկաներին և կարևորել երկու երկրերի մեջ ձևավորված համագործակցությունը՝ նշելով, որ մշակույթը չունի տարաձայնություններ և առանձնահատկություններ. «Մշակույթը բխում է բոլորի սրտից և կարող է ոգեշնչել բոլորին՝ անկախ ազգությունից և լեզվից»:
Վրաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Աշոտ Սմբատյանի ընդգծմամբ՝ ընդունված է ասել՝ մշակույթը սահմաններ չի ճանաչում՝ առավել ևս հայ և վրացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամության համար:
«Այսօր մեզ հաջողվեց Վահան Տերյանի 140-ամյակն այսչափ շքեղ և մարդաշատ տոնել նրա հայրենի գյուղում։ Կարծում եմ՝ տերյանական շունչն այսօր ևս մեկ անգամ սփռված էր Գանձայում։ Մենք պարտավոր ենք նրա թողած հարուստ ստեղծագործական ժառանգությունը սերնդեսերունդ փոխանցել, իսկ փոխանցելու ճանապարհներից մեկն էլ սա է»,- նշել է դեսպանը:
Վ․ Տերյանի տուն-թանգարանը վերականգնել է «Ջավախքին աջակցություն» հիմնադրամը՝ բարերարների աջակցությամբ։ Հիմնադրամի տնօրեն Սամվել Մկոյանի խոսքով՝ իրենց առաքելություններից է Ջավախքի հասարակական ոլորտների զարգացումն ու հայ-վրացական հարաբերությունների ամրապնդումը։
Միջոցառման շրջանակում հյուրերը նաև ծաղիկներ են խոնարհել Վահան Տերյանի կիսանդրու մոտ, ապա շրջայց են կատարել վերականգնված տուն-թանգարանում։ Տերյանական օրը շարունակվել է համերգային տոնախմբությամբ։

В родном селе Ваана Теряна — Гандза — состоялась официальная церемония открытия восстановленного дома-музея великого поэта, а также традиционный праздник «День Теряна» и культурные мероприятия, посвященные 140-летию со дня его рождения.
На мероприятии присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, министр культуры Грузии Тинатин Рухадзе, представители государственных, общественных и культурных сфер, благотворители и поклонники поэзии Теряна.
Приветствуя гостей, министр Жанна Андреасян отметила: «Культура объединяет людей, и сегодня это особенно заметно. Поэзия Теряна — это общечеловеческая ценность: он говорит о том, что важно для каждого из нас. Обновленный музей откроет новые возможности для изучения его искусства и прикосновения к его вечному присутствию. Все любители творчества Теряна смогут по-новому открыть для себя ту среду, в которой он жил и творил».
Министр также подчеркнула, что для модернизации экспозиции министерство выделило гранты, а благодаря применению новых технологий в музее создана интересная интерактивная среда, позволяющая посетителям увидеть отдельные эпизоды из жизни поэта.
Жанна Андреасян подчеркнула важность мероприятия и в контексте укрепления культурного сотрудничества между Арменией и Грузией, отметив, что совместные инициативы способствуют развитию диалога.
«Это прекрасное доказательство нашей плодотворной работы в сфере культуры. Уверена, мы продолжим двигаться вперед, укрепляя вековую дружбу и братство наших народов новыми инициативами и программами».
Она выразила благодарность авторам и организаторам проекта, подчеркнув, что созданная в музее атмосфера не оставит равнодушными ни граждан Армении и Грузии, ни туристов, которые получат множество поводов посетить Гандзу.
Министр культуры Грузии Тинатин Рухадзе также приветствовала гостей и подчеркнула важность сложившегося сотрудничества между двумя странами: «Культура не знает разногласий и особенностей. Она исходит из сердца каждого и способна вдохновлять вне зависимости от национальности и языка».
Посол Армении в Грузии Ашот Смбатян добавил: «Принято говорить, что культура не признает границ — особенно в контексте многовековой дружбы армянского и грузинского народов. Сегодня нам удалось торжественно и многолюдно отметить 140-летие Ваана Теряна в его родном селе. Думаю, дух Теряна вновь витал над Гандзой. Мы обязаны передавать его богатое творческое наследие из поколения в поколение, и это мероприятие — один из таких путей».
Дом-музей поэта был восстановлен фондом «Поддержка Джавахети» при участии благотворителей. По словам директора фонда Самвела Мкояна, одной из их миссий является развитие общественной сферы Джавахети и укрепление армяно-грузинских отношений.
В рамках мероприятия гости возложили цветы к бюсту Ваана Теряна, а затем совершили экскурсию по обновленному музею. Праздник продолжился концертной программой.