Վահան Տերյանի ծննդավայր Գանձայում տեղի են ունեցել մեծանուն բանաստեղծի վերականգնված տուն-թանգարանի բացման պաշտոնական արարողությունը, ավանդական «Տերյանական օր» և Վահան Տերյանի 140-ամյակին նվիրված մշակութային միջոցառումները։
Ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Վրաստանի մշակույթի նախարար Թինաթին Ռուխաձեն, պետական, հասարակական և մշակութային ոլորտների ներկայացուցիչներ, բարերարներ, տերյանական պոեզիայի սիրահարներ։
Ողջունելով ներկաներին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, մասնավորապես, նշել է․ «Մշակույթը միավորում է մարդկանց, և այսօր դա տեսանելի է։ Տերյանի պոեզիան համամարդկային արժեք է․ նա խոսում է այն ամենի մասին, ինչը կարևոր է յուրաքանչյուրիս համար։ Վերաբացված թանգարանը տալու է նոր հնարավորություններ՝ ուսումնասիրելու Տերյանի արվեստը, առնչվելու նրա հավերժական ներկայությանը։ Տերյանի արվեստի բոլոր սիրահարները նորովի կբացահայտեն այն միջավայրը, որում ապրել և ստեղծագործել է Տերյանը»։
Նախարարն ընդգծել է նաև, որ ցուցադրության արդիականացման նպատակով ԿԳՄՍ նախարարությունը դրամաշնորհներ է հատկացրել, իսկ նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ թանգարանում ստեղծվել է հետաքրքիր ինտերակտիվ միջավայր, որն այցելուներին թույլ է տալիս դիտելու բանաստեղծի կյանքի որոշ դրվագներ։
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է միջոցառումը նաև Հայաստանի և Վրաստանի միջև մշակութային համագործակցության ամրապնդման համատեքստում՝ նշելով, որ համատեղ միջոցառումները խթանում են երկխոսությունը։
«Սա մեր երկրների միջև մշակույթի ոլորտում հաջող համագործակցության հրաշալի վկայություն է։ Վստահ եմ, որ շարունակելու ենք առաջ շարժվել՝ մեր ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն ու եղբայրությունն ամրապնդելով նոր նախաձեռնություններով ու ծրագրերով»,-ասել է նախարարը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել նախաձեռնության հեղինակներին ու կազմակերպիչներին՝ համոզմունք հայտնելով, որ թանգարանում ստեղծված միջավայրն անտարբեր չի թողնի ինչպես Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիներին, այնպես էլ զբոսաշրջիկներին, որոնք Գանձա այցելելու բազմաթիվ առիթներ կունենան։
Վրաստանի մշակույթի նախարար Թինաթին Ռուխաձեն ևս ողջունել է ներկաներին և կարևորել երկու երկրերի մեջ ձևավորված համագործակցությունը՝ նշելով, որ մշակույթը չունի տարաձայնություններ և առանձնահատկություններ. «Մշակույթը բխում է բոլորի սրտից և կարող է ոգեշնչել բոլորին՝ անկախ ազգությունից և լեզվից»:
Վրաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Աշոտ Սմբատյանի ընդգծմամբ՝ ընդունված է ասել՝ մշակույթը սահմաններ չի ճանաչում՝ առավել ևս հայ և վրացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամության համար:
«Այսօր մեզ հաջողվեց Վահան Տերյանի 140-ամյակն այսչափ շքեղ և մարդաշատ տոնել նրա հայրենի գյուղում։ Կարծում եմ՝ տերյանական շունչն այսօր ևս մեկ անգամ սփռված էր Գանձայում։ Մենք պարտավոր ենք նրա թողած հարուստ ստեղծագործական ժառանգությունը սերնդեսերունդ փոխանցել, իսկ փոխանցելու ճանապարհներից մեկն էլ սա է»,- նշել է դեսպանը:
Վ․ Տերյանի տուն-թանգարանը վերականգնել է «Ջավախքին աջակցություն» հիմնադրամը՝ բարերարների աջակցությամբ։ Հիմնադրամի տնօրեն Սամվել Մկոյանի խոսքով՝ իրենց առաքելություններից է Ջավախքի հասարակական ոլորտների զարգացումն ու հայ-վրացական հարաբերությունների ամրապնդումը։
Միջոցառման շրջանակում հյուրերը նաև ծաղիկներ են խոնարհել Վահան Տերյանի կիսանդրու մոտ, ապա շրջայց են կատարել վերականգնված տուն-թանգարանում։ Տերյանական օրը շարունակվել է համերգային տոնախմբությամբ։

The official opening ceremony of the restored house-museum of the great poet, the traditional “Teryan Day” and cultural events dedicated to the 140th anniversary of Vahan Teryan took place in Gandza, the birthplace of Vahan Teryan.
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Minister of Culture of Georgia Tinatin Rukhadze, representatives of the state, public and cultural spheres, benefactors, and enthusiasts of Teryan's poetry attended the event.
Welcoming the participants, ESCS Minister Zhanna Andreasyan, in particular, noted: “Culture unites people, and this is visible today. Teryan's poetry is a universal value: he speaks about everything that is important to each of us. The reopened museum will provide new opportunities to study Teryan's art and interact with his eternal presence. All Teryan art lovers will rediscover the environment in which Teryan lived and created.”
The Minister also underlined that the ESCS Ministry has allocated grants to modernize the exhibition, and thanks to new technologies, an engaging interactive environment has been created in the museum, allowing visitors to view some episodes from the poet’s life
Zhanna Andreasyan also highlighted the significance of the event in the context of strengthening cultural cooperation between Armenia and Georgia, noting that collaborative events foster dialogue.
“This stands as a remarkable testament to the successful cultural cooperation between our countries. I am confident that, together, we will advance, deepening the centuries-old bonds of friendship and brotherhood between our peoples through fresh initiatives and collaborative programs,” the Minister said.
She thanked the authors and organizers of the initiative, expressing confidence that the environment created in the museum will not leave indifferent both the citizens of Armenia and Georgia, as well as tourists who will have plenty of reasons to visit Gandza.
Minister of Culture of Georgia Tinatin Rukhadze also welcomed those in attendance and highlighted the cooperation established between the two countries, noting that culture has no disagreements or peculiarities: “Culture comes from everyone's heart and can inspire everyone, regardless of ethnicity or language.”
As highlighted by the Ambassador of the Republic of Armenia to Georgia, Ashot Smbatyan, it is customary to say that culture knows no borders, especially given the centuries-old friendship between the Armenian and Georgian peoples.
“Today, we celebrated the 140th anniversary of Vahan Teryan in his native village with remarkable grandeur and an impressive turnout. I think the Teryan spirit was once again spread throughout Gandza today. We ought to pass on the rich, creative legacy he left behind from generation to generation, and this is one of the ways to achieve that,” the Ambassador noted.
V. Teryan House-Museum was restored by the “Support to Javakhk” Foundation with the assistance of benefactors. As stated by the director of the Foundation, Samvel Mkoyan, one of their missions is the development of public sectors in Javakhk and the strengthening of Armenian-Georgian relations.
Within the framework of the event, the guests also laid flowers at the bust of Vahan Teryan, then toured the restored house-museum. Teryan's day continued with a concert celebration.