ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ֆինանսական աջակցությամբ` Հանրային հեռուստաընկերության հետ համատեղ երրորդ անգամ կանցկացվի «Ֆեստիվառ» երաժշտական-զբոսաշրջային փառատոնը: Այս տարվա ֆեստիվառյան քաղաքներն են Արտաշատը, Հրազդանը և Արմավիրը. անցկացման ժամկետները համապատասխանաբար՝ օգոստոսի 23, սեպտեմբերի 13 և սեպտեմբերի 21:
Այս մասին այսօր հայտնել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Փառատոնի՝ երրորդ անգամ անցկացումը ցույց է տալիս, որ այն շատ սպասված է, և ավելին՝ մեր մարզերում մշակութային կյանքի աշխուժացման շատ մեծ ներուժ կա: Առաջին «Ֆեստիվառն» այս տարի կունենանք օգոստոսի 23-ին, այնուհետև սեպտեմբերի 13-ին և սեպտեմբերի 21-ին՝ մեր երկրի Անկախության օրը՝ ապահովելով լրացուցիչ միջավայր այդ կարևոր տոնը նշելու համար»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը։
Նա նշել է, որ ըստ փառատոնի տրամաբանության՝ ամեն տարի այն պետք է անցկացվի տարբեր մարզերում ու քաղաքներում՝ ընդգրկելով ավելի լայն աշխարհագրություն:
Ժաննա Անդրեասյանի ընդգծմամբ՝ «Ֆեստիվառը» ոչ միայն երաժշտական միջոցառում է, այլև ներքին զբոսաշրջության զարգացման միջավայր: Ֆեստիվառի շրջանակում կազմակերպվում են ցուցահանդես-վաճառքներ, հյուրընկալող բնակավայրերն ունենում են մեծաթիվ այցելուներ՝ զարգացնելով հյուրանոցային բիզնեսը, ռեստորանային ծառայությունները:
«Ծրագիրն ուղեկցվում է նաև շրջակա պատմամշակութային վայրեր և հուշարձաններ այցելությամբ. մեզ համար կարևոր է, որպեսզի «Ֆեստիվառը» դառնա նաև մեր երկիրը ճանաչելու կարևոր միջոց»,- ասել է նախարարը՝ կոչ անելով հանրությանը մասնակցել միջոցառումներին:
Նա փաստել է՝ նախարարության համար սա շատ կարևոր ծրագիր է, քանի որ ճանապարհ է բացել մյուս միջոցառումները վերաիմաստավորելու և պլանավորելու համար:
Եզրափակելով խոսքը՝ Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին հաջող և շարունակական համագործակցության համար և վստահություն հայտնել, որ այս տարի ևս համերգային որակյալ ծրագրի և ժամանցի նոր նշաձող կսահմանվի:
Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը ներկայացրել է փառատոնի անցկացման մանրամասները: Ըստ այդմ՝ օգոստոսի 23-ին «Ֆեստիվառի» շրջանակում Արտաշատում տեղի կունենա երգիչ Սարո Թովմասյանի (Սարո) համերգը՝ Karen Sevak Band-ի ուղեկցությամբ: Կլինի նաև տեղական ապրանքների վաճառք-ցուցահանդես, կգործեն տուրիստական մեքենաներ, որոնք կտեղափոխեն միջոցառման մասնակիցներին մարզի տեսարժան վայրեր: «Ֆեստիվառի» շրջանակում հաջորդ միջոցառումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 13-ին Հրազդանում, որտեղ կանցկացվի Հարութ Փամբուկչյանի՝ Ձախ Հարութի մենահամերգը՝ Karen Sevak Band-ի նվագակցությամբ: Սեպտեմբերի 21-ին՝ Անկախության օրը, Արմավիր քաղաքի կենտրոնական հրապարակում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ հանդես կգան տարբեր արտիստներ, որոնց անունները կհայտարարվեն առաջիկայում:
«Այս տարի ԿԳՄՍ նախարարության ֆինանսական հատկացումներն ավելացել են, և ի տարբերություն նախորդ տարիների՝ երեք համերգներն էլ բավականին մեծամասշտաբ են լինելու»,- ասել է Հովհաննես Մովսիսյանը:
Միջոցառումները կանցկացվեն ոչ աշխատանքային օրերի, որպեսզի քաղաքացիները հնարավորություն ունենան մասնակցելու դրանց:

При финансовой поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, совместно с Общественным телевидением, в третий раз состоится музыкально-туристический фестиваль «Фестивар». В этом году фестивальные города — Арташат, Раздан и Армавир. Даты проведения — соответственно 23 августа, 13 сентября и 21 сентября.
Об этом сегодня сообщили министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян и исполнительный директор Общественного телевидения Ованнес Мовсисян на пресс-конференции в агентстве «Арменпресс».
«Проведение фестиваля в третий раз показывает, насколько он ожидаем, и более того — в наших регионах есть огромный потенциал для оживления культурной жизни. Первый «Фестивар» в этом году состоится 23 августа, затем 13 сентября и 21 сентября — в День независимости нашей страны, создавая дополнительную атмосферу для празднования этой важной даты», - заявила министр.
Она также отметила, что по логике фестиваля он должен ежегодно проводиться в разных регионах и городах, охватывая более широкую географию.
По словам Жанны Андреасян, «Фестивар» – это не только музыкальное мероприятие, но и платформа для развития внутреннего туризма. В рамках фестиваля организуются выставки-продажи, принимающие населенные пункты принимают большое количество гостей, что способствует развитию гостиничного бизнеса и ресторанных услуг.
«Программа сопровождается также посещением историко-культурных мест и памятников. Для нас важно, чтобы «Фестивар» стал также важным способом узнать нашу страну», - сказала министр, призвав общественность принять участие в мероприятиях.
Она подчеркнула, что для министерства это очень важная программа, поскольку она открыла путь к переосмыслению и планированию других мероприятий.
Завершая своё выступление, Жанна Андреасян поблагодарила партнёров за успешное и устойчивое сотрудничество и выразила уверенность, что в этом году также будет установлен новый стандарт качественной концертной программы и досуга.
Исполнительный директор Общественного телевидения Ованнес Мовсисьян представил подробности проведения фестиваля. Согласно его словам, 23 августа в рамках «Фестивара» в Арташате состоится концерт певца Саро Товмасяна (Саро) в сопровождении группы Karen Sevak Band. Также будет организована выставка-продажа местных товаров, будут работать туристические автомобили, которые доставят участников мероприятия к достопримечательностям региона.
Следующее мероприятие в рамках «Фестивара» состоится 13 сентября в Раздане, где пройдёт сольный концерт Арута Памбукчяна (Левый Арут) в сопровождении Karen Sevak Band.
21 сентября — в День независимости — на центральной площади города Армавир выступят различные артисты в сопровождении Государственного симфонического оркестра Армении. Имена исполнителей будут объявлены в ближайшее время.
«В этом году финансовые ассигнования Министерства образования, науки, культуры и спорта увеличились, и в отличие от предыдущих лет, все три концерта будут довольно масштабными», - отметил Ованнес Мовсисян.