ԿԳՄՍ նախարարության կազմակերպմամբ արդեն երրորդ տարին անընդմեջ ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո ուժային կառույցների միջև անցկացվում են բանակային խաղերը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և այլ պաշտոնատար անձինք Տավուշի մարզում ներկա են եղել բանակային խաղերի շրջանակում անցկացված մարտական փոխանցումավազքի մրցումներին։ Բանակային խաղերը մեկնարկել են հունիսի 29-ից և կավարտվեն հուլիսի 6-ին:
Մրցումներին մասնակցում են ՀՀ պաշտպանության, Ներքին գործերի, Արդարադատության նախարարությունների, Ազգային անվտանգության ծառայության, Պետական եկամուտների, Քննչական, Հակակոռուպցիոն կոմիտեների, Դատախազության և Պետական պահպանության ծառայության հավաքական թիմերը, որոնցում ներգրավված են նաև կին ծառայողներ: Ընդհանուր առմամբ՝ խաղերին մասնակցում է 19 թիմ:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել մրցումների մասնակիցներին և շնորհավորել մրցանակակիրներին:
«Բանակային խաղերի անցկացմամբ ցանկանում ենք լրացուցիչ խթաններ ստեղծել ծառայողների համար, որ նրանք ավելի կենտրոնացած լինեն իրենց աշխատանքի վրա և պրոֆեսիոնալ մակարդակը շարունակական բարձրացնելու ուղղությամբ առավել մեծ մոտիվացիաներ ունենան»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Մրցումներն անցկացվում են «Կողմնորոշում» մրցաձևից: Մրցավարները հետևել են մասնակիցների գործողություններին, գնահատել նրանց արագությունը, ճշգրտությունը: Բանակային խաղերի շրջանակում անցկացվել են նաև տարբեր զենքերից հրաձգության, քառամարտի, ռազմականացված կրոսավազքի և փոխանցումավազքի մրցումներ:
Ռազմականացված քառամարտ, ռազմականացված կրոսավազք, կողմնորոշում, հրաձգություն «ԱԿ 103» ինքնաձիգից, հրաձգություն «ՊՄ» ատրճանակից մրցաձևերում ընդհանուր հաշվարկով 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղերը գրաված մասնակիցները (տղամարդիկ և կանայք) կպարգևատրվեն համապատասխան կարգի հավաստագրերով, մեդալներով և դրամական պարգևավճարով`1-ին տեղ՝ 1 000 000 դրամ, 2-րդ տեղ՝ 500 000 դրամ, 3-րդ տեղ՝ 300 000 դրամ, 1-ին տեղ գրաված թիմը՝ գավաթով:
Ռազմականացված կրոսավազքի փոխանցումավազքի մրցանակակիր թիմի անդամները կպարգևատրվեն մեդալներով, պատվոգրերով և դրամական պարգևավճարով` 1-ին տեղ՝ 300 000 դրամ, 2-րդ տեղ՝ 200 000 դրամ, 3-րդ տեղ՝ 150 000 դրամ:
Թիմային հաշվարկի արդյունքում մրցանակային տեղեր գրաված թիմերը կպարգևատրվեն համապատասխան կարգի հավաստագրերով և գավաթով:

По инициативе Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения уже третий год подряд под патронажем премьер-министра Армении проходят армейские игры между силовыми ведомствами.
Премьер-министр Никол Пашинян, министр Жанна Андреасян и другие должностные лица приняли участие в соревнованиях по военной эстафете, прошедших в рамках армейских игр в Тавушской области. Игры стартовали 29 июня и завершатся 6 июля.
В соревнованиях участвуют сборные команды Министерств обороны, внутренних дел, юстиции, Службы национальной безопасности, Комитета государственных доходов, Следственного и Антикоррупционного комитетов, прокуратуры и Службы государственной охраны. В командах представлены также женщины-служащие. Всего в играх участвуют 19 команд. Премьер-министр поблагодарил участников за участие и поздравил победителей.
«Проведением армейских игр мы стремимся создать дополнительный стимул для сотрудников, чтобы они были более сосредоточены на своей работе и имели дополнительную мотивацию для постоянного профессионального роста», - сказал Никол Пашинян.
Соревнования проходили по дисциплине «Ориентирование». Судьи оценивали действия участников, их скорость и точность. В рамках армейских игр также состоялись соревнования по стрельбе из различных видов оружия, военному многоборью, военизированному кроссу и эстафете.
Победители, занявшие 1-е, 2-е и 3-е места в дисциплинах — военное многоборье, военизированный кросс, ориентирование, стрельба из автомата АК-103 и пистолета ПМ – среди мужчин и женщин, будут награждены соответствующими сертификатами, медалями и денежными премиями:
• 1-е место – 1 000 000 драмов
• 2-е место – 500 000 драмов
• 3-е место – 300 000 драмов
Команда, занявшая 1-е место, также получит кубок.
Призеры в эстафете военизированного кросса получат медали, грамоты и денежные премии:
• 1-е место – 300 000 драмов
• 2-е место – 200 000 драмов
• 3-е место – 150 000 драмов
Команды, занявшие призовые места в общем командном зачете, будут награждены сертификатами соответствующей категории и кубком.