Կինոյի տանը տեղի է ունեցել «Մշակութային վերջին զանգ» մրցույթի ամփոփիչ միջոցառումը, որին ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալներ Արաքսիա Սվաջյանը և Դանիել Դանիելյանը, ինչպես նաև մրցույթին մասնակցած դպրոցների աշակերտները և մանկավարժները։
Միջոցառման շրջանակում հաղթող դպրոցները պարգևատրվել են ԿԳՄՍ նախարարության շնորհակալագրով:
Ողջունելով հաղթողներին՝ ԿԳՄՍ նախարարը նախևառաջ շնորհավորել է մասնակից աշակերտներին կյանքի կարևոր փուլն ամփոփելու կապակցությամբ՝ հույս հայտնելով, որ քննական շրջանը հաջողությամբ է ավարտվել. «Հուսամ՝ քննությունները հանձնել եք ձեզ համար գոհացուցիչ արդյունքներով, իսկ եթե ոչ, մի՛ վհատվեք, որովհետև կյանքի բոլոր դժվարություններից պետք է նաև սովորել․ դրանք սովորելու գործընթացի բաղադրիչ են»։
Կարևորելով «Մշակութային վերջին զանգ» միջոցառումը՝ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել աշակերտներին, ուսուցիչներին ու դպրոցներին՝ ընդգծելով, որ նրանց ջանքերով է նաև կայացել նախաձեռնությունը։
«Այս մրցույթին շուրջ 180 դպրոց է մասնակցել․ կատարված հսկայական աշխատանքը փաստեց, որ նախաձեռնությունը հաջողված է։ Շրջանավարտների համար այն հնարավորություն է՝ ազատ ստեղծագործելու, երևակայությամբ և մտքի թռիչքով արդյունք ստանալու։ Բեմում արտահայտված են նրանց հույզերը, մտքերն ու էմոցիաները, որոնք ցանկանում էինք տեսնել»,- ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ «Մշակութային վերջին զանգ» միջոցառմամբ ամփոփվում է նախորդ սեպտեմբերից հայտարարված մշակութային կրթության տարին։
Միջոցառման շրջանակում կազմակերպվել է «Մի անգամ դպրոցում-2» ֆիլմի դիտում, որի ավարտին աշակերտներին ողջունել են ֆիլմի դերասանները։
Նշենք, որ «Մշակութային վերջին զանգ» միջոցառմանը հաղթող է ճանաչվել 22 դպրոց՝ 2-ական դպրոց յուրաքանչյուր մարզից ու Երևան քաղաքից։

В Доме кино состоялось итоговое мероприятие конкурса «Культурный Последний звонок», в котором приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, заместители министра Араксия Свяджян и Даниел Даниелян, а также школьники и педагоги из учебных заведений, участвовавших в конкурсе.
В рамках мероприятия победившие школы были награждены благодарственными грамотами от министерства.
Приветствуя участников, министр в первую очередь поздравила выпускников с завершением важного этапа в их жизни, выразив надежду на успешное окончание экзаменационного периода: «Надеюсь, вы сдали экзамены с удовлетворительными для вас результатами. А если нет – не расстраивайтесь, ведь все трудности жизни – это тоже часть процесса обучения».
Отмечая важность конкурса «Культурный Последний звонок», Андреасян поблагодарила школьников, учителей и школы, подчеркнув, что благодаря их усилиям инициатива состоялась.
«В конкурсе участвовали около 180 школ – огромная проделанная работа доказала, что инициатива была успешной. Для выпускников это возможность творить свободно, выражать себя через воображение и мысль. На сцене прозвучали их чувства, мысли и эмоции, которые мы стремились увидеть», - добавила министр.
Конкурс «Культурный Последний звонок» завершил год культурного образования, объявленный в сентябре прошлого года.
В рамках мероприятия также состоялся показ фильма «Однажды в школе – 2», после которого школьников приветствовали актеры, сыгравшие в картине.