ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն իրականացնում է սփյուռքում գործող հայկական ուսումնական հաստատություններում դասավանդող ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագիրը, որին այս տարի մասնակցում է 62 ուսուցիչ 10 երկրից:
Ծրագրի մեկնարկի միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Վերապատրաստման դասընթացներն այս տարի իրականացվում են Եղիշե Չարենցի անվան թիվ 67 դպրոցում «Գիտելիքի կամուրջ» խորագրի ներքո:
«Սա ոչ միայն ուսուցանման, դասավանդման, մեթոդական շատ կարևոր աշխատանք է, այլև մարդկային կապերի, հարաբերությունների ձևավորման և միասնական հարթակներ ստեղծելու հնարավորություն: Ընտրված խորագիրը՝ «Գիտելիքի կամուրջ», պատահական չէ. մի կողմից մենք միմյանց փոխանցում ենք գիտելիքն ու փորձառությունը, մանկավարժական հմտություններն ու մեթոդաբանությունը, մյուս կողմից` կամրջում ենք Հայաստանի Հանրապետությունը սփյուռքի տարբեր օջախներին: Կարծում եմ՝ սա այն առանձնահատուկ առաքելությունն է, որը նաև այս ծրագիրն անընդհատ շարունակելու ոգևորություն և մոտիվացիա է տալիս»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը։
Նա հատկապես կարևորել է, որ վերապատրաստման ծրագիրը լինի հնարավորինս նպատակային և թիրախային, որովհետև սփյուռքահայ ուսուցիչների իրականացրած աշխատանքը խիստ տարբերվում է Հայաստանի Հանրապետությունում գործող դպրոցների ուսուցիչների աշխատանքից։
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է նաև ծրագրի լավարկման կարևորությունը՝ մանկավարժների առաջարկների ու դիտարկումների հիման վրա. «Այս ծրագիրը հնարավորինս պետք է ծառայի իր նպատակին՝ տալով ամենօրյա աշխատանքում հանդիպող հարցերի պատասխանները»:
ԿԳՄՍ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել մասնակից ուսուցիչներին, վերապատրաստող մանկավարժական թիմին ու գործընկերներին՝ հույս հայտնելով, որ վերջիններիս փորձառությունը, դիտարկումներն ու կարծիքները կնպաստեն ծրագրի կատարելագործմանը:
Վերապատրաստման ծրագիրն իրականացվելու է մինչև հուլիսի 26-ը հետևյալ յոթ ուղղությամբ՝
- ուսուցում մանկապարտեզում,
- ուսուցում մեկօրյա դպրոցում,
- տարրական ուսուցում
- հայոց լեզու և գրականություն
- հայոց պատմություն և մշակույթի պատմություն
- երգ ու պարի ուսուցում
- տնօրենների վերապատրաստում
Վերապատրաստման ծրագրին մասնակցում են սփյուռքահայ ուսուցիչներ Ռուսաստանից, Հնդկաստանից, Ուկրաինայից, Թուրքիայից, Գերմանիայից, Իսպանիայից, Վրաստանից, Լիբանանից, Բելգիայից, Ֆրանսիայից։

The RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports is implementing a training program for educators teaching in Armenian educational institutions operating in the Diaspora, in which 62 teachers from 10 countries are participating this year.
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, and Deputy Minister Arthur Martirosyan attended the program launch event.
This year, the training sessions under the title “Bridge of Knowledge” are held at Yeghishe Charents School No. 67.
“This is not only a highly significant teaching, learning, and methodological work, but also an opportunity to build human connections, relationships and create collaborative platforms. The chosen title “Bridge of Knowledge” is no coincidence: on the one hand, we share knowledge and experience, pedagogical skills and methodology with each other, and on the other hand, we bridge the Republic of Armenia to various Diaspora centres. I think this is the special mission that also gives the enthusiasm and motivation to continue this program,” the ESCS Minister said.
She particularly emphasized that the training program should be as purposeful and targeted as possible, given that the work carried out by Diaspora Armenian teachers differs significantly from that of teachers in schools operating in the Republic of Armenia.
Additionally, Zhanna Andreasyan underlined the significance of enhancing the program based on the suggestions and observations of educators: “This program should fulfill its objective as effectively as possible by addressing questions encountered in everyday work
The ESCS Minister thanked the participating teachers, the training pedagogical team, and colleagues, expressing hope that their experience, observations, and opinions will contribute to the advancement of the program.
The training program will be implemented until July 26 in the following seven areas:
• Teaching in kindergarten
• Teaching in One-Day School
• Elementary Education
• Armenian Language and Literature
• Armenian History and History of Culture
• Instruction in Singing and Dancing
• Training of Principals
Diaspora Armenian teachers from Russia, India, Ukraine, Turkey, Germany, Spain, Georgia, Lebanon, Belgium, and France are participating in the training program.