ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն իրականացնում է սփյուռքում գործող հայկական ուսումնական հաստատություններում դասավանդող ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագիրը, որին այս տարի մասնակցում է 62 ուսուցիչ 10 երկրից:
Ծրագրի մեկնարկի միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Վերապատրաստման դասընթացներն այս տարի իրականացվում են Եղիշե Չարենցի անվան թիվ 67 դպրոցում «Գիտելիքի կամուրջ» խորագրի ներքո:
«Սա ոչ միայն ուսուցանման, դասավանդման, մեթոդական շատ կարևոր աշխատանք է, այլև մարդկային կապերի, հարաբերությունների ձևավորման և միասնական հարթակներ ստեղծելու հնարավորություն: Ընտրված խորագիրը՝ «Գիտելիքի կամուրջ», պատահական չէ. մի կողմից մենք միմյանց փոխանցում ենք գիտելիքն ու փորձառությունը, մանկավարժական հմտություններն ու մեթոդաբանությունը, մյուս կողմից` կամրջում ենք Հայաստանի Հանրապետությունը սփյուռքի տարբեր օջախներին: Կարծում եմ՝ սա այն առանձնահատուկ առաքելությունն է, որը նաև այս ծրագիրն անընդհատ շարունակելու ոգևորություն և մոտիվացիա է տալիս»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը։
Նա հատկապես կարևորել է, որ վերապատրաստման ծրագիրը լինի հնարավորինս նպատակային և թիրախային, որովհետև սփյուռքահայ ուսուցիչների իրականացրած աշխատանքը խիստ տարբերվում է Հայաստանի Հանրապետությունում գործող դպրոցների ուսուցիչների աշխատանքից։
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է նաև ծրագրի լավարկման կարևորությունը՝ մանկավարժների առաջարկների ու դիտարկումների հիման վրա. «Այս ծրագիրը հնարավորինս պետք է ծառայի իր նպատակին՝ տալով ամենօրյա աշխատանքում հանդիպող հարցերի պատասխանները»:
ԿԳՄՍ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել մասնակից ուսուցիչներին, վերապատրաստող մանկավարժական թիմին ու գործընկերներին՝ հույս հայտնելով, որ վերջիններիս փորձառությունը, դիտարկումներն ու կարծիքները կնպաստեն ծրագրի կատարելագործմանը:
Վերապատրաստման ծրագիրն իրականացվելու է մինչև հուլիսի 26-ը հետևյալ յոթ ուղղությամբ՝
- ուսուցում մանկապարտեզում,
- ուսուցում մեկօրյա դպրոցում,
- տարրական ուսուցում
- հայոց լեզու և գրականություն
- հայոց պատմություն և մշակույթի պատմություն
- երգ ու պարի ուսուցում
- տնօրենների վերապատրաստում
Վերապատրաստման ծրագրին մասնակցում են սփյուռքահայ ուսուցիչներ Ռուսաստանից, Հնդկաստանից, Ուկրաինայից, Թուրքիայից, Գերմանիայից, Իսպանիայից, Վրաստանից, Լիբանանից, Բելգիայից, Ֆրանսիայից։

Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения реализует программу повышения квалификации преподавателей, работающих в армянских учебных заведениях Диаспоры. В этом году в программе принимают участие 62 педагога из 10 стран.
На церемонии открытия мероприятия присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян, а также заместитель министра Артур Мартиросян.
Занятия по повышению квалификации в этом году проходят в школе №67 имени Егише Чаренца в рамках программы «Мост знаний».
«Это не просто важная работа по обучению, преподаванию и методике, — это еще и возможность выстраивания человеческих связей, отношений и создания единой платформы. Название «Мост знаний» выбрано неслучайно: с одной стороны мы передаем друг другу знания, опыт, педагогические навыки и методы, с другой — формируем мост между Республикой Армения и различными очагами армянской Диаспоры. Думаю, это особая миссия», – сказала министр.
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения особенно подчеркнула важность того, чтобы программа повышения квалификации была максимально целенаправленной и адресной. Это связано с тем, что работа преподавателей армянской Диаспоры значительно отличается от деятельности педагогов школ, действующих в самой Армении.
Жанна Андреасян также акцентировала внимание на необходимости совершенствования программы на основе предложений и наблюдений самих педагогов.
«Эта программа должна как можно точнее соответствовать своей задаче — давать ответы на вопросы, с которыми преподаватели сталкиваются в своей ежедневной работе», — отметила министр.
Глава ведомства выразила благодарность участвующим учителям, педагогическому коллективу, проводящему повышение квалификации, и партнерам программы. Она выразила надежду, что их опыт, мнения и наблюдения поспособствуют дальнейшему улучшению проекта.
Программа повышения квалификации будет проходить до 26 июля и охватывает семь направлений:
• обучение в детском саду
• преподавание в воскресной школе
• начальное образование
• армянский язык и литература
• история Армении и история культуры
• обучение пению и танцам
• повышение квалификации школьных директоров
В этом году в программе участвуют педагоги армянской Диаспоры из России, Индии, Украины, Турции, Германии, Испании, Грузии, Ливана, Бельгии и Франции.