ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը Տավուշի մարզում՝ Դիլիջանի Պարզ լճի տարածքում, հանդիպել են «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազքի մրցաշարի մասնակիցներին և խարույկի շուրջ զրուցել նրանց հետ: Չորրորդ անգամ անցկացվող այս մրցաշարի նպատակն է նպաստել դպրոցականների շրջանում վազքի և առողջ ապրելակերպի մասսայականացմանը, ինչպես նաև ֆիզկուլտուրայի և սպորտի քարոզչությանը:
Վարչապետը ողջունել է մասնակիցներին և շնորհավորել նրանց եզրափակիչ փուլին մասնակցելու հնարավորություն ստանալու առիթով: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հանրության, այդ թվում՝ դպրոցականների շրջանում առողջ ապրելակերպի խթանման անհրաժեշտությունը և ընդգծել, որ այդ նպատակին հասնելու ուղղություններից մեկն էլ տարբեր մարզաձևերում սիրողական այս մրցաշարերի անցկացումն է:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև մրցաշարի կազմակերպմանը, ձևաչափին վերաբերող հարցեր: Մասնակիցները կիսվել են իրենց տպավորություններով և ընդգծել, որ դպրոցականների շրջանում առկա է այս մրցաշարերին մասնակցելու բավականին մեծ հետաքրքրվածություն:
«ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազքի մրցաշարը կանցկացվի Դիլիջանի Պարզ լճին հարող տարածքում՝ հունիսի 29-ին: Եզրափակիչ փուլին կմասնակցեն հանրապետության դպրոցների լավագույն թիմերը, որոնք հաղթող են ճանաչվել մարզային և համայնքային փուլերում: Մրցաշարին կմասնակցի 11 թիմ` յուրաքանչյուրի կազմում 7 աշակերտ, որոնք կհաղթահարեն 5000 մետր մրցատարածությունը:

Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян и заместитель министра Асмик Авагян встретились с участниками командного школьного кросса на «Кубок Премьер-министра РА» в Тавушской области, в районе озера Парз в Дилижане, и пообщались с ними у костра. Этот турнир проводится в четвертый раз и направлен на популяризацию бега и здорового образа жизни среди школьников, а также на продвижение физической культуры и спорта.
Премьер-министр поприветствовал участников и поздравил их с возможностью принять участие в финальном этапе. Никол Пашинян подчеркнул важность продвижения здорового образа жизни среди населения, в том числе школьников, и отметил, что одним из путей достижения этой цели является проведение подобных любительских соревнований по различным видам спорта.
Во время встречи обсуждались также вопросы, касающиеся организации и формата турнира. Участники поделились своими впечатлениями и подчеркнули, что среди школьников существует большой интерес к участию в подобных соревнованиях.
Командный школьный кросс на «Кубок Премьер-министра РА» состоится 29 июня в районе озера Парз в Дилижане. В финальном этапе примут участие лучшие школьные команды республики, признанные победителями на областных и общинных этапах. В турнире будут соревноваться 11 команд, каждая из которых состоит из 7 учеников, которым предстоит преодолеть дистанцию в 5000 метров.