ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել 2025 թվականին ՀՀ-ում նախատեսված մարզական խոշոր միջազգային մրցաշարերի կազմակերպման և անցկացման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Քննարկվել են Երևանում կայանալիք բասկետբոլի Մ20 տարեկանների Եվրոպայի B դիվիզիոնի և վոլեյբոլի Եվրոպայի մինչև 16 տարեկան տղաների առաջնությունների անցկացմանը վերաբերող հարցեր:
Նիստին մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը, ԿԳՄՍՆ գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը, ներկայացուցիչներ Արտաքին գործերի, Առողջապահության, Ներքին գործերի նախարարություններից, Հայաստանի բասկետբոլի, վոլեյբոլի ֆեդերացիաներից, Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից, հեռարձակող ընկերություններից, ինչպես նաև մարզական կառույցների ղեկավար կազմերից:
Ողջունելով հանձնաժողովի անդամներին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել տարբեր կառույցների համակարգված աշխատանքի և գործադրած ջանքերի համար, որոնց շնորհիվ այս տարի արդեն իսկ պատշաճ կերպով անցկացվել են տափօղակով հոկեյի IV դիվիզիոնի աշխարհի առաջնությունը և կարատեի Եվրոպայի մեծահասակների 60-րդ առաջնությունը:
ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է՝ հաշվի առնելով Հայաստանի՝ նմանօրինակ խոշոր մրցաշարերի անցկացման նախորդ փորձը, պետք է միջգերատեսչական ջանքերն ու համագործակցված աշխատանքն իրականացնել կազմակերպված՝ բասկետբոլի Մ20 տարեկանների Եվրոպայի B դիվիզիոնի և վոլեյբոլի Եվրոպայի մինչև 16 տարեկան տղաների առաջնությունները ևս պատշաճ մակարդակով անցկացնելու համար: Ժաննա Անդրեասյանը այն կարևորել է ինչպես միջազգային մարզական քարտեզում Հայաստանի դիրքի ամրապնդման, այնպես էլ խաղային մարզաձևերի մասսայականացման և տարածման տեսանկյունից:
Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանը տեղեկացրել է՝ հուլիսի 11-20-ը Երևանում կայանալիք բասկետբոլի Եվրոպայի Մ20 տարեկանների առաջնությանը նախատեսվում է հյուրընկալել 21 երկրի շուրջ 400 մասնակցի: Առաջնության հանդիպումները կանցկացվեն Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում և Սպորտի կառավարման կենտրոնի ենթակայությամբ գործող «Միկա» մարզահամալիրում: Թիմերը մարզումները կանցկացնեն Գազպրոմ Արմենիայի ուսումնասպորտային համալիրում:
Հայաստանի հավաքականի հանդիպումները կցուցադրվեն Առաջին ալիքի ուղիղ եթերում:
Վոլեյբոլի Եվրոպայի Մ16 առաջնությունը կանցկացվի հուլիսի 23-ից օգոստոսի 3-ը՝ Հայաստանի և ևս 15 երկրի մասնակցությամբ: Երևան կժամանեն Ֆրանսիայի, Լեհաստանի, Իտալիայի, Հունգարիայի, Լատվիայի, Չեխիայի, Թուրքիայի, Բուլղարիայի, Իսպանիայի, Ուկրաինայի, Ավստրիայի, Հունաստանի, Սերբիայի, Սլովենիայի և Ռումինիայի պատվիրակները: Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Կարեն Ասմարյանի խոսքով՝ նախատեսվում է շուրջ 500 մարզիկի մասնակցություն: Առաջնության շրջանակում, ընդհանուր առմամբ, կանցկացվի 60 հանդիպում Գազպրոմ Արմենիայի ուսումնասպորտային համալիրում և Ռուս-հայկական համալսարանի մարզադահլիճում:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են, մասնավորապես, մրցաշարերի անվտանգային հարցերի ապահովման, շտապ օգնության ծառայության, ինչպես նաև գույքային համալրման հետ կապված հարցեր:

Под председательством министра образования, науки, культуры и спорта Армении Жанны Андреасян состоялось очередное заседание межведомственной комиссии, координирующей подготовку и проведение крупных международных спортивных мероприятий, запланированных в Армении на 2025 год.
На заседании обсуждались организационные вопросы, связанные с проведением в Ереване чемпионата Европы по баскетболу среди юношей до 20 лет (дивизион B), а также чемпионата Европы по волейболу среди юношей до 16 лет.
В обсуждении приняли участие заместитель министра Хасмик Авагян, генеральный секретарь министерства Хасмик Акопян, представители министерств иностранных дел, здравоохранения, внутренних дел, Федерации баскетбола и волейбола Армении, Комитета гражданской авиации, телекомпаний и руководители спортивных структур.
Министр Андреасян поблагодарила участников за слаженную работу, благодаря которой в этом году уже успешно прошли чемпионат мира по хоккею с шайбой (IV дивизион) и 60-й чемпионат Европы по карате среди взрослых.
Она подчеркнула, что, учитывая предыдущий опыт Армении в проведении подобных мероприятий, необходимо обеспечить высокий уровень организации и межведомственного взаимодействия, чтобы достойно провести и предстоящие турниры. По её словам, это важно как для укрепления позиций Армении на международной спортивной арене, так и для популяризации игровых видов спорта в стране.
Генеральный секретарь Федерации баскетбола Артур Назарян сообщил, что с 11 по 20 июля в Ереване пройдет чемпионат Европы U20, в котором примут участие около 400 спортсменов из 21 страны. Игры состоятся в Спортивно-концертном комплексе имени К. Демирчяна и спорткомплексе «Мика», а тренировки – в учебно-спортивном центре «Газпром Армения». Матчи сборной Армении будут транслироваться в прямом эфире Первого канала.
Чемпионат Европы по волейболу среди юношей до 16 лет пройдёт с 23 июля по 3 августа. В Ереван прибудут делегации из 15 стран, включая Францию, Польшу, Италию, Венгрию, Латвию, Чехию, Турцию, Болгарию, Испанию, Украину, Австрию, Грецию, Сербию, Словению и Румынию. Ожидается участие около 500 спортсменов. Всего в рамках турнира пройдут 60 матчей, которые состоятся в спорткомплексе «Газпром Армения» и спортзале Российско-Армянского университета.
Также были обсуждены вопросы обеспечения безопасности, медицинского обслуживания, материально-технического оснащения и другие организационные аспекты.