ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել 2025 թվականին ՀՀ-ում նախատեսված մարզական խոշոր միջազգային մրցաշարերի կազմակերպման և անցկացման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Քննարկվել են Երևանում կայանալիք բասկետբոլի Մ20 տարեկանների Եվրոպայի B դիվիզիոնի և վոլեյբոլի Եվրոպայի մինչև 16 տարեկան տղաների առաջնությունների անցկացմանը վերաբերող հարցեր:
Նիստին մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը, ԿԳՄՍՆ գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը, ներկայացուցիչներ Արտաքին գործերի, Առողջապահության, Ներքին գործերի նախարարություններից, Հայաստանի բասկետբոլի, վոլեյբոլի ֆեդերացիաներից, Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից, հեռարձակող ընկերություններից, ինչպես նաև մարզական կառույցների ղեկավար կազմերից:
Ողջունելով հանձնաժողովի անդամներին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել տարբեր կառույցների համակարգված աշխատանքի և գործադրած ջանքերի համար, որոնց շնորհիվ այս տարի արդեն իսկ պատշաճ կերպով անցկացվել են տափօղակով հոկեյի IV դիվիզիոնի աշխարհի առաջնությունը և կարատեի Եվրոպայի մեծահասակների 60-րդ առաջնությունը:
ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է՝ հաշվի առնելով Հայաստանի՝ նմանօրինակ խոշոր մրցաշարերի անցկացման նախորդ փորձը, պետք է միջգերատեսչական ջանքերն ու համագործակցված աշխատանքն իրականացնել կազմակերպված՝ բասկետբոլի Մ20 տարեկանների Եվրոպայի B դիվիզիոնի և վոլեյբոլի Եվրոպայի մինչև 16 տարեկան տղաների առաջնությունները ևս պատշաճ մակարդակով անցկացնելու համար: Ժաննա Անդրեասյանը այն կարևորել է ինչպես միջազգային մարզական քարտեզում Հայաստանի դիրքի ամրապնդման, այնպես էլ խաղային մարզաձևերի մասսայականացման և տարածման տեսանկյունից:
Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանը տեղեկացրել է՝ հուլիսի 11-20-ը Երևանում կայանալիք բասկետբոլի Եվրոպայի Մ20 տարեկանների առաջնությանը նախատեսվում է հյուրընկալել 21 երկրի շուրջ 400 մասնակցի: Առաջնության հանդիպումները կանցկացվեն Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում և Սպորտի կառավարման կենտրոնի ենթակայությամբ գործող «Միկա» մարզահամալիրում: Թիմերը մարզումները կանցկացնեն Գազպրոմ Արմենիայի ուսումնասպորտային համալիրում:
Հայաստանի հավաքականի հանդիպումները կցուցադրվեն Առաջին ալիքի ուղիղ եթերում:
Վոլեյբոլի Եվրոպայի Մ16 առաջնությունը կանցկացվի հուլիսի 23-ից օգոստոսի 3-ը՝ Հայաստանի և ևս 15 երկրի մասնակցությամբ: Երևան կժամանեն Ֆրանսիայի, Լեհաստանի, Իտալիայի, Հունգարիայի, Լատվիայի, Չեխիայի, Թուրքիայի, Բուլղարիայի, Իսպանիայի, Ուկրաինայի, Ավստրիայի, Հունաստանի, Սերբիայի, Սլովենիայի և Ռումինիայի պատվիրակները: Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Կարեն Ասմարյանի խոսքով՝ նախատեսվում է շուրջ 500 մարզիկի մասնակցություն: Առաջնության շրջանակում, ընդհանուր առմամբ, կանցկացվի 60 հանդիպում Գազպրոմ Արմենիայի ուսումնասպորտային համալիրում և Ռուս-հայկական համալսարանի մարզադահլիճում:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են, մասնավորապես, մրցաշարերի անվտանգային հարցերի ապահովման, շտապ օգնության ծառայության, ինչպես նաև գույքային համալրման հետ կապված հարցեր:

A regular session of the interdepartmental commission coordinating the organization and holding of major international sports tournaments scheduled for 2025 in Armenia was held today, chaired by the RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan.
Issues related to the holding of the U20 EuroBasket Division B and the U16 Volleyball European Championships for Boys to be held in Yerevan were addressed.
ESCS Deputy Minister Hasmik Avagyan, MoESCS Secretary General Hasmik Hakobyan, representatives from the Ministries of Foreign Affairs, Health, Internal Affairs, the Basketball and Volleyball Federations of Armenia, the Civil Aviation Committee, broadcasting companies, as well as the leadership of sports organizations attended the session.
Welcoming the commission members, ESCS Minister Zhanna Andreasyan first expressed gratitude for the coordinated work and efforts of various structures, thanks to which the Ice Hockey World Championship Division IV and the 60th European Karate Senior Championships have already been successfully held this year.
The ESCS Minister emphasized that, given Armenia's previous experience in hosting such major tournaments, interdepartmental efforts and collaborative work should be implemented to organize the U20 EuroBasket Division B and the U16 Volleyball European Championships at a high standard. Zhanna Andreasyan emphasized the significance of this from the perspectives of both advancing Armenia's standing on the international sports map and popularization and dissemination of sports games.
The Secretary General of the Basketball Federation of Armenia, Arthur Nazaryan, informed that the U20 EuroBasket Division B Championship to be held in Yerevan on July 11-20 is expected to host around 400 participants from 21 countries. The matches of the championship will be held at K. Demirchyan Sports and Concert Complex and the “Mika” Sports Complex operating under the Sports Management Centre. The teams will hold their training sessions at the Gazprom Armenia Educational-Sport Complex.
The Armenian national team's matches will be broadcast live on 1TV (Channel One).
The U16 Volleyball European Championship will be held from July 23 to August 3, with the participation of Armenia and 15 other countries. Yerevan will host delegates from France, Poland, Italy, Hungary, Latvia, Czech Republic, Turkey, Bulgaria, Spain, Ukraine, Austria, Greece, Serbia, Slovenia and Romania. As stated by Karen Asmaryan, Secretary General of the Armenian Volleyball Federation, around 500 athletes are expected to participate. A total of 60 matches will be held as part of the championship at the Gazprom Armenia Educational-Sport Complex and the Sports Complex of the Russian-Armenian University.
The session, in particular, covered issues related to ensuring the security of tournaments, emergency services, as well as property replenishment.