Սպորտի կառավարման կենտրոնի «Միկա» մարզահամալիրում լարված և դիտարժան հանդիպումներով ավարտվել են «Դպրոցականների բասկետբոլի լիգա» մարզական խաղերը:
Եզրափակիչ հանդիպումներին հետևել և մրցանակակիրներին պարգևատրել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը:
Մրցաշարն անցկացվել է 2 տարիքային խմբով՝ 10-12 տարեկան (5-րդ-6-րդ դասարաններ) և 13-15 տարեկան (7-րդ-9-րդ դասարաններ) դպրոցականնների թիմերի միջև 4 փուլով՝ համայնքային, մարզային, միջմարզային և եզրափակիչ: Համայնքային փուլի մրցումներին ավելի քան 8 հազար դպրոցական է մասնակցել հանրապետության շուրջ 560 դպրոցից:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարգևատրել է 7-9-րդ դասարանների պայքարում մրցանակային տեղեր զբաղեցրած թիմերին: Այս տարիքային խմբում երրորդ տեղը զբաղեցրել է Երևանի թիվ 137 հիմնական դպրոցի թիմը, երկրորդ տեղը գրավել է Երևանի Խ. Աբովյանի անվան թիվ 2 հիմնական դպրոցի թիմը, իսկ մրցաշարի հաղթողի կոչմանն արժանացել է Երևանի թիվ 51 հիմնական դպրոցի թիմը:
Ողջունելով ներկաներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է մրցաշարի կայացման կապակցությամբ և ընդգծել վերջինիս շարունակականության ապահովման կարևորությունը: Նա համոզմունք է հայտնել, որ տեղի ունեցած խաղերի պարգևած ոգևորությունը, էներգիան, միասնությունն ու թիմայնությունը մասնակիցներն իրենց հետ կտանեն իրենց բնակավայրեր ու աշխատավայրեր:
«Այս մրցաշարի նպատակը հենց սա է. նախ՝ մեր աշակերտներին ինքնադրսևորվելու հնարավորություն տալ, երկրորդը՝ թիմային ոգին ուժեղացնել մեզանում և հասկանալ՝ հաղթում են այն թիմերը, որոնք առավել շատ են աշխատում իրենց վրա, առավել շատ են հավատում հաղթանակին, առավել վճռական են և առավել թիմային են հանդես գալիս խաղահրապարակներում»,- ասել է վարչապետը և շնորհակալություն հայտնել մրցաշարի կազմակերպիչներին, մասնակիցներին, երկրպագուներին և բարի երթ մաղթել դպրոցականների բասկետբոլի լիգային:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը պարգևատրել է 5-6-րդ դասարանների մրցանակակիր թիմերին: Լավագույն եռյակը եզրափակել է Եղվարդի թիվ 3 հիմնական դպրոցը, երկրորդ տեղը գրավել է Արթիկի թիվ 1 հիմնական դպրոցը, իսկ հաղթողի կոչմանն արժանացել է Երևանի թիվ 174 հիմնական դպրոցի թիմը:
Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել դպրոցականներին անմնացորդ նվիրումի և անզիջում պայքարի համար:
ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ յուրաքանչյուր մասնակից արել է առավելագույնը թիմի հաղթանակի ապահովման հարցում։
«Անմոռանալի տպավորություններ ստացանք: Սպորտը մարզում է մարմինը, մարզում է միտքը, սովորեցնում է միասին աշխատել։ Այսօր այդ բոլոր որակները տեսանելի էին, և ամենակարևորը`սպորտը միավորել է բոլորիս: Այն երկրպագուական թիմերը, որոնք ձևավորվել էին այստեղ, կարծում եմ՝ կարող են շատ խոշոր միջազգային մրցաշարերում նույն ոգևորությամբ և էմոցիոնալ լարվածությամբ երկրպագել:
Մրցաշարն առաջին անգամ է անցկացվում, և վստահ եմ՝ հաջորդ տարիներին ունենալու ենք ավելի մեծ մասնակցություն: Դպրոցականների շրջանում սպորտով զբաղվելու շատ մեծ ներուժ կա: Նմանօրինակ մրցաշարերը փոխում են վերաբերմունքը սպորտի և առհասարակ «Ֆիզկուլտուրա» առարկայի նկատմամբ»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանն ու անդրադարձել է դպրոցականների շրջանում տարբեր մարզաձևերից «ՀՀ վարչապետի գավաթ» խորագիրը կրող մրցաշարերի անցկացմանը:
Մրցաշարի պատշաճ անցկացմանն աջակցելու համար հուշանվերով և շնորհակալագրերով են պարգևատրվել Սպորտի կառավարման կենտրոնի տնօրեն Խորեն Զարգարյանը և Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանը: Նրանց պարգևատրել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը:
«Դպրոցականների բասկետբոլի լիգա» մարզական խաղերի եզրափակիչ փուլին, որը մեկնարկել էր հունիսի 17-ից, յուրաքանչյուր տարիքային խմբում 16-ական թիմեր են մասնակցել: Եզրափակիչ՝ 4-րդ փուլում, 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղեր գրաված թիմերը կպարգևատրվեն ԿԳՄՍՆ հավաստագրով, գավաթով, մեդալով և դրամական պարգևով:
1-ին տեղ գրաված դպրոցը պարգևատրվում է 4,000,000 ՀՀ դրամով, 2-րդ տեղը՝ 2,500,000 ՀՀ դրամով, 3-րդ տեղը՝ 1,500,000 ՀՀ դրամով: Պարգևատրվում են նաև դպրոցի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչները՝ 1-ին տեղ՝ 700,000 ՀՀ դրամ, 2-րդ տեղ՝ 500,000 ՀՀ դրամ, 3-րդ տեղ 300,000 ՀՀ դրամ: Մրցաշարի հաղթող թիմերի աշակերտները պարգևատրվում են դրամական մրցանակներով՝ 1-ին տեղ (9 աշակերտ)՝ 150,000-ական ՀՀ դրամ, 2-րդ տեղ (9 աշակերտ)՝ 100,000-ական ՀՀ դրամ, 3-րդ տեղ (9 աշակերտ)՝ 75,000-ական դրամ:

The “School Basketball League” sports games wrapped up with thrilling and spectacular matches at the “Mika” sports complex of the Sports Management Centre.
RA Prime Minister Nikol Pashinyan, Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Zhanna Andreasyan, Yerevan Mayor Tigran Avinyan, and ESCS Deputy Minister Hasmik Avagyan watched the final matches and awarded the winners.
The tournament was held in two age categories: 10-12 years old (5th-6th grades) and 13-15 years old (7th-9th grades) among school teams in 4 stages: community, regional, inter-regional and final. Over 8 thousand schoolchildren from about 560 schools across the country participated in the community round competitions.
RA Prime Minister Nikol Pashinyan presented awards to the winning teams in the 7th – 9th grade competition. In this age category, the third place was taken by the team of Yerevan Basic School № 137, the second place was taken by the team of Yerevan Basic School № 2 named after Kh. Abovyan, and the title of the winner of the tournament was awarded to the team of Yerevan Basic School № 51.
Welcoming the participants, Nikol Pashinyan congratulated them on the occasion of the tournament and highlighted the significance of ensuring its continuity. He expressed confidence that the participants will carry the enthusiasm, energy, unity, and teamwork inspired by the games into their homes and workplaces.
This reflects the true purpose of the tournament: first, to provide schoolchildren with the opportunity for self-expression; and second, to strengthen team spirit and recognize that the teams who succeed are those who put in the most effort, have the strongest belief in their victory, demonstrate determination and teamwork on sports arenas,” the Prime Minister said and thanked the organizers, participants, and fans of the tournament wishing the school basketball league a successful path forward.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan awarded the winning teams of the 5th - 6th grades. Yeghvard Basic School № 3 secured the third place, Artik Basic School № 1 took second, and Yerevan Basic School №174 was awarded the winner’s title.
Zhanna Andreasyan thanked the schoolchildren for their unwavering dedication and unyielding struggle.
As stated by the ESCS Minister, each participant did their best to ensure the team's victory.
“We got unforgettable impressions. Sport trains the body, sharpens the mind, and teaches the value of teamwork. Today, all of those qualities were visible, and most significantly, sport united us all. I think the fan teams formed here are capable of cheering with the same enthusiasm and emotional intensity at many major international tournaments.
This is the first time the tournament has been held, and I am sure that we will have more participants in the coming years. There is a significant potential for sports among schoolchildren. Such competitions change the attitude towards sports and the subject of “Physical Education” as a whole,” Zhanna Andreasyan stated and touched upon the holding of “RA Prime Minister's Cup” tournaments among schoolchildren across various sports.
Khoren Zargaryan, Director of the Sports Management Centre, and Arthur Nazaryan, Secretary General of the Basketball Federation of Armenia, were awarded souvenirs and certificates of appreciation for their contribution to the proper organization of the tournament. They were awarded by ESCS Deputy Minister Hasmik Avagyan.
16 teams from each age category participated in the “School Basketball League” sports games finals, which started on June 17. In the final, 4th round, the teams, placing 1st, 2nd, and 3rd, will be awarded a certificate from the Ministry of Education, Culture, Sports, and Sports, a cup, medals, and a cash prize.
The 1st, 2nd, and 3rd place schools are awarded cash prizes of 4,000,000 AMD, 2,500,000 AMD, and 1,500,000 AMD, respectively. Physical education teachers of the winning schools, placing 1st, 2nd, and 3rd, receive awards of 700,000 AMD, 500,000 AMD, and 300,000 AMD, respectively. Students of the winning teams are awarded with cash prizes as follows: 1st place (9 students) – 150,000 AMD each; 2nd place (9 students) – 100,000 AMD each; and 3rd place (9 students) – 75,000 AMD each.