Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը (այսուհետ՝ Նախարարություն), հիմք ընդունելով ՀՀ կառավարության 2011 թվականի օգոստոսի 25-ի «Հայաստանի Հանրապետության նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում օտարերկրյա քաղաքացիների ընդունելության կարգը հաստատելու մասին» N 1295-Ն որոշումը, մեկնարկում է օտարերկրացի և սփյուռքահայ դիմորդների փաստաթղթերի ընդունումը՝ 2025-2026 ուսումնական տարում Հայաստանի Հանրապետության մասնագիտական արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատություններում ընդունվելու համար:
Առաջնորդվելով Հայաստանի Հանրապետության «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման մասին» (ընդունված է 2024 թվականի մայիսի 22-ին) օրենքի պահանջներով՝ օտարերկրյա քաղաքացիները ովքեր վերջին երեք տարիներին սովորել և ավարտել են Հայաստանի Հանրապետությունում, մասնագիտական արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատություններ ընդունելությանը մասնակցում են ընդհանուր հիմունքներով՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար սահմանված կարգով։
Մասնագիտական կրթության համապատասխան մակարդակում մշակույթի, սպորտի, բժշկության ոլորտների և լիազոր մարմնի սահմանած այլ որակավորումների համար ՄՈՒՀ ընդունելության պահանջները ներառում են ստեղծագործական և կատարողական արվեստի կամ ֆիզիկական կարողությունների ստուգում (քննություն), իսկ բժշկության ոլորտի առարկայական քննության դեպքում՝ հանրակրթական համապատասխան առարկայի (բնագավառի) ծրագրի գիտելիքների և կարողունակությունների ստուգում։
Օտարերկրյա քաղաքացիները՝ սփյուռքահայ և օտարազգի դիմորդները, փաստաթղթերը պետք է ներկայացնեն Նախարարություն հետևյալ ժամկետներում՝
- վճարովի առկա ուսուցմամբ մասնագիտական արհեստագործական և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում, այդ թվում՝ նախապատրաստական դասընթացում ընդունելություն՝ հուլիսի 3-ից մինչև օգոստոսի 15-ը ներառյալ,
- վճարովի հեռակա ուսուցմամբ միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում ընդունելություն՝ 2025թ. հուլիսի 3-ից մինչև հոկտեմբերի 11-ը ներառյալ:
Փաստաթղթերը Նախարարություն ներկայացվում են`
- դիմորդի կողմից անձամբ կամ նրա լիազորված անձի կողմից,
- մասնագիտական արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատության կողմից
- օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների միջոցով:
- Դիմում` համաձայն կից ներկայացված ձևի,
- Դիմում-հարցաթերթիկ` համաձայն կից ներկայացված ձևի,
- բժշկական տեղեկանք` ընդհանուր առողջական վիճակի մասին (սույն տեղեկանքը կարող է տրված լինել նաև Հայաստանի Հանրապետության բժշկական կազմակերպությունների կողմից),
- սփյուռքահայ դիմորդների համար` ծննդյան վկայականի պատճենը` նոտարով վավերացված կամ մկրտության վկայականի պատճենը,
- կրթական աստիճանի վերաբերյալ ավարտական փաստաթղթի պատճենը (գնահատականներով)` թարգմանված և նոտարական, իսկ առանձին երկրների դեպքում` նաև միջազգային վավերացմամբ (ապոստիլ),
- 3x4 չափսի 4 լուսանկար,
- ինքնակենսագրություն (CV)` հայերենով, ռուսերենով կամ անգլերենով,
Դիմորդի կողմից ներկայացվող փաստաթղթերի փաթեթը ոչ ամբողջական կամ թերի լինելու դեպքում դիմորդի փաստաթղթերը չեն ուսումնասիրվելու և ընդունվելու:
Դիմորդը կա՛մ նրա լիազորված անձը, կա՛մ ուսումնական հաստատության ներկայացուցիչը վերոնշյալ կետերով (1-8) պահանջվող փաստաթղթերը սահմանված ժամկետներում պետք է ներկայացնեն Նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչություն կամ պահանջվող փաստաթղթերի էլեկտրոնային տարբերակները պետք է ուղարկեն secretariat@escs.am էլեկտրոնային հասցեին։
Գիտելիքների գնահատման ընթացքում դիմորդը, կա՛մ նրա լիազորված անձը, կա՛մ ուսումնական հաստատության ներկայացուցիչը պարտավոր են Նախարարության էլեկտրոնային հասցեին ուղարկած 1-8-րդ կետերով պահանջվող փաստաթղթերի բնօրինակները ներկայացնել Նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչություն:

Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения (далее - Министерство) на основании постановления Правительства РА № 1295-Н от 25 августа 2011 года «Об утверждении Порядка приема иностранных граждан в начальные (ремесленные) и средние профессиональные учебные заведения Республики Армения» начинает прием документов от иностранных абитуриентов и абитуриентов из числа армян диаспоры для поступления в учебные заведения, реализующие профессиональные и средние профессиональные образовательные программы в Республике Армения в 2025-2026 учебном году.
Руководствуясь требованиями Закона Республики Армения «О профессиональном образовании и обучении» (принят 22 мая 2024 года), иностранные граждане, обучавшиеся и окончившие в Республике Армения в течение последних трех лет, участвуют в приеме в учебные заведения реализующие профессиональные и средние профессиональные образовательные программы на общих основаниях, в порядке установленном для граждан Республики Армения.
На соответствующем уровне профессионального образования требования к приему в профессиональое учебное заведение по направлениям культуры, спорта, медицины и иным квалификациям, установленным уполномоченным органом, включают в себя зачет (экзамен) по творческим и исполнительским искусствам или физическим способностям, а в случае предметного экзамена по направлению медицины - проверку знаний и умений по программе соответствующего предмета (направления) общего образования.
Иностранные граждане: армяне диаспоры и иностранные абитуриенты должны подать документы в Министерство в следующие сроки:
• Для поступления на очное обучение в профессиональные и средние профессиональные учебные заведения с возможностью обучения на подготовительных курсах на платной основе с 3 июля по 15 августа 2025 года включительно
• Для поступления на заочное обучение в средние профессиональные учебные заведения на платной основе с 3 июля по 11 октября 2025 года включительно
Документы в Министерство представляются:
• абитуриентом лично или уполномоченным им лицом,
• учебным заведением, реализующим профессиональные и средние профессиональные образовательные программы
• через дипломатические представительства Республики Армения за рубежом.
Абитуриенты представляют следующие документы:
1. Заявление (согласно приложенной форме),
2. Заявление-анкета (согласно приложенной форме),
3. Справка об общем состоянии здоровья (данная справка может быть выдана также медицинскими учреждениями Республики Армения);
4. Копия паспорта,
5.Нотариально заверенная копия свидетельства о рождении или копия свидетельства о крещении (для заявителей из числа армянской диаспоры),
6. Переведенная и нотариально заверенная копия документа об образовательной степени (с оценками), а в случае отдельных стран - заверенная Апостилем;
7. 4 фотографии размером 3x4,
8. Автобиографи (CV) на армянском, русском или английском языке,
В случае, если пакет документов, представленный абитуриентом неполный, документы абитуриента не рассматриваются и не принимаются.
Абитуриент либо его уполномоченное лицо или представитель учебного заведения должны предоставить требуемые вышеуказанными пунктами (1-8) документы в указанные сроки в Департамент внешних связей и диаспоры Министерства или направить электронные версии требуемых документов на адрес электронной почты secretariat@escs.am.
При проведении проверки знаний абитуриент или уполномоченное им лицо или представитель учебного заведения обязаны предоставить в Департамент внешних связей и диаспоры Министерства оригиналы вышеперечисленных документов (пункты 1-9), ранее отправленные на электронный адрес Министерства.