ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Վրաստանի խորհրդարանի մշակույթի հանձնաժողովի նախագահ Գիորգի Գաբունիայի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեն։
Ողջունելով պատվիրակության անդամներին՝ նախարարը կարևորել է Հայաստան-Վրաստան պատմականորեն ձևավորված բարեկամական համագործակցությունը։ Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացման համար անհրաժեշտ է ընդլայնել համատեղ ծրագրերը՝ հատկապես կրթության և մշակույթի ոլորտներում։
Նախարարը կարևորել է երկու երկրներում անցկացվող մշակութային միջոցառումները՝ ընդգծելով հունիսի 5-7-ը Հայաստանում կազմակերպված Վրաստանի մշակույթի օրերը։ Նրա խոսքով՝ միջոցառումներն աչքի են ընկել կազմակերպչական բարձր մակարդակով, բազմազան և հետաքրքիր ծրագրով և հնարավորություն են ընձեռել հայ հանրությանը նորովի ծանոթանալու հարևան երկրի մշակութային հարուստ ժառանգությանը։
Վրաստանի խորհրդարանի մշակույթի հանձնաժողովի նախագահ Գիորգի Գաբունիան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության, ինչպես նաև Վրաստանի մշակույթի օրերի պատշաճ կազմակերպմանն աջակցելու համար։ Նշելով երկու երկրների մշակութային համագործակցության ներուժը՝ Գաբունիան կարևորել է ստեղծագործական խմբերի, նկարիչների, երաժիշտների, կինոգործիչների և ճարտարապետների միջև մշակութային պատվիրակությունների կանոնավոր փոխանակումը։
Գաբունիան անդրադարձել է նաև Թբիլիսիում գործող Պետրոս Ադամյանի անվան պետական հայկական դրամատիկական թատրոնի վերակառուցման աշխատանքներին՝ նշելով, որ Վրաստանի կառավարությունը շարունակելու է ներդրումներ կատարել համատեղ մշակութային ժառանգության պահպանման ու զարգացման ուղղությամբ։
Ժաննա Անդրեասյանը երախտագիտությունն է հայտնել հայկական թատրոնի ենթակառուցվածքային պայմանների բարելավմանն ուղղված աշխատանքների համար՝ ընդգծելով, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը ևս շարունակում է աջակցել թատրոնին՝ ներկայացումների կազմակերպման և այլ նախաձեռնությունների իրագործման հարցում։ Նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ թատրոնի նոր շենքում ձևավորվող մշակութային համապատասխան միջավայրը կնպաստի թատերական կյանքի ակտիվացմանը, հետագա զարգացմանը և հանրայնացմանը։
Նախարարն անդրադարձել է նաև նախորդ տարի հայ և վրացի կատարողների մասնակցությամբ Իջևանում անցկացված «Ֆեստիվառ» երաժշտական-զբոսաշրջային փառատոնին, որը մեծ հետաքրքրություն էր առաջացրել նաև Վրաստանում:
Կողմերը կարևորել են նաև երիտասարդների ներգրավվածությունը համատեղ նախաձեռնություններում։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի։ Մասնավորապես՝ քննարկվել է ուսանողների և դասախոսների ակադեմիական շարժունության ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը՝ ուղղված երկու երկրների կրթագիտական կապերի խորացմանը։

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received the delegation headed by the Chairman of the Culture Committee of the Parliament of Georgia Giorgi Gabunia. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Armenia, Giorgi Sharvashidze, also attended the meeting.
Welcoming the members of the delegation, the Minister highlighted the historically formed friendly cooperation between Armenia and Georgia. Zhanna Andreasyan underlined that to further advance bilateral relations, it is necessary to expand joint programs, particularly in the fields of education and culture.
The Minister emphasized the significance of cultural events held in both countries, highlighting the Georgian Culture Days organized in Armenia on June 5-7. She claimed that the events were distinguished by a high organizational level, a diverse and engaging program, and provided the Armenian public with an opportunity to get to know the rich cultural legacy of the neighbouring country in a fresh way.
Chairman of the Culture Committee of the Georgian Parliament Giorgi Gabunia expressed gratitude for the warm reception, as well as for supporting the proper organization of the Georgian Culture Days. Pointing out the potential for cultural cooperation between the two countries, Gabunia highlighted the importance of regular exchanges of cultural delegations between creative groups, artists, musicians, filmmakers and architects.
Gabunia also made a reference to the reconstruction of Petros Adamyan Tbilisi State Armenian Drama Theatre, stating that the Georgian Government will continue to invest in the preservation and development of joint cultural heritage.
Zhanna Andreasyan expressed her gratitude for the efforts made to enhance the infrastructural conditions of the Armenian theatre, stressing that the ESCS Ministry also continues to provide assistance to the theatre in organizing performances and implementing other initiatives. The Minister expressed confidence that the corresponding cultural environment being created in the new theatre building will contribute to the revitalization, further development, and popularization of theatrical life.
The Minister also referred to the “Festivar” music and tourism festival held in Ijevan last year, featuring Armenian and Georgian performers, which also attracted great interest in Georgia.
The parties also underlined the significance of engaging young people in collaborative initiatives.
During the meeting, the parties also touched upon other issues of mutual interest. In particular, the discussion focused on implementing academic mobility programs for students and lecturers to strengthen educational and scientific ties between the two countries.