ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը Սպորտի կառավարման կենտրոնի «Միկա» մարզահամալիրում հետևել են ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո անցկացվող «Դպրոցականների բասկետբոլի լիգա» մարզական խաղերի փլեյ-օֆֆ փուլի ընթացքին:
Նրանք ներկա են եղել 5-6-րդ դասարանների՝ Չարենցավանի թիվ 4 հիմնական դպրոցի և Կապանի թիվ 13 հիմնական դպրոցի թիմերի միջև 1/8 եզրափակչի հանդիպմանը, որում կապանցի դպրոցականները լարված պայքարում 18:17 հաշվով դժվարին հաղթանակ են տարել և դուրս եկել հաջորդ փուլ:
Նախարարը նաև հանդիպել է մրցաշարի մասնակից թիմերի ներկայացուցիչների հետ, հաջողություն մաղթել նրանց առաջիկա հանդիպումներում:
«Դպրոցականների բասկետբոլի լիգա» մարզական խաղերի գլխավոր մրցավար Դրաստամատ Մուրադյանի խոսքով՝ թե՛ Երևանի, և թե՛ ՀՀ մարզերի դպրոցականների շրջանում բավական մեծ է եղել հետաքրքրությունն առաջին անգամ անցկացվող այս մրցաշարի հանդեպ: Մարզական խաղերի համայնքային փուլերին երկու տարիքային խմբերում ավելի քան 8000 դպրոցական է մասնակցել:
«Բասկետբոլի մասսայականացման ու տարածման տեսանկյունից նմանօրինակ մրցաշարի անցկացման գաղափարը շատ ողջունելի է, քանի որ ներգրավված են հարյուրավոր դպրոցներ ամբողջ հանրապետությունից: Եզրափակիչ փուլ հասած թիմերը, իսկապես, լավագույններն էին, որոնք հայտնի են դարձել օբյեկտիվ մրցակցության պայմաններում: Այս երեք օրերի արդյունքներով, միանշանակ, կարելի է ասել՝ դիտարժանությունն ապահովված է: Վստահ եմ՝ կիսաեզրափակիչ ու եզրափակիչ հանդիպումներն անցնելու են առավել դիտարժան ու հետաքրքիր պայքարում»,- ասում է Դրաստամատ Մուրադյանը՝ փաստելով, որ մրցաշարը, իսկապես, ստացվել է:
«Դպրոցականների բասկետբոլի լիգա» մարզական խաղերն անցկացվում են դպրոցականների շրջանում բասկետբոլի մասսայականացման, առողջ ապրելակերպի քարոզչության, տաղանդավոր ու հեռանկարային մարզիկների հայտնաբերման նպատակով: Խաղերի գլխավոր մրցավար Դրաստամատ Մուրադյանի խոսքով՝ մրցաշարի ընթացքում արդեն իսկ աչքի են ընկել մի շարք դպրոցականներ, որոնք չեն զբաղվում բասկետբոլով, բայց ունեն համապատասխան տվյալներ:
«Հատկապես Սյունիքի մարզի 5-6-րդ դասարանների երեխաները շատ դրական տպավորություն են թողնում: Հայաստանի առաջնություններում նրանք ներկայացված չեն, բայց շատ տաղանդավոր երեխաներ կան, որոնք, հուսով եմ, կսկսեն լրջորեն զբաղվել բասկետբոլով»,- ասում է Դրաստամատ Մուրադյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ առաջին տարում արձանագրված մասնակցության ցուցանիշը կարելի է դրական համարել։
Հիշեցնենք՝ յուրաքանչյուր տարիքային խմբում պայքարի մեջ են մտել փլեյ-օֆֆ դուրս եկած 16-ական թիմեր։ 1/8 եզրափակչի արդյունքներով 8-ական թիմեր պայքարը կշարունակեն քառորդ եզրափակչում: Այսօր անցկացված մյուս հանդիպումներում գրանցվել են հետևյալ արդյունքները.
- Եղեգնաձորի թիվ 2 հիմնական դպրոց - Երևանի թիվ 158 հիմնական դպրոց՝ 20:24
- Արթիկի թիվ 1 հիմնական դպրոց - Երևանի թիվ 199 հիմնական դպրոց՝ 18:13
- Եղվարդի թիվ 3 հիմնական դպրոց - Երևանի թիվ 171 հիմնական դպրոց՝ 22:19
- Երևանի թիվ 174 հիմնական դպրոց - Երևանի թիվ 35 հիմնական դպրոց՝ 43:13
Քաջարանի թիվ 2 և Մասիսի թիվ 2 հիմնական դպրոցների թիմերի միջև խաղը չի կայացել, քանի որ Քաջարանի թիմը չի ներկայացել մրցմանը: Հաղթանակը շնորհվել է Մասիսի թիվ 2 հիմնական դպրոցի թիմին:
Հունիսի 20-ին կանցկացվեն 5-6-րդ և 7-9 դասարանների թիմերի միջև 1/4 եզրափակչի առաջին հանդիպումները՝
5-6-րդ դասարան՝
- Ժամը 11:00 - 12:00՝ Կապանի թիվ 13 - Երևանի թիվ 174 հիմնական դպրոց
- Ժամը 15:00 - 16:00՝ Երևանի թիվ 158 հիմնական դպրոց - Մասիսի թիվ 2 հիմնական դպրոց
7-9-րդ դասարան՝
- Ժամը 12:00 - 13:00՝ Երևանի թիվ 51 հիմնական դպրոց - Քաջարանի թիվ 2 հիմնական դպրոց
- Ժամը 13:00 - 14:00՝ Արթիկի թիվ 2 հիմնական դպրոց - Երևանի թիվ 2 հիմնական դպրոց
- Ժամը 14:00 - 15:00՝ Վանաձորի թիվ 4 հիմնական դպրոց - Գորիսի թիվ 3 հիմնական դպրոց
- Ժամը 16:00 -17:00՝ Երևանի թիվ 187 հիմնական դպրոց - Երևանի թիվ 137 հիմնական դպրոց
«Դպրոցականների բասկետբոլի լիգա» մարզական խաղերի եզրափակիչ և երրորդ տեղի հանդիպումները կանցկացվեն հունիսի 22-ին։ Բոլոր հանդիպումների մուտքն ազատ է:
Եզրափակիչ փուլում 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղեր գրաված թիմերը կպարգևատրվեն ԿԳՄՍՆ հավաստագրով, գավաթով, մեդալով և դրամական պարգևով:
1-ին տեղ գրաված դպրոցը կպարգևատրվի 4,000,000 ՀՀ դրամով, 2-րդ տեղը՝ 2,500,000 ՀՀ դրամով, 3-րդ տեղը՝ 1,500,000 ՀՀ դրամով: Կպարգևատրվեն նաև դպրոցի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչները՝ 1-ին տեղ՝ 700,000 ՀՀ դրամ, 2-րդ տեղ՝ 500,000 ՀՀ դրամ, 3-րդ տեղ 300,000 ՀՀ դրամ: Մրցաշարի հաղթող թիմերի աշակերտները կպարգևատրվեն դրամական մրցանակներով՝ 1-ին տեղ (9 աշակերտ)՝ 150,000-ական ՀՀ դրամ, 2-րդ տեղ (9 աշակերտ)՝ 100,000-ական ՀՀ դրամ, 3-րդ տեղ (9 աշակերտ)՝ 75,000-ական դրամ:

ESCS Minister Zhanna Andreasyan and Deputy Minister Hasmik Avagyan watched the play-off round of the “School Basketball League” games held under the auspices of the RA Prime Minister at the “Mika” Sports Complex of the Sports Management Centre.
They watched the 1/8 finals between the 5th–6th grade teams of Charentsavan Basic School №4 and Kapan Basic School №13, where the Kapan team secured a hard-fought 18:17 victory in a tense battle and advanced to the next round.
The Minister also met with the representatives of the participating teams and wished them success in their upcoming meetings.
As stated by Drastamat Muradyan, the chief referee of the “School Basketball League” sports games, there has been considerable interest towards this tournament, which is being held for the first time, among schoolchildren from both Yerevan and the regions of Armenia. Over 8,000 schoolchildren participated in the community-level stages of the sports games across two age groups.
From the perspective of promoting and popularizing basketball, the idea of organizing such a tournament is highly commendable, since it encompasses hundreds of schools from across the country. The teams advancing to the finals were indeed the best, becoming known in an objective competition environment. Based on the results of these three days, we can definitely state that the spectacle is guaranteed. I am confident that the semi-finals and finals will be the most spectacular and exciting matches,” noted Drastamat Muradyan, stating that the tournament is indeed a success.
The “School Basketball League” sports games are held to popularize basketball among schoolchildren, promote a healthy lifestyle, and identify talented and promising athletes. According to the chief referee of the games, Drastamat Muradyan, a number of schoolchildren having no formal basketball background but having relevant potential, have already stood out during the tournament.
The Syunik region's fifth and sixth graders, in particular, make a positive impression. They are not represented in the Armenian championships, but there are many talented children who, I hope, will take up basketball seriously,” Drastamat Muradyan says.
Based on his assessment, the first-year participation rate can be regarded as positive.
As a reminder, 16 teams from each age group advanced to the playoffs and joined the competition. Following the outcomes of the 1/8 finals, 8 teams will advance to the quarterfinals. The results of the other matches held today are as follows:
• Yeghegnadzor Basic School № 2 - Yerevan Basic School №158 - 20:24
• Artik Basic School № 1 - Yerevan Basic School №199 - 18:13
• Yeghvard Basic School № 3 - Yerevan Basic School № 171 - 22:19
• Yerevan Basic School №174 - Yerevan Basic School № 35 - 43:13
The match between the teams of Kajaran № 2 and Masis № 2 Basic schools did not take place, since the Kajaran team did not show up for the competition. The victory was awarded to the team of Masis Basic School № 2.
The first matches of the 1/4 finals between the teams in grades 5-6 and 7-9 will take place on June 20.
1. grade:
• From 11:00 to 12:00: Kapan №13 - Yerevan Basic School № 174
• From 15:00 to 16:00: Yerevan Basic School № 158 – Masis Basic School № 2
7-9 grade:
• From 12:00 to 13:00 Yerevan Basic School № 51 - Kajaran Basic School № 2
• From 13:00 to 14:00 Artik Basic School № 2 - Yerevan Basic School № 2
• From 14:00 to 15:00 Vanadzor Basic School № 4 – Goris Basic School № 3
• From 16:00 to 17:00 Yerevan Basic School № 187 - Yerevan Basic School № 137
The final and third-place matches of the “School Basketball League” sports games will be held on June 22. Admission to all matches is free of charge.
The teams that rank 1st, 2nd, and 3rd in the finals will be awarded a certificate from the ESCS Ministry, along with a cup, medals, and a cash prize.
The 1st, 2nd, and 3rd place schools will receive monetary awards of 4,000,000 AMD, 2,500,000 AMD, and 1,500,000 AMD, respectively. Physical education teachers of the winning schools, placing 1st, 2nd, and 3rd, will receive awards of 700,000 AMD, 500,000 AMD, and 300,000 AMD, respectively. Students of the winning teams will be awarded with cash prizes as follows: 1st place (9 students) – 150,000 AMD each; 2nd place (9 students) – 100,000 AMD each; and 3rd place (9 students) – 75,000 AMD each.