ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սիլվանա Լեսկա Բարոլինին:
Ողջունելով դեսպանին և շնորհավորելով կարևոր առաքելության մեկնարկի կապակցությամբ՝ Ժաննա Անդրեասյանը վստահություն է հայտնել, որ դեսպանի պաշտոնավարման ընթացքում Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև հարաբերություններն ու փոխհամագործակցությունն առավել կզարգանան և կընդլայնվեն:
Նախարարն ընդգծել է երկու երկրների միջև առկա բարեկամական ու բազմակողմանի հարաբերությունների խորացումն ու զարգացումը, լավագույն փորձի փոխանակմանը միտված նախաձեռնությունների խրախուսումը՝ պատրաստակամություն հայտնելով խորացնելու համագործակցությունը կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում: Մասնավորապես՝ ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է դիտարկել կրթական հաստատությունների միջև համագործակցության, ուսանողների և ուսուցիչների փոխանակման և շարժունության ծրագրերի ընդլայնման, ինչպես նաև Ուրուգվայի համալսարանում հայերենի և հայրենագիտության դասավանդման, հայագիտության բնագավառում համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:
Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է Ուրուգվայում հայերենը որպես օտար լեզու ուսուցանելու գործընթացը, որն իրականացվում է Ուրուգվայի կառավարության՝ օտար լեզուների ուսուցման խթանման ռազմավարության շրջանակում: ԿԳՄՍ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Ուրուգվայում հայոց լեզվի և մշակույթի պահպանմանը, տարածմանն ու զարգացմանն ուղղված ջանքերի համար և պատրաստակամություն հայտնել աջակցելու ծրագրի առավել ընդլայնմանն ու զարգացմանը: Ժաննա Անդրեասյանը նաև տեղեկացրել է՝ ԿԳՄՍ նախարարությունը նախաձեռնել է «Հայերենը ոչ հայախոսների համար. հայերենի ուսուցում, ստուգում և գնահատում» ծրագիրը:
Հայաստանում Ուրուգվայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սիլվանա Լեսկա Բարոլին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել Հայաստանի հետ համագործակցության ամրապնդման կարևորությունը:
Ընդգծելով Ուրուգվայի և Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջև համագործակցության կարևորությանը՝ կողմերը քննարկել են, մասնավորապես, ուսանողների, դասախոսների և գիտնականների ակադեմիական շարժունության ծրագրերի իրականացումը, համատեղ գիտահետազոտական նախաձեռնություններն ու կրթական ծրագրերի համատեղ մշակումը։ Անդրադարձ է եղել նաև իսպաներենի ուսուցման և տարածման ուղղությամբ հնարավոր համագործակցությանը:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Oriental Republic of Uruguay to the Republic of Armenia Silvana Lesca Barolin.
Welcoming the Ambassador and congratulating her on the start of an important mission, Zhanna Andreasyan expressed confidence that during the Ambassador's tenure, relations and cooperation between Armenia and Uruguay will further develop and expand.
The Minister emphasized the enhancement and expansion of the existing friendly and multifaceted relations between the two countries, the encouragement of initiatives aimed at exchanging best practices, expressing willingness to intensify cooperation in the fields of education, science, culture, sport, and youth. The ESCS Minister specifically suggested considering the possibilities of expanding cooperation between educational institutions, facilitating student and teacher exchange and mobility programs, as well as instruction of the Armenian language and Armenian studies at the University of Uruguay, and implementing joint educational initiatives in Armenology.
Zhanna Andreasyan welcomed the process of teaching Armenian as a foreign language in Uruguay, which is being executed as part of the Uruguayan Government's strategy to enhance foreign language learning. The ESCS Minister expressed gratitude for the efforts aimed at preserving, disseminating and developing the Armenian language and culture in Uruguay and expressed her willingness to facilitate the further expansion and enhancement of the program. Zhanna Andreasyan also informed that the ESCS Ministry has initiated the “Armenian for Non-Armenian Speakers: Teaching, Testing and Assessing the Armenian Language” program.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uruguay to Armenia Silvana Lesca Barolin expressed her gratitude for the reception and highlighted the significance of strengthening cooperation with Armenia.
Emphasizing the significance of cooperation between higher education institutions in Uruguay and Armenia, the parties discussed, in particular, the implementation of academic mobility programs for students, professors, and scientists, joint research initiatives, and the joint development of educational programs. A reference was also made to the potential cooperation in the teaching and dissemination of the Spanish language.